Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

O czym szumią łagiewnickie dęby?

Anna Pawłowska
W wielu miejscach przyroda pozostała w nieskażonym stanie
W wielu miejscach przyroda pozostała w nieskażonym stanie fot. Grzegorz Gałasiński
Las Łagiewnicki zajmuje powierzchnię ponad 1205 ha, co sprawia, że jest nie tylko największym terenem rekreacyjnym Łodzi, ale także największym kompleksem leśnym znajdującym się w granicach miasta w Europie i prawdopodobnie na świecie.

Jego nazwa pochodzi od osady Łagiewniki, powstałej prawdopodobnie już w XI wieku, pełniącej służebną funkcję wobec grodu w Zgierzu. W dawnych Łagiewnikach wytwarzano i dostarczano na dwór książęcy łagwie, czy łągwie - naczynia z drewna i skóry, służące do przechowywania napojów. W późniejszym czasie wieś stała się własnością szlachecką, m.in. rodu Łagiewnickich, którzy przyjęli nazwisko od nazwy miejscowości w drugiej połowie XVI wieku. Dobra łagiewnickie przez lata zmieniały właścicieli, by w 1886 roku przejść w ręce baronostwa Heinzlów - spolszczonych Niemców, którzy na miejscu dawnego dworu wybudowali pałac.

Las Łagiewnicki jest pozostałością po Puszczy Łódzkiej, istniejącej na terenie miasta i w jego okolicach jeszcze 200 lat temu. Leży on w dorzeczu Bzury, która płynąc na zachód tworzy trzy większe zbiorniki wodne w Arturówku. Jest to jedno z ulubionych miejsc wypoczynku i rekreacji mieszczuchów, nie tylko z Łodzi, z przystanią wioślarsko-kajakową.

W środkowej i północno-zachodniej części lasu zachowały się dwustuletnie dęby. Resztę drzewostanu datuje się na około 80 lat. W szacie leśnej przeważają dęby szypułkowe i bezszypułkowe, ale spotkamy tu sosny, brzozy, świerki i graby, choć nie tylko - botanicy bowiem doliczyli się na tym terenie 101 gatunków drzew. Równie bogata jest łagiewnicka fauna. Specjaliści mówią o 15 gatunkach ryb, 21 gatunkach motyli i 115 gatunkach ptaków. Od 1996 roku prawie cały kompleks leśny wszedł w skład Parku Krajobrazowego Wzniesień Łódzkich rozciągającego się pomiędzy Łodzią, Strykowem i Brzezinami. Szczególnej ochronie podlegają grądy, czyli obszary coraz rzadszego w Polsce lasu liściastego - mieszanego oraz dąbrowy świetliste, czyli dębowe polany z runem leśnym obfitującym w gatunki ciepło- i światłolubne.

Łagiewnicki starodrzew był świadkiem wielu wydarzeń historycznych. W 1863 roku stacjonowali tutaj uczestnicy powstania styczniowego pod dowództwem J. Sawickiego, a następnie Józefa Dworzaczka, którego oddziały stoczyły krwawą bitwę pod Dobrą. 18 czerwca 1905 roku agitatorzy PPS od kaplicy św. Antoniego poprowadzili w stronę Bałuckiego Rynku manifestantów. Po paru dniach rozpoczęło się w Łodzi pierwsze w imperium carskim powstanie zbrojne robotników. W okresie II wojny światowej Las Łagiewnicki był miejscem kilku egzekucji dokonanych przez hitlerowców.

Doskonałą okazję do odwiedzenia Łagiewnik stwarza wakacyjny cykl muzyczny Muzyka w Starym Klasztorze, organizowane w XVII-wiecznym klasztorze franciszkańskim. Najstarszymi obiektami sakralnymi na tym terenie są kapliczki św. Rocha i św. Antoniego.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki