Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Odnowiony grób na Starym Cmentarzu w Radomsku. Inicjatywa oddziału Polskiego Towarzystwa Historycznego. ZDJĘCIA

Jacek Drożdż
Jacek Drożdż
Dzięki staraniom oddziału Polskiego Towarzystwa Historycznego w Radomsku, odnowiono na starym Cmentarzu grób Marcina Ziółkowskiego i Adolfa Zawadzkiego
Dzięki staraniom oddziału Polskiego Towarzystwa Historycznego w Radomsku, odnowiono na starym Cmentarzu grób Marcina Ziółkowskiego i Adolfa Zawadzkiego Jacek Drożdż
Dzięki inicjatywie oddziału Polskiego Towarzystwa Historycznego w Radomsku, odnowiony został grób na Starym Cmentarzu

Odnowiony grób na Starym Cmentarzu w Radomsku

Dzięki Inicjatywie oddziału Polskiego Towarzystwa Historycznego w Radomsku, na Starym Cmentarzu został odnowiony grób, w którym pochowani zostali Marcin Ziółkowski oraz jego wnuk Adolf Zawadzki, powstanie styczniowy.

- Od dawna wiedzieliśmy, że ten grób jest zaniedbany, od dawna wiedzieliśmy, kto jest tutej pochowany. A zarówno Marcin Ziółkowski, jak i Adolf Zawadzki zasługują na to, by ich grób nie poszedł w zapomnienie. Dlatego wystąpiliśmy do Instytutu Pamięci Narodowej o wpisanie ich grobu do ewidencji grobów weteranów walk o niepodległość Polski – wyjaśnia Tomasz Nowak, prezes oddziału Polskiego Towarzystwa Historycznego w Radomsku. - Potem złożyliśmy wniosek o przyznanie pieniędzy na remont grobu. Pierwszym krokiem było znalezienie wykonawcy i przygotowanie projektu, a następnie skonsultowanie go z wojewódzkim konserwatorem zabytków. IPN sfinansował całość prac w kwocie 36,5 tys. zł. Cała procedura zaczęła się wiosną tego roku, a zakończyła kilka dni temu.

Jak przypomina Tomasz Nowak, obaj pochowani to zasłużeni obywatele Radomska. Marcin Ziółkowski był żołnierzem Księstwa Warszawskiego, brał udział w kampanii 1812 roku, nawet dostał się do niewoli. Po uwolnieniu znowu wstąpił do wojska, a od 1820 roku związał się z Radomskiem. Był jednym z inicjatorów utworzenia w Radomsku szpitala. By przyspieszyć sprawę, pod budowę szpitala przekazał nieodpłatnie jedną ze swoich działek.

- Jego wnuk, Adolf Zawadzki, w 1863 roku, gdy tylko zaczęło się powstanie styczniowe, odniósł ranę podczas próby zajęcia przez powstańców Radomska. Po kilku miesięcach, z powodu odniesionych ran, zmarł. Zarówno Marcin Ziółkowski, jak i Adolf Zawadzki zostali uznani za weteranów wojennych – dodaje Tomasz Nowak.

I jak przypomina, na Starym Cmentarzu w Radomsku jest jeszcze kilka innych mogił powstańców styczniowych, m.in. Stanisława Sękowskiego.

od 12 lat
Wideo

Bohaterka Senatorium Miłości tańczy 3

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki