Obcokrajowcy częściej odwiedzają Łódź

  Obcokrajowcy częściej odwiedzają Łódź

  Alicja Zboińska

  Dziennik Łódzki

  Aktualizacja:

  Dziennik Łódzki

  Obcokrajowcy częściej odwiedzają Łódź

  ©Grzegorz Gałasiński

  Przybywa hoteli i turystów - takie wnioski płyną z raportu Urzędu Statystycznego w Łodzi, który podsumował turystykę w naszym regionie w ubiegłym roku. Odwiedza nas też coraz więcej obcokrajowców, głównie z Niemiec, Rosji i Włoch.
  Obcokrajowcy częściej odwiedzają Łódź

  ©Grzegorz Gałasiński

  Statystycy wyliczyli, że w ubiegłym roku nasz region odwiedziło blisko 1 milion 123 tysiące turystów. Najwięcej, bo aż 419 tysięcy, z nich dotarło do samej Łodzi. Oznacza to, że ich liczba w stosunku do 2011 roku wzrosła o blisko 57 tysięcy, czyli 15,8 procent. W sumie łódzcy turyści to 31,7 procent wszystkich przyjezdnych do naszego regionu.

  Urząd Statystyczny zbadał też, kiedy do naszego regionu przybywa najwięcej osób z innych województw i spoza granic kraju.


  - Najwięcej turystów odwiedziło województwo łódzkie we wrześniu (111,7 tysięcy), październiku (109,5 tys.), czerwcu (108,2 tys.) oraz w maju (103,5 tys.) - wyliczył Urząd Statystyczny w Łodzi. - Najmniejszą liczbę odwiedzających zanotowano w lutym (72,3 tys.), grudniu (74,2 tys.) oraz styczniu (74,4 tys.).

  Często odwiedzane powiaty w naszym regionie to: tomaszowski (114,4 tys. turystów), rawski (97,4 tys.) oraz piotrkowski (83,3 tys.)

  Wśród gości ponad 155 tysięcy stanowili turyści zagraniczni. To niespełna 14 procent wszystkich. Było ich w sumie o 26,6 tys. więcej niż w 2011 roku. Najczęściej są to osoby na co dzień mieszkające w Niemczech (24 tysiące osób), Rosji (15,1 tys.), Włoszech (10 tys.), na Ukrainie (9,9 tys.), w Wielkiej Brytanii (8,5 tys.), na Litwie (8,1 tys.) oraz Białorusi (8 tys.).

  Samą stolicę regionu w ubiegłym roku odwiedziło 83,8 tys. turystów zagranicznych. Stanowili oni zarazem 1/5 wszystkich gości w Łodzi. Ich liczba wzrosła o 25 procent w porównaniu z 2011 rokiem.

  Osoby, które przyjeżdżają do województwa łódzkiego, mają do dyspozycji coraz więcej hoteli i innego rodzaju miejsc noclegowych. W ubiegłym roku było ich dokładnie 23 237.

  Spędzić noc goście mogą w jednym z 373 hoteli, hosteli, moteli, pensjonatów, domów wczasowych i innych obiektów noclegowych. Ich liczba wrosła o 9,5 procent.

  Najwięcej miejsc do spania znajduje się w Łodzi, w sumie 18,2 procent. Sporo jest ich także w powiatach: tomaszowskim i piotrkowskim. Najsłabiej pod tym względem wypadają powiaty łęczycki, skierniewicki i same Skierniewice.

  Turyści najczęściej wybierają hotele, ich oferta jest zresztą najbogatsza. Niespełna 2 procent gości nocowało natomiast w pokojach gościnnych, kwaterach i gospodarstwach agroturystycznych.

  Łódź oraz nasz region często są celem turystyki biznesowej. Na część statystyk wpływ miało także Euro 2012. I choć w samej Łodzi nie rozgrywano meczów piłkarskich, to część obcokrajowców, podróżujących po Polsce, i tak wybrała się do Łodzi.

  Czytaj treści premium w Dzienniku Łódzkim Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Mój reporter

  Zadaj pytanie swojemu reporterowi!

  Chcesz wiedzieć co wydarzyło się przed chwilą na Twojej ulicy?
  Zastanawiasz się gdzie zjesz w Łodzi najsmaczniejsze lody?
  Szukasz miejsc parkingowych w centrum?
  Chcesz wiedzieć ile zarabia prezydent?
  A może masz inne pytanie związane z naszym miastem?
  Zadaj je, a nasz reporter poszuka odpowiedzi!

  Dane kontaktowe

  Dziękujemy za przesłanie pytania, prosimy o cierpliwość. Opublikujemy je na stronie Mojego_reportera kiedy redakcja rozpocznie prace nad odpowiedzią.

  Oświadczenia:

  Użytkownik, który podał w powyższym formularzu dane osobowe klikając przycisk "WYŚLIJ" potwierdza, że: (czytaj dalej)
  • został poinformowany, że podanie danych osobowych jest dobrowolne, jednak konieczne do publikacji przekazanych materiałów
  • został poinformowany, że jego dane osobowe będą przetwarzane przez Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie przy ul. Domaniewskiej 45, dla celów korzystania i publikacji przekazanych materiałów w internecie i prasie drukowanej, oznaczenia ich imieniem i nazwiskiem / nazwą autora oraz kontaktu z Użytkownikiem i korzystania przez Operatora z udzielonej mu na podstawie Regulaminu przez Użytkownika licencji
  • został poinformowany, że Polska Press Sp. z o.o. jest administratorem danych osobowych. Właściciel danych ma prawo wglądu do swoich danych oraz ich poprawiania siedzibie spółki. Nadto ma prawo w każdym czasie wyrazić sprzeciw oraz cofnąć zgodę na przetwarzanie przez Spółkę danych w zakresie przewidzianym przez przepisy. Oświadczenia woli o w/w treści powinny by ze względów bezpieczeństwa wyrażone na piśmie.

  Komentarze (6)

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  A ciekawe bardzo.....

  ŁodzianinPK (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 7 / 14

  Jakby jeszcze podkręcić to zdjęcie z wizualizacji mogło by na nim być widać większe tłumy jak w Las Vegas.... bardzo często w jak jestem w warszawie słyszę zachodnie języki na ulicy : francuski,...rozwiń całość

  Jakby jeszcze podkręcić to zdjęcie z wizualizacji mogło by na nim być widać większe tłumy jak w Las Vegas.... bardzo często w jak jestem w warszawie słyszę zachodnie języki na ulicy : francuski, niemiecki...u nas co najwyżej łacinę i to nie ta oryginalną - może ci cudzoziemcy tylko głuchą nocą chodzą po naszym mieście?????zwiń

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Łódź wreszcie "podnosi się z kolan"

  Mea (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 17 / 4

  Jestem pod wielkim wrażeniem tak dużego i odważnego planu realizacji wielkich inwestycji w naszym mieście i trzymam kciuki za każde powodzenie.Tym samym, wyrażam podziękowanie i słowa uznania...rozwiń całość

  Jestem pod wielkim wrażeniem tak dużego i odważnego planu realizacji wielkich inwestycji w naszym mieście i trzymam kciuki za każde powodzenie.Tym samym, wyrażam podziękowanie i słowa uznania wszystkim autorom tego niezwykle trudnego planu. Niesie to za sobą również i nieudogodnienia, ale nic nie zrobi się samo i natychmiast, nawet najmniejszy remont w mieszkaniu wymaga czasu i wnosi bałagan, stąd taka duża ilość niezadowolonych mieszkańców, co mnie najbardziej zasmuca, bo to jest najlepsza pożywka dla populistów. Mam również taką nadzieję, że jak Łódź przejdzie porządny "lifting", wypięknieje i stanie się atrakcyjnym miastem, to przyciągnie do siebie inwestorów (nowych atrakcyjnych pracodawców), którzy mieszkańcom (zwłaszcza tym młodym) zaoferują nowe miejsca pracy, ponieważ tego nam najbardziej, oprócz realizacji inwestycji, w chwili obecnej, najbardziej potrzeba.zwiń


  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Masz rację

  Nie-łodzianin (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 2 / 2

  Tylko zwróć uwagę na dług miasta :) Nic nie jest za darmo.

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Turysci w Lodzi?

  Lodzianka (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 8 / 4

  Z Niemiec najwięcej.... acha.... to dlatego zlikwidowano polaczenia lotnicze z tym krajem?

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Łódź = kolejna szansa

  Kolarz (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 11 / 9

  To miasta nadal ma szanse, tylko potrzeba inwestycji, inwestycja, inwestycji!

  - Budowa podziemnego dworca Łódź Fabryczna.
  - budowa tunelu średnicowego pod Łodzią (z budową trzech przystanków)
  -...rozwiń całość

  To miasta nadal ma szanse, tylko potrzeba inwestycji, inwestycja, inwestycji!

  - Budowa podziemnego dworca Łódź Fabryczna.
  - budowa tunelu średnicowego pod Łodzią (z budową trzech przystanków)
  - budowa autostrad i dróg expresowych w regionie.
  - dalsze rozwijanie projektu ŁKA.
  - rewitalizacja linii kolejowych wychodzących z Łodzi w kierunku Kutna, Ostrowa Wielkopolskiego, Centralnej Magistrali Kolejowej.

  To są inwestycje pewne w perspektywie do 2020 roku, przez co Łódź powinna znów stać się znaczącym miastem w Polsce.zwiń

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Bałuciarz

  Bałuty (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 24 / 13

  nigdy nie wątpiłem w siłę tego cudownego miasta

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Polecamy

  Wideo