Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Odkryto wody termalne niedaleko Piotrkowa Trybunalskiego. Powstanie kolejne uzdrowisko?

Karolina Wojna
Paweł Nowak
Krakowscy naukowcy twierdzą, że powiat piotrkowski jest bogaty w podziemne wody termalne, to duża szansa dla regionu.

Północne gminy powiatu piotrkowskiego, m.in. Czarnocin i Moszczenica, mają bogate zasoby wód geotermalnych, których temperatura może dochodzić do 80 stopni. Tak wynika z analiz, przeprowadzonych przez naukowców z Instytutu Gospodarki Surowcami Mineralnymi i Energią Polskiej Akademii Nauk w Krakowie.

Według badaczy trzy kilometry od Piotrkowa Trybunalskiego, w gminie Moszczenica, są wody termalne, które można wykorzystać do ogrzewania mieszkań, instytucji i zakładów pracy. Z kolei rejon na styku gmin Moszczenica i Czarnocin jest idealny do lokalizacji uzdrowiska.

Tutejsze wody geotermalne można wykorzystać w rekreacji lub balneoterapii, gdyż zawierają dużo jodu i bromu.

Swoje opracowanie naukowcy z Krakowa zaprezentowali w piątek władzom powiatu. Według badaczy z gorących wód podziemnych skorzystać może każda tutejsza gmina.

Leon Fortak, wójt Czarnocina, przysłuchiwał się wystąpieniu badaczy z zainteresowaniem, ale na razie do sprawy podchodzi sceptycznie.

- Wszystko sprowadza się do pieniędzy. Czarnocin to mała gmina. Odwierty są drogie, sami ich nie zrobimy, pieniądze musiałby np. wyłożyć powiat - mówi wójt Leon Fortak. - Wyniki badań są optymistyczne, ale zobaczymy, co życie nam przyniesie, np. za 20 lat.

Bardziej optymistycznie sprawę widzi doktor Barbara Tomaszewska z zespołu przygotowującego opinię. Według niej powiat piotrkowski jest dobrze przygotowany do wykorzystania wód geotermalnych, bo przed rozdaniem unijnych pieniędzy z budżetu na lata 2014 - 2020 ma już przygotowaną analizę dostępności złóż.

W zależności od ich głębokości, koszty odwiertów mogą wynieść nawet ponad 20 mln zł. Krakowscy naukowcy zaproponowali wykorzystanie pięciu starych odwiertów, które były wykonywane w latach 70. i 80. ubiegłego wieku m.in. w gminie Wola Krzysztoporska i Rozprza.

Naukowcy oceniali także możliwości wykorzystania w pow. piotrkowskim innych tzw. odnawialnych źródeł energii, np. biomasy leśnej, nadwyżek słomy oraz biogazów rolniczych z gnojowicy i obornika. Pod względem nadwyżek słomy "najbogatsze" w powiecie są gminy Gorzkowice i Rozprza, pod względem gnojowicy - gminy Grabica i Moszczenica, gdzie hoduje się najwięcej świń.

Analizę możliwości wykorzystania wód geotermalnych przy wsparciu innych odnawialnych źródeł energii zleciły władze powiatu, które na ten cel zdobyły 120 tys. zł z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki