MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Ogromna kara dla spółek znanego dewelopera. Jest decyzja prezesa UOKiK. „Konsumenci byli wprowadzani w błąd"

OPRAC.:
Maciej Badowski
Maciej Badowski
W ocenie UOKiK konsumenci byli wprowadzani w błąd co do gwarancji zwrotu inwestycji w przedsięwzięcia deweloperskie i związanego z nim ryzyka.
W ocenie UOKiK konsumenci byli wprowadzani w błąd co do gwarancji zwrotu inwestycji w przedsięwzięcia deweloperskie i związanego z nim ryzyka. Joanna Urbaniec / Polska Press
Prezes UOKiK nałożył blisko 12 mln zł kary na trzy spółki z grupy kapitałowej HRE Investments. Jak wyjaśniono, konsumenci mieli być wprowadzani w błąd co do gwarancji zwrotu inwestycji w przedsięwzięcia deweloperskie i związanego z nim ryzyka. – Jednowymiarowa narracja, jaką przyjęto w przekazach informacyjnych, eksponując bezpieczeństwo i gwarancje uzyskania korzyści w zakładanej wysokości, naruszała interesy konsumentów i wprowadzała ich w błąd – wyjaśnił Prezes UOKiK Tomasz Chróstny.

Spis treści

UOKiK: konsumenci wprowadzani w błąd

Jak poinformowano w komunikacie, wątpliwości prezesa UOKiK wzbudziła m.in. treść materiałów ofertowych przygotowywanych przez grupę HRE czy informacji zachęcających konsumentów do zakupu udziałów w spółkach celowych, które ukazywały się na popularnych portalach internetowych.

– Zastrzeżenia dotyczyły obietnic wypłaty wysokiego zysku, podkreślania bezpieczeństwa inwestycji i jej rzekomej rentowności w kontrze do innych form inwestowania. W komunikatach podkreślano korzyści z pominięciem istotnych informacji o ryzyku, przez to wprowadzano konsumentów w błąd co do gwarantowanego wyniku z inwestycji – wskazano.

Ponadto Urząd zwraca uwagę, że w przekazach kierowanych do konsumentów użyto słów m.in. „maksimum bezpieczeństwa”, wskazując że inwestycje są przeznaczone dla konsumentów „którzy cenią bezpieczeństwo inwestycji”, eksponując nie tylko bezpieczeństwo ekonomiczne, ale i „bezpieczeństwo prawne (akt notarialny)”. Informowano o „stabilnym rozwoju”, „bezpiecznej, wysokiej” stopie zwrotu, czy „jednej z bezpieczniejszych przystani dla inwestorów”. W ocenie UOKiK, konsumenci mieli utrudnioną ocenę istniejącego ryzyka i weryfikację prawdziwości deklaracji o osiągnięciu zakładanych celów.

Wielu konsumentów zapoznając się z przekazem informacyjnym mogło uznać, że inwestowanie w rynek nieruchomości jest bezpieczniejsze i bardziej rentowne niż inne formy lokowania oszczędności. Przyjęty przez grupę HRE Investments model biznesowy opierał się na pozyskaniu wpłat na udziały od konsumentów, których konsekwentnie zapewniano o bezpieczeństwie, pomijając przy tym istotne ryzyka – mówi Prezes UOKiK Tomasz Chróstny, cytowany w komunikacie.

Jednocześnie podkreśla, że konsumenci stając się udziałowcami spółek celowych „w praktyce finansowali działalność grupy kapitałowej i to ich w rzeczywistości obarczono ryzykiem prowadzonego biznesu". – Jednowymiarowa narracja jaką przyjęto w przekazach informacyjnych, eksponując bezpieczeństwo i gwarancje uzyskania korzyści w zakładanej wysokości, naruszała interesy konsumentów i wprowadzała ich w błąd – dodaje.

Blisko 12 mln zł kary dla grupy kapitałowej HRE Investments

Prezes UOKiK za naruszenie zbiorowych interesów konsumentów nałożył na trzy spółki z grupy kapitałowej HRE Investments karę prawie 12 mln zł (11 803 666 zł):

  • HRE Investments (300 632 zł),
  • HREIT (9 776 023 zł),
  • Heritage Real Estate (1 727 011 zł).

Odpowiedzialności nie uniknęły również osoby, które były odpowiedzialne za zarządzanie spółkami: Michał Cebula (kara nałożona to 450 tys. zł) oraz Michał Sapota (kara nałożona to 950 tys. zł). Jak podaje Urząd, „wspomniane osoby umyślnie doprowadziły do naruszenia zbiorowych interesów konsumentów".

Decyzja nie jest prawomocna, przysługuje od niej odwołanie do sądu.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Zastrzeż PESEL - Pismak przeciwko oszustom

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Ogromna kara dla spółek znanego dewelopera. Jest decyzja prezesa UOKiK. „Konsumenci byli wprowadzani w błąd" - Strefa Biznesu

Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki