MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Ograniczenia w ruchu w czasie Świąt Bożego Narodzenia. Których kierowców dotyczą?

Mariusz Michalak
Mariusz Michalak
Z zakazu zwolnione są  m.in.: ciężarówki przewożące lekarstwa i środki medyczne, artykuły szybko psujące się, paliwa, czy żywe zwierzęta.
Z zakazu zwolnione są m.in.: ciężarówki przewożące lekarstwa i środki medyczne, artykuły szybko psujące się, paliwa, czy żywe zwierzęta. Tomasz Czachorowski
Okres świąteczno-noworoczny to czas licznych wyjazdów i podróży – na drogach należy spodziewać się większego natężenia ruchu. - Apelujemy do kierowców o rozwagę i ostrożność. Przypominamy również, że w nadchodzących dniach obowiązywać będą ograniczenia w ruchu - czytamy w komunikacie Głównego Inspektora Transportu Deogowego.

25 grudnia (poniedziałek) i 26 grudnia (wtorek) oraz 1 stycznia (poniedziałek) na terenie całego kraju obowiązują ograniczenia w ruchu części pojazdów i zespołów pojazdów o dmc ponad 12 t.

Ograniczenia w ruchu obowiązują:

  • 25 grudnia (pierwszy dzień świąt) – w godz. 8:00–22:00,
  • 26 grudnia (drugi dzień świąt) – w godz. 8:00–22:00,
  • 1 stycznia (Nowy Rok) – w godz. 8:00–22:00.

Zakaz jazdy w wyznaczonym czasie nie dotyczy autobusów i niektórych kategorii pojazdów ciężarowych wyłączonych spod zakazu. Zwolnione są z niego m.in.: ciężarówki przewożące lekarstwa i środki medyczne, artykuły szybko psujące się, paliwa, czy żywe zwierzęta. Zakaz nie dotyczy również pojazdów biorących udział w akcjach ratowniczych i humanitarnych lub pomagających w usuwaniu awarii lub skutków klęsk żywiołowych.


Spod zakazu jazdy wyłączone są także pojazdy:

  • powracające z zagranicy w celu zakończenia przewozu drogowego lub do odbiorcy przewożonego ładunku, mające siedzibę na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej;
  • które wjechały na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej poza terminami lub godzinami obowiązywania zakazu, w odległości do 50 km od miejsca przekroczenia granicy;
  • oczekujące na granicy na wyjazd z terytorium Rzeczypospolitej Polskiej.

Ograniczenia w ruchu części pojazdów i zespołów pojazdów wynikają z rozporządzenia Ministra Transportu z dnia 31 lipca 2007 r. w sprawie okresowych ograniczeń oraz zakazu ruchu niektórych rodzajów pojazdów na drogach (t.j. Dz.U. z 2021 r. poz. 783). Pełen katalog wyłączeń jest dostępny w rozporządzeniu.

Naruszenie przepisów o ograniczeniach w ruchu zagrożone jest grzywną nakładaną w postępowaniu mandatowym na kierującego pojazdem, w wysokości od 200 zł do 500 zł i karą finansową dla przewoźnika w wysokości 2000 zł. Na zarządzającego transportem w przedsiębiorstwie może być nałożona kara finansowa 1000 zł.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Policja radzi jak zaplanować podróż

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Ograniczenia w ruchu w czasie Świąt Bożego Narodzenia. Których kierowców dotyczą? - Motofakty

Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki