Główny Urząd Statystyczny poinformował dziś w poniedziałek 19 grudnia, iż odnotował wzrost sprzedaży detalicznej w cenach stałych w skali roku o 7,4 proc., wobec wzrostu o 4,6 proc. w październiku br. Jednocześnie w listopadzie br. produkcja sprzedana przemysłu była wyższa o 3,3 proc. w porównaniu z listopadem ub. roku, natomiast w produkcji budowlano-montażowej odnotowano spadek o 12,8 proc.
- Po słabym wzroście za trzeci kwartał i fatalnych danych za październik, dzisiejsze publikacje były bardzo wyczekiwane przez rynek. Wszystkie ważniejsze zmienny zaskoczyły pozytywnie, co może sprzyjać złotemu w końcówce roku – komentuje dane dr Przemysław Kwiecień CFA, Główny Ekonomista XTB.
- Zwykle pośród miesięcznych raportów najwięcej uwagi przyciągają produkcja przemysłowa czy sprzedaż detaliczna. Tym razem jednak było inaczej. Na świeczniku znajdują się kulejące inwestycje i choć tutaj dane publikowane są kwartalnie, raport o produkcji budowlano montażowej stanowi dobry punkt odniesienia. W trzecim kwartale produkcja ta spadła o 18,2 proc. r/r, a październik przyniósł jeszcze pogłębienie tej tendencji. W listopadzie nadal produkcja budowlano montażowa była niższa niż rok wcześniej, ale już „tylko” o 12,8 proc. r/r, jest to zatem najmniejszy spadek od lutego bieżącego roku. Co jednak bardziej istotne, przy innych mocnych wskaźnikach oznacza to szanse na przyspieszenie wzrostu w ostatnim kwartale roku. Pozostałe publikacje również wypadły bardzo dobrze. Roczna dynamika produkcji nie tylko wróciła powyżej zera, ale znalazła się na przyzwoitym poziomie 3,3 proc., oddalając obawy o recesję w sektorze przemysłowym, która byłaby bardzo złym symptomem wobec całkiem dobrej koniunktury w niemieckim przemyśle.
Wreszcie widać też oznaki życia w danych o sprzedaży detalicznej. W listopadzie sprzedaż w cenach stałych wzrosła o 7,3 proc.
W ostatnich miesiącach dane o sprzedaży były wyraźnie zmienne i nie oddawały jednoznacznie wzrostu dochodów gospodarstw domowych. Jeśli jednak popatrzymy na 12-miesięczną średnią tej zmiany, widzimy tu systematyczną poprawę. Wynosi ona +5,41 proc. r/r, najwięcej od połowy 2012 roku i jest to też siódmy kolejny miesiąc poprawy. W tym przypadku efekt poprawy na rynku pracy i wpływów z programu 500+ do budżetów gospodarstw domowych jest widoczny – rok temu wzrost ten wynosił poniżej 3,5 proc.. Wreszcie warto odnotować, że do polskiej gospodarki nieśmiało wraca inflacja. Co prawda nie pokazuje tego jeszcze dynamika CPI, także roczna dynamika cen sprzedaży detalicznej jest nadal na minusie, ale jest to minus najmniejszy od czerwca 2014 roku. Do tego ceny producenta rosną trzeci kolejny miesiąc i jest to już wzrost rzędu 1,7 proc. r/r. To w dużej mierze wpływ osłabienia złotego i wzrostu ceny ropy i z punktu widzenia gospodarki nie jest to dobra wiadomość. Jednak przyjęło się, że tendencja ta jest pozytywna dla waluty, ponieważ zmniejsza przestrzeń banku centralnego do utrzymywania niskich stóp.
Pakiet danych jest zatem wyraźnie korzystny dla złotego i polska waluta faktycznie zyskuje. Co ciekawe, dla rządu sytuacja ta jest niekoniecznie pożądana – mocniejszy złoty na koniec roku może ograniczyć zysk NBP i tym samym wpłatę do przyszłorocznego budżetu. O 14:30 euro kosztuje 4.4113 złotego – podsumowuje dr Przemysław Kwiecień.
Strefa Biznesu: Te firmy będą zatrudniały w najbliższym czasie
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?