Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Odziedziczył składki zgromadzone przez ojca. Łodzianin otrzyma wypłatę gwarantowaną, bo jego tata pobierał emeryturę krótko

Liliana Bogusiak-Jóźwiak
Liliana Bogusiak-Jóźwiak
Środki zgromadzone w II filarze (subkonto) podlegają dziedziczeniu.
Środki zgromadzone w II filarze (subkonto) podlegają dziedziczeniu. Fot.Gregorz Galasinski
W ubiegłym roku 1747 spadkobierców złożyło w placówkach na terenie naszego województwa wnioski o transfer/wypłatę środków z subkonta po osobie zmarłej złożonych bezpośrednio do ZUS. Otrzymają oszczędności zgromadzone przez bliskich sobie zmarłych w II filarze. Kwoty mogą sięgać nawet 40 tys. zł.

Wnioski o transfer/wypłatę środków z subkonta po osobie zmarłej, w zależności od konkretnej sytuacji, mogą wpływać bezpośrednio do ZUS-u, albo też postępowanie o wypłatę inicjowane jest poprzez OFE.
- W 2023 r. w województwie łódzkim złożono 1747 wniosków o transfer/wypłatę środków z subkonta po osobie zmarłej złożonych bezpośrednio do ZUS - informuje Monika Kiełczyńska, regionalny rzecznik prasowy ZUS w województwie łódzkim. - W tym 19 wniosków było wnioskami o wypłatę środków na rzecz osoby małoletniej, 689 wniosków o wypłatę na rzecz współmałżonka w zakresie wspólności majątkowej i 1039 wniosków na rzecz osoby uprawnionej/spadkobiercy.

Nie każdy ma subkonto
Wiele z przekazanych do ZUS wniosków było wnioskami bezzasadnymi, ponieważ np. wnioskowano o wypłatę środków po osobach zmarłych, które nie miały subkonta, z uwagi na to, że urodziły się przed 1949 rokiem. Zgodnie z przepisami, środki na subkoncie, czyli w tzw. II filarze mogą, ale nie muszą, gromadzić osoby urodzone po 31 grudnia 1948 r., a obowiązek ich gromadzenia miały dopiero osoby, które urodziły się od 1 stycznia 1969 r.
Tak dzieli się składkę na ZUS

Na subkonto (tzw. II filar) trafia:
· 7,3% podstawy wymiaru składki na ubezpieczenie emerytalne, jeśli ubezpieczony nie przystąpił do OFE lub gdy ubezpieczony jest członkiem otwartego funduszu emerytalnego ale zdecydował, aby składka była przekazywana wyłącznie na subkonto w ZUS,
· 4,38% podstawy wymiaru składki na ubezpieczenie emerytalne, jeśli ubezpieczony jest członkiem otwartego funduszu emerytalnego i zdecydował aby składka w wysokości 2,92% podstawy wymiaru składki na ubezpieczenie emerytalne przekazywana była do OFE.

Podział i wypłata środków z subkonta

W odróżnieniu od środków zgromadzonych na indywidualnym koncie w ZUS, środki zgromadzone na subkoncie (tak jak środki zgromadzone w OFE) podlegają podziałowi w razie:

  • · rozwodu,
  • · unieważnienia małżeństwa,
  • · ustania wspólności majątkowej w czasie trwania małżeństwa albo umownego wyłączenia lub ograniczenia wspólności ustawowej między posiadaczem subkonta, a jego współmałżonkiem
  • · śmierci osoby, dla której ZUS prowadzi subkonto.
  • W przypadku rozwodu, lub unieważnienia małżeństwa, ustania wspólności majątkowej:
  • · środki zgromadzone na subkoncie w ZUS, przypadające byłemu współmałżonkowi w wyniku podziału majątku wspólnego małżonków, są przekazywane w ramach wypłaty transferowej na subkonto byłego współmałżonka (brak wypłaty gotówkowej). Kwota środków jest uzależniona od zapisów zawartych w dokumentach sądowych dotyczących podziału majątku wspólnego były współmałżonków.

Tzw. dziedziczenie środków:

  • · jeśli w chwili śmierci osoba posiadająca subkonto pozostawała w związku małżeńskim, małżonek zmarłego, w ramach wypłaty transferowej, otrzymuje połowę środków zgromadzonych na subkoncie w ZUS w zakresie, w jakim środki te stanowiły przedmiot małżeńskiej wspólności majątkowej (brak wypłaty gotówkowej),
  • · pozostałe środki (albo wszystkie w przypadku braku współmałżonka) przekazywane są osobom wskazanym przez zmarłego, a w przypadku ich braku wchodzą w skład spadku.

Subkonto w ZUS i OFE
Jeśli ubezpieczony posiada subkonto w ZUS i jednocześnie jest członkiem OFE zasadą jest że podział/wypłata środków rozpoczyna się w funduszu emerytalnym. OFE dokonuje podziału/wypłaty a następnie przesyła do Zakładu zawiadomienie o podziale środków, w którym informuje ZUS o osobach, na rzecz których nastąpił podział środków zgromadzonych na rachunku w OFE i o ich udziale w tych środkach w terminie 14 dni od dnia dokonania podziału. Podział środków na subkoncie w ZUS jest konsekwencją podziału składek w OFE. ZUS na realizację tego zadania ma 3 miesiące.

Ruch należy do spadkobiercy
Inaczej przebiega proces jeżeli ubezpieczony posiada tylko subkonto w ZUS: tzn. nie jest już lub nigdy nie był członkiem OFE.
· w przypadku kiedy całość środków z OFE została przekazana na subkonto w ZUS w wyniku realizacji procesu suwaka bezpieczeństwa, członkostwo w OFE zostało wykreślone, podział/wypłata środków rozpoczyna się w ZUS. Proces ten inicjuje zawsze wniosek uprawnionego złożony w ZUS (USS). ZUS nie może działać tu z urzędu. Nie ma takiego prawa.
· w przypadku ubezpieczonego, który nigdy nie był członkiem OFE ale posiadał subkonto w ZUS podział/wypłata środków rozpoczyna się w ZUS. Proces ten inicjuje zawsze wniosek uprawnionego złożony w ZUS (USS). ZUS nie może działać tu z urzędu. Nie ma takiego prawa.

Co zrobić aby odziedziczyć zgromadzone składki
Należy złożyć odpowiedni wniosek w ZUS.
Osoby wchodzące na rynek pracy, które nie zawarły umowy z otwartym funduszem emerytalnym, powinny złożyć do ZUS pisemne Oświadczenie ubezpieczonego o stosunkach majątkowych istniejących między ubezpieczonym a jego współmałżonkiem. Mogą również wskazać imiennie jedną lub więcej osób uprawnionych do otrzymania środków po ich śmierci. Jeśli tego nie zrobią, to w przypadku śmierci osoby dla której ZUS prowadzi subkonto, środki z subkonta wejdą w skład spadku. Ubezpieczony może dokonywać zmian w złożonym przez siebie wskazaniu. Jeśli ubezpieczony złożył w ZUS taką informację, to po jego śmierci, na podstawie złożonego wskazania, Zakład zawiadamia osoby uprawnione o możliwości złożenia wniosku o wypłatę środków. Ta sama zasada obowiązuje, gdy informację o osobach uprawnionych do dziedziczenia środków Zakład otrzymał z OFE po zakończeniu realizacji suwaka bezpieczeństwa (czyli po zwrocie wszystkich środków z OFE na subkonto w ZUS), jeśli oczywiście takie wskazanie zostało złożone w OFE.

Wypłata gwarantowana z ZUS
To jednorazowe świadczenie pieniężne wypłacane osobom uposażonym po śmierci emeryta, który nabył prawo do emerytury z tytułu osiągnięcia wieku 65 lat i posiadał subkonto w ZUS. Osoba uposażona, wskazana przez emeryta, nabywa prawo do całości albo części wypłaty gwarantowanej, jeżeli śmierć emeryta nastąpiła w okresie 3 lat od miesiąca, od którego po raz pierwszy wypłacono emeryturę.
Jeżeli emeryt nie wskaże żadnej osoby uposażonej, to oznacza, że osobą uposażoną jest współmałżonek, o ile w chwili śmierci emeryta pozostawał z nim we wspólności majątkowej. W pozostałych przypadkach wypłata gwarantowana wchodzi w skład spadku.
Emeryt w każdym czasie może zmienić swoją poprzednią dyspozycję wskazując np. inne osoby uposażone.

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Odziedziczył składki zgromadzone przez ojca. Łodzianin otrzyma wypłatę gwarantowaną, bo jego tata pobierał emeryturę krótko - Express Ilustrowany

Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki