Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Obchody rocznicy wybuchu II wojny światowej – Wieluń 2023. Znamy oficjalny program

Zbigniew Rybczyński
Zbigniew Rybczyński
Wideo
od 16 lat
Na cztery dni zostały rozplanowane wydarzenia w Wieluniu związane z obchodami 84. rocznicy wybuchu II wojny światowej. Na główną uroczystość o godz. 4:40 ratusz rozdysponuje wśród mieszkańców 100 bezpłatnych wejściówek. Sprawdzamy program wydarzeń przygotowanych przez Urząd Miejski, podległe mu instytucje i podmioty współpracujące

Znany jest już program wieluńskich obchodów 84. rocznicy wybuchu II wojny światowej. Tak jak w roku ubiegłym, główna uroczystość, która rozpocznie się 1 września o godz. 4:40, odbędzie się na pl. Kazimierza Wielkiego przed ratuszem. W tym roku nowością jest to, że w strefie bezpośrednio przed sceną zasiądą nie tylko oficjele i zaproszeni goście, ale też chętni mieszkańcy, którzy odbiorą wejściówki.

ZOBACZ WIDEO:

od 16 lat

- Przygotowujemy 100 bezpłatnych wejściówek na tzw. strefę zero, czyli miejsce najbardziej przybliżone do sceny. Ponadto po oficjalnych uroczystościach dla tych, którzy przybędą, będzie wspólne śniadanie z gośćmi. Chcemy, żeby coraz więcej mieszkańców brało udział w obchodach, żeby pamięć o ofiarach bombardowania Wielunia nigdy nie zaginęła – mówi burmistrz Paweł Okrasa.

Co jeszcze będzie się działo 1 września? O godz. 11 odbędzie się msza na reliktach kościoła farnego, o godz. 16 w Muzeum Ziemi Wieluńskiej promocja książki prof. Tadeusza Olejnika „Wieluń 1 IX 1939. Wskrzeszanie pamięci”. Artystycznym zwieńczeniem tego dnia będzie plenerowy koncert w wykonaniu trzech tenorów Tre Voci. Bezpłatne wejściówki na wydarzenie w parku Żwirki i Wigury dystrybuowane przez Wieluński Dom Kultury rozeszły się błyskawicznie.

Już 20 sierpnia (niedziela) odbędzie się koncert muzyki klasycznej "Vocalissimo! Operowe portrety" w ogrodzie kościoła przy ul. Ewangelickiej. W świątyni zaprezentowana zostanie wystawa „Wieluń – miasto pokoju i pojednania”. Początek o godz. 17. Poniżej wideo zapowiadające wydarzenie:

Od 18 sierpnia w Muzeum Ziemi Wieluńskiej można zwiedzać wystawę "Twórczość Jana Tyszlera. Pędzlem, piórem i kamerą". Przedstawia rezultaty zainteresowań świadka bombardowania Wielunia, autora autobiograficznej książki "Wieluń i pamięć", reżysera światła, przez lata związanego zawodowo z TVP, hobbistycznie malarza. 31 sierpnia o godzinie 17 w MZW odbędzie się otwarte spotkanie z Janem Tyszlerem.

Również 31 sierpnia wystartuje Bieg Pamięci z lotniska w Polskiej Nowej Wsi koło Opola, z którego 1 września 1939 r. startowały samoloty bombardujące Wieluń. Uczestnicy biegu pokonają trasę do Wielunia i przekażą symboliczny „ogień pokoju i pojednania” sztafecie z Burzenina i Sieradza podczas głównej uroczystości o godz. 4:40.

3 września w muzeum zaplanowano spotkanie otwarte ze świadkami bombardowania i harcerzami 5 Szczepu „Piątka” (godz. 14). O godz. 18 tego dnia wystartuje Wieluński Bieg Pokoju i Pojednania, organizowany po raz dziewiąty. Więcej o wydarzeniu przeczytaj TUTAJ

Koniec sierpnia i początek września to też dobry moment, by obejrzeć wystawy historyczne. W Muzeum Ziemi Wieluńskiej na stałe prezentowana jest ekspozycja „Świadkowie mówią… Wieluń 1 września 1939 r.”, którą 1 września będzie można zwiedzać bezpłatnie w godz. od 8 do 16. Będzie też wyeksponowana wystawa „Wieluń – przerwana historia” na ogrodzeniu kolegiaty przy ul. Augustiańskiej. Można też wreszcie obejrzeć wystawę „Wieluńskie ślady powstania 1944” prezentowaną przed budynkiem MZW.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki