MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Obowiązkowe wyposażenie roweru w 2024. Za jego brak grozi mandat! Co się zmieniło w przepisach? 2.05.2024

OPRAC.:
Norbert Uram
Norbert Uram
Obowiązkowe wyposażenie roweru w 2024. Za jego brak grozi mandat!
Obowiązkowe wyposażenie roweru w 2024. Za jego brak grozi mandat! pixabay.com
Sezon rowerowy już się rozpoczął, jednak zasady dotyczące obowiązkowego wyposażenia roweru są precyzyjnie określone w przepisach prawa, z którymi zaznajomienie jest niezbędne dla każdego miłośnika dwóch kółek. Chociaż lista wymagań nie jest długa i zasady te są łatwe do spełnienia, wielu rowerzystów niejednokrotnie pomija te podstawowe elementy, narażając się na nieprzyjemne konsekwencje, za które grozi mandat karny. Dlatego, radzimy z jak największą uwagą przyjrzeć się obowiązkowemu wyposażeniu roweru i upewnić się, czy nasz jednoślad spełnia wszystkie te kryteria. Sprawdź, czego nie może zabraknąć.

Obowiązkowe wyposażenie roweru w 2024 roku

Wciąż wiele osób nie zdaje sobie z tego sprawy, ale rower, podobnie jak samochód czy motocykl, musi posiadać odpowiednie wyposażenie, za którego brak grozi mandat karny. To jakie wyposażenie jest obowiązkowe, zostało zawarte w rozporządzeniu Ministra Infrastruktury w sprawie warunków technicznych pojazdów oraz zakresu ich niezbędnego wyposażenia rowery. Dotyczy ono wszystkich rodzai rowerów. Za jego brak grozi nawet do 500 zł mandatu.

Czy straż miejska może dać mandat?

Od 20 października 2023 roku, nie tylko policja, ale również straż miejska mogą ukarać mandatem uczestników ruchu drogowego. Strażnicy miejscy mogą nakładać mandaty nie tylko na kolarzy, ale również użytkowników hulanjnóg. Funkcjonariusze tej formacji mogą również ukarać za brak uprawnień do kierowania rowerem, przypominamy bowiem, iż osoby w wieku od 10 do 18 lat powinny posiadać kartę rowerową. Za brak karty rowerowej grozi mandat w wysokości 1500 zł!

Obowiązkowe wyposażenie roweru w 2024. Za jego brak grozi mandat!

Obowiązkowe wyposażenie roweru w 2024. Za jego brak grozi ma...

Czy wolno jeździć rowerem po chodniku?

Chodnik to obszar, który przede wszystkim dedykowany jest dla pieszych. Warto jednak zauważyć, jak przepisy rowerowe definiują pojęcie "pieszy". Jest to oczywiście każdy przechodzień, ale według prawa, za "pieszego" można też uznać małe dziecko do 10. roku życia, które jedzie na rowerze pod opieką dorosłego. Takie dziecko ma prawo bez przeszkód poruszać się po chodniku.

Dla wszystkich pozostałych rowerzystów, jazda po chodniku jest zabroniona. Istnieją jednak pewne wyjątki od tej reguły. Do nich zaliczają się sytuacje, w których panują bardzo trudne warunki atmosferyczne, niepozwalające na bezpieczną jazdę po jezdni oraz gdy rowerzysta jest opiekunem dziecka do lat 10, które porusza się na rowerze. Dodatkowo rowerzysta może poruszać się po chodniku, jeśli chodnik ma szerokość co najmniej 2 metrów i znajduje się wzdłuż drogi z dozwoloną prędkością powyżej 50 km/h, o ile w bliskiej okolicy nie ma wydzielonego pasa dla rowerów.

Oczywiście, rowerzysta na chodniku zobligowany jest do ustępowania pierwszeństwa pieszym, zachowania szczególnej ostrożności i dostosowania swojej prędkości do prędkości pieszego. Jest to kluczowe zarówno dla bezpieczeństwa przechodniów, jak i samego rowerzysty.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Polacy ocenili rząd Tuska. Zaskakujące wyniki

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki