Obowiązkowe szczepienia. Coraz więcej rodziców nie chce...

    Obowiązkowe szczepienia. Coraz więcej rodziców nie chce szczepić dzieci

    Joanna Barczykowska

    Dziennik Łódzki

    Aktualizacja:

    Dziennik Łódzki

    W województwie łódzkim aż 278 rodziców nie zgłosiło się ze swoimi dziećmi na obowiązkowe szczepienia w ostatnim kwartale ubiegłego roku. Liczba ta rośnie
    1/2
    przejdź do galerii

    W województwie łódzkim aż 278 rodziców nie zgłosiło się ze swoimi dziećmi na obowiązkowe szczepienia w ostatnim kwartale ubiegłego roku. Liczba ta rośnie z roku na rok ©Piotr Warczak

    Coraz więcej rodziców uchyla się od obowiązku szczepienia dzieci. Nie zgadzają się z przymusem. Za uchylanie się od obowiązku szczepień dzieci pięciu łodzian zapłaci teraz kary. Po 300 złotych.
    Na linii przeciwnicy - zwolennicy szczepień robi się gorąco. Ci pierwsi coraz częściej nie szczepią swoich dzieci i wyjaśniają, że nikt nie ma prawa ich do tego zmusić. Drudzy tłumaczą, że to konieczność. W przeciwnym razie może dojść do epidemii, a zdrowie i życie młodych mieszkańców województwa łódzkiego może być zagrożone. Wojewoda łódzki, na wniosek inspektorów sanepidu, w zeszłym roku nałożył kary na pięciu łodzian, którzy uporczywie uchylali się od zaszczepienia dzieci. Po 300 zł. Kary pozostały na papierze - żaden rodzic do tej pory nie zapłacił grzywny.

    - Kary są zawsze ostatecznością - mówi Ewa Krawczyk, rzecznik Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Łodzi i tłumaczy, że najpierw lekarze, a potem inspektorzy sanepidu próbują nakłonić rodziców do zmiany zdania.

    - Po otrzymaniu z poradni zgłoszenia o uchylaniu się od szczepień, sanepid wystosowuje do rodziców bądź opiekunów dziecka pismo przypominające o obowiązku zaszczepienia w terminie dwóch miesięcy. W przypadku odpowiedzi z poradni o dalszym uchylaniu się od obowiązku, stosujemy wezwanie do rodziców do stawienia się w poradni i wykonania szczepienia w terminie miesiąca. W przypadku braku reakcji, sprawa jest kierowana do wojewody łódzkiego z wnioskiem o wszczęcie postępowania egzekucyjnego, ponieważ w jego gestii leży karanie w celu przymuszenia - wyjaśnia Krawczyk.

    Statystyki wskazują jednoznacznie, że coraz więcej rodziców nie chce szczepić dzieci. W Łódzkiem aż 278 rodziców nie zgłosiło się ze swoimi dziećmi na obowiązkowe szczepienia w ostatnim kwartale ubiegłego roku. Lekarze i inspektorzy sanepidu próbują nakłonić ich do zmiany podejścia.

    - W tym roku żadnych kar jeszcze nie nałożono - mówi Jacek Michalak z biura wojewody łódzkiego.

    Na rodziców kary nie działają. Wielu z nich mówi wprost - boją się powikłań, wolą, by ich dziecko przechorowało odrę czy krztusiec. Rodzice uważają, że to czy szczepią, czy nie jest ich konstytucyjnym prawem do wolności.

    - Przymuszanie do szczepień jest niezgodne z konstytucją - mówi Justyna Socha z Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Wiedzy o Szczepionkach "Stop Nop" i jak twierdzi, problem istnieje już od dawna. Teraz tylko się nasila. - Od lat namawiamy rodziców, aby przemyśleli czy warto narażać zdrowie swoich pociech. W większości państw europejskich szczepienia są dobrowolne. Przymus szczepień obowiązuje tylko w byłych państwach bloku wschodniego.

    Justyna Socha na pytanie, dlaczego coraz więcej osób nie chce, aby ich dzieci były szczepione, odpowiada wprost: - To przez powikłania. Motywacją rodziców nie jest - jak często się słyszy - chwilowa moda, a troska o zdrowie dzieci.

    Z tym nie zgadzają się zwolennicy szczepień. Jak wyjaśnia dr Andrzej Trybusz, epidemiolog, szczepienia pozwalają zmniejszyć zachorowalność na: odrę, krztusiec, błonicę, wirusowe zapalenie wątroby i ospę.

    To nie przekonuje jednak wszystkich rodziców. Ci ukarani już zapowiadają, że będą wysyłać skargi do urzędu i odwołania od decyzji.

    - Wszystkie osoby, które dotychczas odwoływały się od grzywien w ustawowym terminie, nie musiały ich płacić i wygrywały w sądach sprawy założone urzędom - twierdzi Justyna Socha.

    wsp.: Krystian Lurka

    NA CO NALEŻY SZCZEPIĆ DZIECI? ZOBACZ NA NASTĘPNEJ STRONIE
    1 »

    Czytaj treści premium w Dzienniku Łódzkim Plus

    Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

    Komentarze (47)

    Dodajesz komentarz jako: Gość

    Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

    Liczba znaków do wpisania:

    zaloguj się

    Autor komentarza nie dodał zdjęcia
    Bzdury....

    wkurzona (gość)

    Zgłoś naruszenie treści / 25 / 4

    Skąd obawa przed epidemią chorób wśród populacji szczepionej? No przecież jeśli szczepionki działają to niezaszczepione chore dziecko nie zarazi, prawda?

    Autor komentarza nie dodał zdjęcia
    Dlaczego należy szczepić dzieci??

    gość (gość)

    Zgłoś naruszenie treści / 22 / 2

    Żeby pan doktor miał nowego Iphona, no i oczywiście kilkudniową "konferencję" w Pradze, Rzymie czy Szeszelach.

    Autor komentarza nie dodał zdjęcia
    I tak musicie szczepić

    Przedstawiciel farmaceutyczny (gość)

    Zgłoś naruszenie treści / 13 / 5

    Byśmy mieli gdzie sprzedawać szczepionki. W końcu musimy zarabiać.
    Nie macie co protestować - wszystko już uzgodnione na poziomie odpowiednio wysokim :-)
    Więc nie robić burd i ustawiać się w...rozwiń całość

    Byśmy mieli gdzie sprzedawać szczepionki. W końcu musimy zarabiać.
    Nie macie co protestować - wszystko już uzgodnione na poziomie odpowiednio wysokim :-)
    Więc nie robić burd i ustawiać się w kolejce do kasy proszę.zwiń

    Autor komentarza nie dodał zdjęcia
    *******

    Irena (gość)

    Zgłoś naruszenie treści / 29 / 3

    Skoro szczepienia są tak bardzo bezpieczne to dlaczego nikt mi jako matce nie może zagwarantować na piśmie, że mojemu dziecko na pewno nic się po danej szczepionce nie stanie ?? Dlaczego nikt nie...rozwiń całość

    Skoro szczepienia są tak bardzo bezpieczne to dlaczego nikt mi jako matce nie może zagwarantować na piśmie, że mojemu dziecko na pewno nic się po danej szczepionce nie stanie ?? Dlaczego nikt nie bierze za to odpowiedzialności ?? Zwolennicy szczepień głośno krzyczą, że dzieci nieszczepione stanowią zagrożenie dla społeczeństwa, ponieważ na pewno zachorują i będą zarażać wszystkich. Osobiście zaobserwowałam przypadki we własnym otoczeniu, że kilkoro dzieci zaszczepionych zachorowało na krztusiec, co skończyło się pobytem w szpitalu. A nieszczepione ma już kilkanaście lat i nie zachorowało więc pytanie kto kogo zaraża ?? Poza tym jeśli szczepionki zapewniają dzieciom tak doskonałą ochronę przed zachorowaniem to dzieci szczepione chyba nie powinny się obawiać niczego ze strony nieszczepionych. A propos szczepionki przeciw grypie, która jest tak polecana szczególnie osobom starszym i dzieciom. Niektóre osoby w mojej rodzinie zaszczepiły się, wierząc, że szczepienie uchroni je przed zachorowaniem na grypę lub choroba będzie mieć łagodny przebieg jeśli się pojawi. Efekt: zachorowały na grypę i choroba miała tak „łagodny” przebieg, że przez dwa tygodnie nie dali rady wstać z łóżka i poruszyć ręka i nogą. Ot cudowne działanie szczepionki. A ja nie szczepiłam się, na grypę też zachorowałam, choroba trwała u nie 4 dni. Rodzice powinni mieć wolny wybór ! zwiń


    Autor komentarza nie dodał zdjęcia
    Szczepienia

    Monika (gość)

    Zgłoś naruszenie treści / 8

    Zgadzam się z Pania dodatkowo Ci którzy uwazaja ze nieszczepione dzieci sa takim zagrozeniem to czy Ci rodzice zaszczepili się szczepionkami "przypominającymi" skoro maja taka wiedze nt szczepionek...rozwiń całość

    Zgadzam się z Pania dodatkowo Ci którzy uwazaja ze nieszczepione dzieci sa takim zagrozeniem to czy Ci rodzice zaszczepili się szczepionkami "przypominającymi" skoro maja taka wiedze nt szczepionek wiedza ze po tylu latach tez nie maja niby przeciwciał i sa w takim razie takim samym zagrozeniem dla swoich jak i innych dzieci zagrozeniem jak te nieszczepione - fakty mowia same za siebie.zwiń

    Autor komentarza nie dodał zdjęcia
    mieć wybór - to nasze, rodziców prawo

    Monika G (gość)

    Zgłoś naruszenie treści / 44 / 5

    Co jeśli z autopsji zna się powikłania poszczepienne, co jeśli w żłobku zaszczepione na pneumokoki dziecko umiera w ciągu tygodnia od podania szczepionki? Co jeśli rodzice widzą i wiedzą coraz...rozwiń całość

    Co jeśli z autopsji zna się powikłania poszczepienne, co jeśli w żłobku zaszczepione na pneumokoki dziecko umiera w ciągu tygodnia od podania szczepionki? Co jeśli rodzice widzą i wiedzą coraz więcej? Dlaczego nie informuje się nas o szkodliwości szczepień, nie daje ulotek ze składem szczepionek ani nie dba o pełną informację przed zaszczepieniem naszej Pociechy? Nie oceniajmy, nie mówmy, że rodzice, którzy nie szczepią są "nawiedzeni" - może mają szerszą wiedzę, bo nie ufają ślepo lekarzom tylko sprawdzają skład wszystkiego co ma wylądować w organizmie naszego, często przecież jeszcze bezsilnego dziecka. Widać po poziomie wypowiedzi niektórych osób popierających szczepienia, że potrafią tylko rzucać epitety. Ilu z Was przeczytało skład szczepionki nim daliście ją podać swojemu dziecku? Każdy rodzic i ten szczepiący i nie chce dla dziecka jak najlepiej. A teksty w stylu "niech nie szczepią i dzieci umierają " proszę zachować dla siebie, często źródłem chorób są własnie dzieci szczepione (przykład- chociażby polio, szczepionka trafia i do układu pokarmowego, dziecko przez kilka-kilkanaście dni jest nosicielem wszczepionego wirusa i to niestety ono zaraża). Dla mnie podanie dziecku 5,6 wirusów naraz to jakiś koszmar. Nie mnie oceniać. Dajmy ludziom wybór i dajmy innym żyć. Posprzątajmy wszyscy przed swoimi drzwiami a zapanuje porządek. Podatni na manipulację są raczej Ci, którzy ślepo wierzą lekarzom, którzy w przypadku powikłań umywają ręce. Łatwo jest osądzać kogoś, kto został przez szczepienia skrzywdzony i jego dziecko jest inwalidą na resztę życia. Pisząc, myślmy proszę o uczuciach innych - to w jaki sposób piszemy o innych świadczy o nas samych.zwiń

    Autor komentarza nie dodał zdjęcia
    ...

    A (gość)

    Zgłoś naruszenie treści / 34 / 7

    Ludzie którzy komentują iż rodzice nieszczepiący swoje maleństwo nie mają podstawowej wiedzy nt. szczepień. Ludzie przejrzyjcie statystyki od 1900 r a nie od 1940, czemu tyle lekarzy się nie...rozwiń całość

    Ludzie którzy komentują iż rodzice nieszczepiący swoje maleństwo nie mają podstawowej wiedzy nt. szczepień. Ludzie przejrzyjcie statystyki od 1900 r a nie od 1940, czemu tyle lekarzy się nie szczepi na grypę? czemu najwięcej lekarzy nie chce szczepić swoich dzieci bądź wnuków? Bo wiedzą ,że szczepienia nie gwarantują że dziecko nie zachoruje. Najczęściej dzieci które szczepione nie są jeśli zachorują przechodzą ją o wiele łagodniej niż rówieśnicy zaszczepieni. To są fakty które słychać od rodziców nie z opowieści lekarzy. Ludzie bądźcie świadomi co jest w szczepionkach, jakie mogą być powikłania, prześledźcie historię szczepień i chorób opisaną przez naukowców niezależnych a nie sponsorowanych przez firmy farmaceutyczne. Żal mi kolejnych zaszczepionych dzieci bo nigdy nie wiadomo co się może wydarzyć...zwiń


    Autor komentarza nie dodał zdjęcia
    ...

    ja (gość)

    Zgłoś naruszenie treści / 6 / 39

    Kłamstwa antyszczepionkowców opierają się na prostej manipulacji. Powiązaniu ze szczepieniami chorób, które nie mają z nimi żadnego udowodnionego związku, takich jak autyzm, czy nowotwory. Z...rozwiń całość

    Kłamstwa antyszczepionkowców opierają się na prostej manipulacji. Powiązaniu ze szczepieniami chorób, które nie mają z nimi żadnego udowodnionego związku, takich jak autyzm, czy nowotwory. Z prostej statystyki wynika, że jeżeli jako próbę weźmiemy 90% populacji, która jest zaszczepiona, to w tej próbie znajdą się również dzieci chore na autyzm czy nowotwory. Na tej samej zasadzie można udowadniać związek raka ze spożyciem chleba.

    Oczywiście nie istnieją żadne wiarygodne badania potwierdzające związek tych chorób ze szczepieniami, ale dla antyszczepionkowców "wiarygodne badania" to tylko takie, które potwierdzą z góry przyjętą tezę, a cała reszta będzie wynikiem spisku koncernów farmaceutycznych. Dyskusja z antyszczepionkowcami jest jak dyskusja z ludźmi przekonanymi, że ziemia jest płaska. Żadne naukowe dowody nie zmienią ich stanowiska, dlatego zamiast próbować ich przekonywać, należy ich surowo karać za zaniedbanie obowiązku szczepień.zwiń


    Autor komentarza nie dodał zdjęcia
    tak

    Mama autystycznego dziecka po szczepieniu MMR (gość)

    Zgłoś naruszenie treści / 9 / 2

    A twoje co jest w stanie zmienić- choroba twojego dziecka lub wnuka?

    Autor komentarza nie dodał zdjęcia
    .

    kssmm (gość)

    Zgłoś naruszenie treści / 24 / 3

    Bzdura! Twoje kalkulacje mają się nijak. Proponuję najpierw się zabrać za dowody medyczne a później zabierać głos w sprawie. W pierwszej kolejności sprawdzić wszelkie dostępne publikacje MEDYCZNE!...rozwiń całość

    Bzdura! Twoje kalkulacje mają się nijak. Proponuję najpierw się zabrać za dowody medyczne a później zabierać głos w sprawie. W pierwszej kolejności sprawdzić wszelkie dostępne publikacje MEDYCZNE! Karać należy takich jak ty za takie właśnie wypowiedzi powielające mity krążące wśród oślepionego społeczeństwa. W innych krajach europejskich jest wybór, szczepią Ci którzy chcą więc kogo chcesz karać? Nie nakręcaj się bo się przejedziesz ;)zwiń

    Autor komentarza nie dodał zdjęcia
    aaa

    gosc (gość)

    Zgłoś naruszenie treści / 29 / 2

    niedawno wyszła informacja,że powiązanie autyzmu ze szczepieniami jest udowodnione i wiadomo to od 10 lat... ponad to proszę sobie przejrzeć jakiekolwiek statystyki przed powoływaniem się na nie,...rozwiń całość

    niedawno wyszła informacja,że powiązanie autyzmu ze szczepieniami jest udowodnione i wiadomo to od 10 lat... ponad to proszę sobie przejrzeć jakiekolwiek statystyki przed powoływaniem się na nie, bo autyzm nie występował w takiej liczbie gdy nie było szczepień MMR,ponad to ciekawa jestem czy czytal pan choćby ulotkę jakiejś szczepionki i wie co one zawierają? nie mam na myśli tylko rtęci, ale masę innych związków, które wpływają na zdrowie. I pytanie co niby "antyszczepionkowcy" chcieliby osiągnąć? WIEDZĘ rodziców i świadomy wybór? przecież nie mają z tego żadnych korzyści (w przeciwieństwie do zarabiających krocie koncernach farmaceutycznych czy lekarzach przez nich przekupowanych...)zwiń


    Autor komentarza nie dodał zdjęcia
    n/t

    ja (gość)

    Zgłoś naruszenie treści / 5 / 24

    Mit o związku autyzmu ze szczepionkami ma swoje źródło w JEDNYM, nieprawidłowo przeprowadzonym badaniu z 1998 roku, którego wyniki zostały od tego czasu wielokrotnie obalone.

    Różnica między nauką...rozwiń całość

    Mit o związku autyzmu ze szczepionkami ma swoje źródło w JEDNYM, nieprawidłowo przeprowadzonym badaniu z 1998 roku, którego wyniki zostały od tego czasu wielokrotnie obalone.

    Różnica między nauką a pseudonauką jest taka, że jeżeli naukowiec udowodni, że 2+2=5 to zaraz kilkuset kolejnych naukowców będzie starało się powtórzyć jego eksperyment, lub udowodnić że został nieprawidłowo przeprowadzony. Jeżeli im się to nie uda, autor badania zyska miano pioniera i wszelkie związane z tym zawodowo-finansowe profity. Dlatego właśnie każdy naukowiec MARZY, by bezspornie wykazać związek autyzmu ze szczepionkami, czy w jakikolwiek inny sposób obalić obowiązujące w nauce status quo.
    Tyle, że żadnemu się to jeszcze nie udało.

    zwiń

    Autor komentarza nie dodał zdjęcia
    kolejne pajace

    miki (gość)

    Zgłoś naruszenie treści / 7 / 37

    Ehh kolejni nawiedzeni, a pozniej jak dziecko zachoruje to jape otworzą i chcą pomocy


    Autor komentarza nie dodał zdjęcia
    szczepienia

    Monika (gość)

    Zgłoś naruszenie treści / 7 / 3

    a co jeśli zaczepione dziecko zachoruje, gdzie pojdziesz? do lekarzy.... zobaczysz jak Cie wtedy potraktują, zostaniesz z chorym dzieciątkiem sama a lekarze Twoim i innych zaslepionych rodzicow...rozwiń całość

    a co jeśli zaczepione dziecko zachoruje, gdzie pojdziesz? do lekarzy.... zobaczysz jak Cie wtedy potraktują, zostaniesz z chorym dzieciątkiem sama a lekarze Twoim i innych zaslepionych rodzicow wybuduje sobie dom luz pojedzie z rodzina na kosztowne wakacje - ot cala prawda o szczerości naszych lekarzy i firm farmaceutycznych!zwiń

    Autor komentarza nie dodał zdjęcia
    polecam

    Katarzyna (gość)

    Zgłoś naruszenie treści / 3 / 4

    https://www.youtube.com/watch?v=xH8gIFJcjik&feature=youtu.be

    Autor komentarza nie dodał zdjęcia
    CHROŃCIE DZIECI PRZED ZBRODNIĄ SZCZEPIEŃ!

    JAGA (gość)

    Zgłoś naruszenie treści / 36 / 5

    Żaden lekarz nie potrafi zbadać dzieck atak, żeby wykluczyć możliwości wystąpienia powikłań, a powikłania poszczepienne wielokrotnie skutkują ciężkimi i przewlekłymi schorzeniami, kalectwem a nawet...rozwiń całość

    Żaden lekarz nie potrafi zbadać dzieck atak, żeby wykluczyć możliwości wystąpienia powikłań, a powikłania poszczepienne wielokrotnie skutkują ciężkimi i przewlekłymi schorzeniami, kalectwem a nawet śmiercią dziecka !!! - jest to po prostu perfidna rosyjska ruletka na naszych dzieciach!
    Między innymi jeden z oficjalnych dokumentów WHO przyznaje, iż:
    "urazy spowodowane przez szczepionki mogą być ciężkie i skomplikowane i są często przyczyną cierpienia dzieci, które wymagają opieki przez całe życie […] zgodnie z zasadami sprawiedliwości i solidarności, potrzebne są mechanizmy, aby zapobiec nieumyślnemu "pasożytowaniu" na ofiarach szczepień." – źródło: http://www.who.int/bulletin/volumes/89/5/10-081901/en/ („Vaccine injuries can be severe and complex, and are often suffered by children who require a lifetime of care and may not qualify for other benefits under accident insurance schemes. […]Mello argues that, in line with principles of fairness and solidarity, mechanisms are needed to prevent the uninjured (unintentionally) “free-riding” on the injured.”)zwiń

    Autor komentarza nie dodał zdjęcia
    PRZYMUS SZCZEPIEŃ

    JAGA (gość)

    Zgłoś naruszenie treści / 39 / 5

    Mam nadzieję, że już wkrótce polscy podatnicy (Z WINY URZĘDASÓW!!!) będą płacić odszkodowania za przymus szczepień z pozwów przed trybunałem europejskim - jest już wyrok w sprawie z Ukrainy, w...rozwiń całość

    Mam nadzieję, że już wkrótce polscy podatnicy (Z WINY URZĘDASÓW!!!) będą płacić odszkodowania za przymus szczepień z pozwów przed trybunałem europejskim - jest już wyrok w sprawie z Ukrainy, w wyniku którego skarb państwa musiał wypłacić 2400 euro za obowiązkowe zaszczepienie w czasie epidemii błonicy na Ukrainie :) RODZICE, NIE BÓJCIE SIĘ URZĘDASÓW, BO ICH DZIAŁANIA W TEJ SPRAWIE SĄ CAŁKOWICIE BEZPRAWNE I ŁAMIĄ WIELE OBOWIĄZUJĄCYCH W POLSCE PRZEPISÓW PRAWA ORAZ ŁAMIĄ PODSTAWOWE PRAWA CZŁOWIEKA CHRONIONE RÓWNIEŻ AKTAMI MIĘDZYNARODOWYMI !!!
    Kodeks karny:
    Art. 191. Zmuszanie do określonego zachowania
    1. Kto stosuje przemoc wobec osoby lub GROŹBĘ BEZPRAWNĄ w celu zmuszenia innej osoby do określonego działania, zaniechania lub znoszenia, podlega karze pozbawienia wolności do lat 3.
    Art. 246.
    Funkcjonariusz publiczny lub ten, który działając na jego polecenie w celu uzyskania określonych zeznań, wyjaśnień, informacji lub oświadczenia STOSUJE przemoc, GROŹBĘ BEZPRAWNĄ lub w inny sposób znęca się fizycznie lub psychicznie nad inną osobą, podlega karze pozbawienia wolności od roku do lat 10.
    Art. 192.
    § 1. Kto wykonuje zabieg leczniczy bez zgody pacjenta, podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 2.
    TRYBUNAŁ EUROPEJSKI:
    "Trybunał jednak przypomina, że życie prywatne obejmuje integralność fizyczną i psychiczną osoby (nr 32647/96 , decyzja 07.01.98 , DR 94 , s. 91-93 ). W związku z tym Trybunał zbadał wniosek na podstawie artykułu 8 Konwencji, który stanowi co następuje:
    1 . Każdy ma prawo do poszanowania swojego życia prywatnego i rodzinnego, swojego mieszkania i swojej korespondencji. [...] Trybunał uważa, że OBOWIĄZKOWE SZCZEPIENIA JAKO PRZYMUSOWE ZABIEGI MEDYCZNE OZNACZAJĄ INGERENCJĘ W PRAWO DO POSZANOWANIA ŻYCIA PRYWATNEGO, gwarantowanego przez art. 8 § 1 (patrz Matter v. Słowacja wyroku z dnia 5 lipca 1999 r., § 64 , niepublikowany)"
    "Trybunał przypomina, że zgodnie z jego orzecznictwem fizyczna integralność osoby jest objęta pojęciem "życia prywatnego" chronionym przez art. 8 Konwencji (patrz X i Y v. Holandia , 26 marca 1985, § 22 , Seria A nr . 91 ). Trybunał podkreślił, że cielesna integralność osoby dotyczy najbardziej intymnych aspektów swojego życia prywatnego, oraz że obowiązkowa interwencja medyczna, nawet jeśli ma niewielkie znaczenie, stanowi naruszenie tego prawa (zob. YF przeciwko Turcji , nr . 24209 / 94 , § 33 , ECHR 2003- IX, z dalszymi odniesieniami). OBOWIĄZKOWE SZCZEPIENIA - JAKO PRZYMUSOWE LECZENIE - sprowadza się do ingerencji w prawo do poszanowania życia prywatnego, które obejmuje integralność fizyczną i psychiczną osoby, gwarantowaną przez art. 8 § 1 (patrz Salvetti przeciwko Włochom ( dec.) , nie . 42197/98 , 9 lipca 2002 r., a Matter przeciwko Słowacji, nr . 31534/96 , § 64 , 5 lipca 1999 r.) "zwiń

    Zapytaj lekarza

    1 3 4 5 ... 28 »
    28 stycznia

    Światowy Dzień Trędowatych

    zobacz więcej »