Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Od Endera po macewy

Wiesław Pierzchała
Dawny kantor firmy Krusche-Ender z 1865 roku.
Dawny kantor firmy Krusche-Ender z 1865 roku. reprodukcja Grzegorz Gałasiński
Ukazał się pierwszy numer pisma łódzkich historyków sztuki "Techne", które ma się ukazywać co pół roku. Redaktorem naczelnym jest prof. Krzysztof Stefański z Katedry Historii Sztuki UŁ, znakomity znawca łódzkich zabytków.

W periodyku mamy czytelny podział na informacje z Łodzi, regionu i świata, zaś w głównym tekście Błażej Ciarkowski przypomina znanego łódzkiego architekta Bolesława Kardaszewskiego. Ponadto Aneta Połońska opisuje fabryki i rezydencje pabianickich fabrykantów. Np. z dawnego imperium przemysłowego spółki Krusche-Ender (po wojnie Pamotex), zachowała się m.in. potężna, zabytkowa przędzalnia z 1891 roku przy ul. Zamkowej 4. Surowe mury z czerwonej cegły, blanki i wieżyczki sprawiają, że wygląda ona jak gotycka warownia. Obiekt ten został wyremontowany, podobnie jak dawny kantor firmy Krusche-Ender z 1865 roku.

Natomiast prof. Stefański pisze o tajemnicy schodów przy ul. Krakowskie Przedmieście w Sieradzu, do których budowy niemieccy okupanci użyli macew z miejscowego cmentarza żydowskiego. Przed rokiem schody zostały zdemontowane, a odzyskane i uratowane w ten sposób nagrobki zabezpieczono. Pojawiły się pomysły, aby umieścić je na dawnej nekropolii żydowskiej lub na dziedzińcu Muzeum Okręgowego w Sieradzu.

Damy ci więcej - zarejestruj się!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki