Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Odwołuj wizyty, nie blokuj innym pacjentom miejsc! NFZ przypomina pacjentom, by informowali poradnie, jeśli nie mogą przyjść

Matylda Witkowska
Matylda Witkowska
Jeśli pacjent nie zgłosi się na umówioną wizytę i nie odwoła jej podając istotny powód, znów będzie musiał się zapisać na listę oczekujących na termin
Jeśli pacjent nie zgłosi się na umówioną wizytę i nie odwoła jej podając istotny powód, znów będzie musiał się zapisać na listę oczekujących na termin Lukasz Kaczanowski/Polska Press
Jeśli nie możesz przyjść do lekarza, odwołaj wizytę, nie blokuj terminu – prosi pacjentów łódzki oddział NFZ. Zapominalskim o wizytach u specjalistów przypominają SMS-y.

Pacjenci nie odwołują wizyt lekarskich. To utrudnia dostęp innym

Pacjenci często umawiają się na wizyty lekarskie, ale nie przychodzą w wyznaczonym terminie i nie informują o tym poradni. Problem ten jest poważny. W regionie łódzkim tylko w pierwszym półroczu tego roku przez nieodwołane wizyty przepadło ponad 13, 3 tys. konsultacji na NFZ u ortopedów, ponad 6,6 tys. wizyt u kardiologa i aż 2,1 tys. wizyt onkologicznych. W skali całego kraju to niemal milion nieodwołanych wizyt na NFZ rocznie! Ze statystyk wynika, że najczęściej na wizyty nie przychodzą pacjenci zapisani do kardiologów i ortopedów.

Tymczasem nieodwołana wizyta to marnowanie cennego czasu lekarza i blokowanie możliwości skorzystania z porady przez innego pacjenta. A w konsekwencji – niepotrzebne wydłużanie kolejek do lekarzy.

- Odwołanie wizyty to wyraz naszego szacunku dla personelu medycznego i innych pacjentów. Pamiętajmy, że my też możemy kiedyś potrzebować pilnie wizyty lekarskiej – podkreśla Anna Leder z łódzkiego oddziału NFZ.

Jak i kiedy odwołać wizytę u lekarza na NFZ?

Nie ma określonego terminu w jakim można odwołać umówioną wizytę u lekarza. Anna Leder zachęca, by zrobić to jak najwcześniej, gdy tylko wiemy już, że nie uda nam się w terminie dotrzeć do poradni.

- Odwołać wizytę zawsze warto. Nawet jeśli odwołamy wizytę dzień wcześniej, lekarz będzie mógł inaczej ułożyć grafik lub przyjąć w nasze miejsce innego pacjenta, na przykład w trybie pilnym – podkreśla Anna Leder.

Odwołanie wizyty leży też w interesie pacjenta. Jeśli pacjent nie zgłosi się na wyznaczoną wizytę i nie odwoła jej bez istotnych powodów, będzie musiał ponownie zapisać się na listę oczekujących.

Odwołanie wizyty jest bardzo proste - wystarczy zadzwonić do przychodni i poinformować rejestrację.

Odwołaj wizytę, jeśli nie możesz przyjść. Co trzeba wiedzieć o wizytach i zapisach do lekarzy na NFZ?

Z danych łódzkiego oddziału Narodowego Funduszu Zdrowia wynika, że w ostatnich latach świadomość pacjentów wzrosła i statystyki nieco się poprawiły. Jednak nadal skala zjawiska jest bardzo duża.

"Odwołuję, nie blokuję". Kampania informacyjna NFZ

Aby je zmniejszyć NFZ prowadzi kampanię edukacyjną „Odwołuję, nie blokuję”. Od 2019 roku wysyła też SMS-y z przypomnieniami o zbliżającej się wizycie u specjalisty i numerem telefonu pod którym w razie potrzeby można wizytę odwołać. Dotyczy to 40 wybranych świadczeń i pierwszych wizyt w danej poradni. Miesięcznie w całym kraju NFZ wysyła około 800 tys. wiadomości SMS z przypomnieniami. Warunkiem otrzymania takiego przypomnienia jest podanie numeru telefonu komórkowego przy rejestracji.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Grupę krwi u człowieka można zmienić, to przełom!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki