Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Odsłonięcie głazu poświęconego rodzinie Pająków na Uroczysku Cygan koło Tomaszowa Mazowieckiego [ZDJĘCIA, FILM]

Beata Dobrzyńska
Beata Dobrzyńska
W środę na Uroczysku Cygan koło Tomaszowa Mazowieckiego miała miejsce uroczystość odsłonięcia pamiątkowego głazu ku czci rodziny Pająków,ofiar zbrodni i represji okupanta niemieckiego z okresu II wojny światowej.

W środę, 6 czerwca 2018 r. o godz. 13.00 na terenie Uroczyska Cygan k. Tomaszowa Mazowieckiego odbyło się odsłonięcie pamiątkowego głazu ku czci rodziny Pająków, ofiar zbrodni i represji okupanta niemieckiego z okresu II wojny światowej. O postawienie głazu od lat zabiegał członek rodziny Pająków Stanisław Karaszewski, a w ustawienie głazu i w przygotowanie uroczystości zaangażowali się łódzki oddział IPN, Starostwo Powiatowe w Tomaszowie Maz. oraz Gmina Lubochnia.

We wrześniu 1939 r. po wycofaniu się oddziałów Wojska Polskiego z Tomaszowa Mazowieckiego i okolic Ignacy Pająk wraz z synami Stefanem i Marianem zaczęli zbierać porzuconą w lesie broń i ukrywać ją w przygotowanych do tego miejscach. To był ich pierwszy krok w kierunku konspiracyjnej działalności niepodległościowej. Wszyscy dorośli członkowie rodziny Pająków przystąpili do Związku Walki Zbrojnej / Armii Krajowej. Ignacy otrzymał ps. „Wiarus”, jego żona Anastazja – „Mania”, synowie Stefan i Marian –„Słowik” i „Maniuś”, a córka Genowefa – „Gniewka”.

Dom rodzinny Pająków stał się oparciem dla miejscowych partyzantów ZWZ/AK jak punkt kontaktowy, kwatera, miejsce szkolenia, magazyn broni. Stan ten trwał aż do tragicznego dnia pod koniec 1943 r. kiedy to Niemcy wpadli na trop partyzanckiej bazy i dokonali jej pacyfikacji. Rodzinę, z wyjątkiem Genowefy, której udało się uciec, aresztowano. Za swą patriotyczną postawę ojciec i synowie zapłacili cenę życia, Anastazja został wysłano do obozu KL Ravensbrück, a 4-letnia Teresa i 8-letni Roman po zwolnieniu zostali przygarnięci przez krewnych. Dom został spalony. W tym roku mija 75 lat od tego tragicznego zdarzenia.

Głaz pamiątkowy stanął w miejscu, gdzie znajdował się dom rodzinny Pająków, na polanie w Uroczysku Cygan k. Tomaszowa Mazowieckiego.

W uroczystości udział wzięli przedstawiciele rodziny Pająków, na czele z Teresą Zając, która w dniu tragedii miała 4-latka, oraz Stanisławem Karaszewskim, dla którego "Wiarus" był wujkiem, a także przedstawiciele władz wojewódzkich, powiatowych i gminnych, kombatanci na czele z płk. Józefem Suchodolskim oraz ppłk. Haliną Kępińską-Bazylewicz pseud. "Kora". Oprawę zapewnili żołnierze 25. Brygada Kawalerii Powietrznej oraz kadeci klasy mundurowej ZSP nr 1 w Tomaszowie Mazowieckim.

Zobacz film z uroczystości:

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki