Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Nowy termin matury 2020. Egzaminy maturalne i ósmych klas w czerwcu. Nowy dyrektor Okręgowej Komisji Egzaminacyjnej w Łodzi 24.04.2020

Maciej Kałach
Maciej Kałach
Jak będą wyglądać matury pisemne w 2020 roku?
Jak będą wyglądać matury pisemne w 2020 roku? Dziennik Lodzki
W naszym regionie organizację czerwcowych egzaminów - ósmoklasisty oraz matury - będzie już w pełni swoim nazwiskiem firmował Marek Szymański, który w kwietniu wygrał konkurs na nowego dyrektora Okręgowej Komisji Egzaminacyjnej w Łodzi. Przez ostatnie miesiące był on pełniącym obowiązki szefa OKE po odwołaniu Danuty Zakrzewskiej, jej długoletniej dyrektorki. Chodzi o jedno z najbardziej eksponowanych i odpowiedzialnych stanowisk w oświacie w Łódzkiem.

MATURY W 2020 ROKU

Centralna Komisja Egzaminacyjna w Warszawie potwierdziła „Dziennikowi Łódzkiemu”, że zakończył się konkurs na nowego dyrektora OKE w Łodzi, czyli instytucji nadzorującej matury oraz inne państwowe sprawdziany w naszym regionie i w województwie świętokrzyskim.

O rozpisaniu tego konkursu jako pierwsi poinformowaliśmy w lutym.

– Do konkursu zgłosiło się czterech kandydatów, z których dwoje nie spełniło wymogów formalnych: nie złożyli wszystkich wymaganych dokumentów, nie spełnili warunków np. dotyczącego czasu zajmowania stanowiska kierowniczego – wyliczył przed weekendem dr Marcin Smolik, dyrektor Centralnej Komisji Egzaminacyjnej w Warszawie. – Pozostałe dwie osoby spełniły wymogi formalne, zatem zostały dopuszczone do drugiego etapu postępowania konkursowego. Po przeprowadzonej rozmowie komisja konkursowa zarekomendowała kandydaturę pana Marka Szymańskiego, którą, po zapoznaniu się z dokumentacją przebiegu postępowania konkursowego, przyjąłem. Pan Marek Szymański został z dniem 15 kwietnia powołany na dyrektora OKE w Łodzi.

Marek Szymański w ostatnich miesiącach kierował łódzką komisją jako p.o. dyrektora. Natomiast wcześniej był zastępcą Danuty Zakrzewskiej, dyrektor OKE w Łodzi w latach 2008-2019. Marcin Smolik odwołał ją ze stanowiska w grudniu. Pytany o to wydarzenie przez naszą redakcję powołał się na jeden z przepisów Ustawy o systemie oświaty. Zgodnie z nim „działalnością okręgowej komisji egzaminacyjnej kieruje dyrektor, którego powołuje i odwołuje dyrektor Centralnej Komisji Egzaminacyjnej”.

NOWE TERMINY MATUR. KIEDY EGZAMIN MATURALNY?

Termin przesuniętych matur wyznaczono na 8-29 czerwca 2020 roku.

Przed Markiem Szymańskim potężne wyzwanie. Aktualny termin przesuniętych matur (8-29 czerwca) i egzaminu ósmoklasisty (16-18 czerwca) wymaga m.in. namówienia nauczycieli, dotąd współpracujących z OKE, aby zdecydowali się oceniać arkusze tych sprawdzianów w wakacje (zamiast wiosną). Dodatkowo w końcówce mijającego tygodnia nie było jeszcze wiadomo, jakie dodatkowe procedury dotkną szkoły organizujące egzaminy w związku z epidemią koronawirusa (ich dyrektorzy wskazywali np., że dotąd ustawiali ławki co metr-półtora, a pożądany teraz „dystans społeczny” to dwa metry).

od 7 lat
Wideo

Tadeusz Płużański - Dlaczego warto pielęgnować pamięć o wyklętych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki