Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Opieka koordynowana w przychodniach POZ w Łódzkiem. Na czym polega nowy sposób opieki nad pacjentami z popularnymi schorzeniami?

Matylda Witkowska
Matylda Witkowska
W ramach opieki koordynowanej pacjenci z najczęstszymi schorzeniami przewlekłymi mogą być pod opieką swojego lekarza w POZ
W ramach opieki koordynowanej pacjenci z najczęstszymi schorzeniami przewlekłymi mogą być pod opieką swojego lekarza w POZ 123RF
Już ponad połowa przychodni POZ w regionie łódzkim oferuje opiekę koordynowaną. To nowy sposób opieki nad pacjentami ze schorzeniami wprowadzony przez NFZ.

W regionie łódzkim przybywa przychodni POZ świadczących opiekę koordynowaną

Z każdym miesiącem przybywa przychodni Podstawowej Opieki Zdrowotnej, które oferują pacjentom z chorobami przewlekłymi nową organizację leczenia czyli tzw. opiekę koordynowaną w ramach Narodowego Funduszu Zdrowia. Dzięki niej pacjenci z najczęstszymi schorzeniami kardiologicznymi, diabetologicznymi, endokrynologicznymi, chorobami płuc i nerek nie muszą już leczyć się u specjalistów. Są bowiem obejmowani kompleksową opieką w swojej przychodni POZ, blisko domu i u lekarza, którego znają. Wspiera ich w tym koordynator leczenia.

Opieka koordynowana w przychodniach POZ. Na czym polega?

Jak to działa? Przykładowo pacjent u którego lekarz POZ podejrzewa cukrzycę, nadciśnienie czy niedoczynność tarczycy nie jest już wysyłany do lekarza specjalisty, nie musi czekać w kolejce na diagnozę i receptę na leki. Zajmie się tym jego lekarz pierwszego kontaktu. Natomiast pracujący w przychodni koordynator leczenia - na przykład rejestratorka – zadba o sprawy organizacyjne: ułoży indywidualny plan opieki medycznej, znajdzie termin konsultacji, a nawet… przypomni o nadchodzących wizytach.

W razie wątpliwości lekarz POZ zawsze może wysłać pacjenta na konsultację do specjalisty z zakresu jego choroby. Ale lekarz może też sam skonsultować przypadek pacjenta dzwoniąc do specjalisty lub skierować pacjenta z cukrzycą do dietetyka. Dla ułatwienia pracy lekarz POZ w opiece koordynowanej ma możliwość zlecania większego zakresu badań niż w zwykłym trybie pracy POZ.

Opieka koordynowana w przychodniach POZ. Co zyskują pacjenci?

Dla pacjenta z chorobą przewlekłą opieka koordynowana to duże ułatwienie. Odpada mu konieczność dojazdów do przychodni specjalistycznej, wyboru kolejnego lekarza, skraca się też czas oczekiwania na diagnozę i rozpoczęcie leczenia. Ale zyskują też pacjenci leczący się u specjalistów – z powodu przesunięcia prostszych przypadków do przychodni POZ oni też krócej oczekują na wizytę.

Opieka koordynowana wprowadzana jest mających umowy z NFZ przychodniach od ubiegłego roku. Obecnie oferują już 242 przychodnie w województwie łódzkim, z tego w samej Łodzi -110. To już ponad połowa wszystkich POZ-ów w Łódzkiem.

Tu sprawdzisz, która przychodnia POZ w twojej okolicy oferuje już opiekę koordynowaną

Opieka koordynowana w przychodniach POZ w Łódzkiem. Na czym polega nowy sposób opieki nad pacjentami z popularnymi schorzeniami?
NFZ
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Polski smog najbardziej szkodzi kobietom!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki