Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Ochotnicza Straż Pożarna w Głuchowie (powiat skierniewicki) [VIDEO]

Redakcja
Zarząd OSP w Głuchowie podjął uchwałę przyjmującą datę 1915 r. utworzenia i powstania straży, jednak zapiski archiwalne oraz żyjących mieszkańców Głuchowa wskazują 1915 lub 1917 na rok powstania Straży Ogniowej.

Jej pierwszym naczelnikiem w 1917 r. został Władysław Marciniak, kierownik Szkoły Podstawowej. Do Straży Ogniowej zgłosiło się 43 ochotników z okolicznych miejscowości, była to imponująca liczba, biorąc pod uwagę, że każdy strażak musiał we własnym zakresie starać się o mundur, pas i kask. Pierwszy sprzęt głuchowskiej straży był bardzo skromny - dwa bosaki i mała ogniowa sikawka ręczna z jednym odcinkiem węża (dar Michała Kornackiego, zubożałego ziemianina głuchowskiego, który oddał na użytek straży własny budynek).

W 1924 r. wybudowano drewnianą remizę strażacką, powiększono również ilość sprzętu pożarniczego. W 1926 r. powołano Orkiestrę Stowarzyszenia Ochotniczej Straży Pożarnej w Głuchowie liczącą 13 członków, ponieważ tyle było instrumentów. Orkiestra istnieje do dziś i uświetnia uroczystości kościelne oraz strażackie.

W 1945 r. zarząd postanowił rozpocząć prace przy budowie remizy, a w kolejnych latach gromadzono materiały budowlane. W roku 1966 odbyła się uroczystość oddania do użytku nowego Domu Strażaka.

W maju 2002 r. jednostka została włączona do Krajowego Systemu Ratowniczo-Gaśniczego, co spowodowało rozwój i doposażenie jednostki w sprzęt specjalistyczny. Jednostka bierze czynny udział w zawodach sportowo-pożarniczych, ćwiczeniach, turniejach. W 2005 r. została utworzona Młodzieżowa Drużyna Pożarnicza chłopców, której założycielem i opiekunem był Marek Duda.

W 2006 r. na Gminnych Zawodach Sportowo-Pożarniczych zajęli 1 miejsce, a w 2007 r. powołano Dziewczęcą Młodzieżową Drużynę Pożarniczą. Obydwie drużyny brały udział w licznych obozach szkoleniowych, zawodach, treningach, na koncie mają wiele zwycięstw w zawodach na szczeblu wojewódzkim, krajowym (2010 r. wygrane mistrzostwa Polski) oraz międzynarodowym (udział w Olimpiadzie Pożarniczej na Słowenii, mistrzostwa świata juniorów w sporcie pożarniczym w Czechach).

Aktualnie w skład jednostki wchodzi 38 czynnych strażaków, 8 kobiet, 1 członek wspierający i 15 muzyków orkiestry. Jest wyposażona w dwa samochody lekkie: VW Transporter, Ford Transit (rok prod. 2000, 2004) i jeden średni Mercedes Atego (rok prod. 2011) oraz niezbędny sprzęt wykorzystywany w ratownictwie.

W 2016 r. do zarządu weszli: prezes - Sławomir Kacprzyk, wiceprezes-naczelnik - Tomasz Klimek, sekretarz - Marek Duda, skarbnik - Dariusz Raczkowski, gospodarz - Krzysztof Wiosna, członek zarządu - Jarosław Kacprzyk i Andrzej Dyśko. W skład komisji rewizyjnej weszli: przewodniczący - Grzegorz Szewczyk, sekretarz - Krzysztof Koczywąs, członek - Waldemar Majcher.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki