Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Opieka koordynowana w przychodniach POZ w regionie łódzkim coraz częstsza. Co to zmienia dla pacjentów z chorobami przewlekłymi?

Matylda Witkowska
Matylda Witkowska
Coraz więcej pacjentów z chorobami przewlekłymi jest pod opieką swojego lekarza rodzinnego
Coraz więcej pacjentów z chorobami przewlekłymi jest pod opieką swojego lekarza rodzinnego 123rf
Coraz więcej pacjentów z chorobami przewlekłymi z województw łódzkiego jest obejmowanych opieką koordynowaną w swoich poradniach POZ. To pozwala im na szybszą diagnozę i leczenie takich chorób w ramach NFZ.

Opieka koordynowana coraz częstsza w przychodniach POZ. Na czym polega?

Opieka koordynowana to nowy sposób organizacji leczenia wdrażany przez Narodowy Fundusz Zdrowia. Założeniem jest, że główna opieka nad dorosłymi pacjentami z chorobami przewlekłymi z zakresu: kardiologii, diabetologii, chorób płuc i endokrynologii odbywa się w przychodniach podstawowej opieki zdrowotnej.

To oznacza, że pacjenci z powszechnymi chorobami takimi jak np. cukrzyca, nadciśnienie czy niedoczynność tarczycy prowadzeni są przez swojego lekarza pierwszego kontaktu. Aby otrzymać diagnozę czy receptę na leki nie muszą już chodzić do lekarza specjalisty. Pacjenci są diagnozowani, leczeni i kontrolowani w swoich przychodniach POZ. Ne trzeba iść do specjalisty, lekarz rodzinny skieruje na badania, których wcześniej w POZ nie było: echo serca, pakiet badań tarczycy, EKG wysiłkowe i metodą Holtera, oraz dopplerowskie badanie USG naczyń kończyn dolnych - tak ważne dla chorych z żylakami i ryzykiem zakrzepicy. W razie wątpliwości lekarz konsultuje ze specjalistą wyniki badań pacjenta, lub kieruje go na konsultację osobistą u lekarza czy nawet u dietetyka.

Każdy pacjent otrzymuje Indywidualny Plan Opieki Medycznej, a nad prawidłowym przebiegiem leczenia czuwa koordynator z przychodni POZ. Taki koordynator umawia na kolejne wizyty, badania i kontrole, a także przypomina pacjentowi o ich terminach. Opieka koordynowana to też edukacja pacjenta na temat tego, jak żyć z chorobą.

Opieka koordynowana. Co oznacza dla pacjentów?

Dla pacjenta opieka koordynowana to duże ułatwienie. Po pierwsze leczenie odbywa się blisko domu i u znanego już lekarza. Po drugie pacjent ma szansę na szybszą diagnozę, bez konieczności czekania w kolejce do specjalisty. Po trzecie łatwiej jest mu trzymać się planu leczenia. Zyskują też inni pacjenci – bo leczeni w przychodniach POZ zwalniają miejsce u specjalistów poważniej chorym.

- Przychodni POZ oferujących opiekę koordynowaną jest z każdym miesiącem więcej, pod ich opieką jest już ponad pół miliona chorych – mówi Anna Leder z ŁOW NFZ.

Przychodni oferujących opiekę koordynowaną nad pacjentami z chorobami przewlekłymi szybko przybywa. Pod koniec ubiegłego roku w całym województwie łódzkim było ich zaledwie siedem. Dziś to już 192 przychodnie, z czego 87 działa na terenie Łodzi.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki