Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Oferują wyczyszczenie niekorzystnej historii kredytowej. BIK: To oszustwo!

Alicja Zboińska
Złej historii kredytowej nie da się usunąć z BIK na żądanie
Złej historii kredytowej nie da się usunąć z BIK na żądanie Krzysztof Szymczak
Nawet 1200 zł trzeba zapłacić firmom, które oferują tzw. czyszczenie historii kredytowej BIK. W zamian z danych Biura Informacji Kredytowej mają zniknąć dane klienta dotyczące np. niespłaconych kredytów. Przedstawiciele BIK ostrzegają jednak przed działalnością takich firm i tłumaczą, że zgodnie z prawem bankowym nie ma możliwości "wymazania" informacji z BIK.

Na różnych stronach internetowych można znaleźć oferty firm, które proponują wykreślenie niekorzystnych informacji z rejestru Biura Informacji Kredytowej. Koszt takiej usługi to przynajmniej kilkaset złotych.

Zamieściliśmy w sieci ogłoszenie w imieniu łodzianki, która kilka lat temu wzięła kredyt, początkowo go spłacała, potem przestała i bank wpisał ją do BIK. Rok temu pożyczkę udało się jej spłacić, ale w rejestrze nadal widnieje informacja o tym, że kredyt nie był spłacany terminowo. A to powoduje, że nikt nie chce jej teraz udzielić kredytu.

- Jeśli rzeczywiście pani spłaciła kredyt, to możemy wyczyścić te wpisy w BIK - usłyszeliśmy od przedstawicielki jednej z firm, które oferują taką usługę. - Zgodę musi na to wyrazić bank, w którym kredyt był brany, ale nie powinno być z tym problemów. Potrwa to miesiąc albo dwa, całość kosztuje 1200 zł, można te kwotę rozłożyć na trzy raty.

Przedstawicielka firmy zastrzega, że istnieje ryzyko, iż bank nie wyrazi zgody na wycofanie danych z rejestru. W takiej sytuacji jednak klient nie otrzyma zwrotu pieniędzy.

Agnieszka Marzec, radca prawny Biura Informacji Kredytowej, podkreśla, że negatywne dane są nieusuwalne, a dokładnie precyzują to przepisy prawa bankowego.

- Nie istnieją żadne formalne i merytoryczne przesłanki do oferowania takiej usługi - tłumaczy mecenas Agnieszka Marzec. - Należy pamiętać, że jeśli kredytobiorca znajdzie nieprawidłową informację na swój temat w BIK, powinien zgłosić się do banku lub SKOK-u, który te nieprawidłowe dane przekazał. Gdy błąd zostanie zgłoszony, bank skoryguje lub zaktualizuje dane w bazie biura. Nie ma to jednak nic wspólnego z wymazywaniem własnej historii kredytowej.

Dane można bowiem usunąć tylko wtedy, gdy są błędne lub minął termin, na jaki została udzielona zgoda na ich przetwarzanie.

W przypadku negatywnej historii kredytowej, dane są wymazywane, gdy minie 5 lat od spłaty przeterminowanego kredytu.

Gdy mamy do czynienia z błędem i klient zgłosi to do banku, to za poprawienie lub usunięcie danych nic nie płaci.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki