Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Orzeczenia o niepełnosprawności są ważne do końca września 2024 roku. Przedłużono ich ważność. To ulga dla osób z niepełnosprawnościami

Agnieszka Jedlińska
Agnieszka Jedlińska
Nowa ustawa przedłużyła również ważność kart parkingowych, które uprawniają do parkowania w konkretnych miejscach.
Nowa ustawa przedłużyła również ważność kart parkingowych, które uprawniają do parkowania w konkretnych miejscach. Polskapress archiwum
Osoby z niepełnosprawnościami, których orzeczenie o niepełnosprawności lub o stopniu niepełnosprawności miało wygasnąć wraz z końcem roku mogą być spokojni. 30 grudnia 2023 roku weszła w życie ustawa, która wydłuża wszystkie orzeczenia do końca września 2024 roku.

Ustawa wydłuża przede wszystkim ważność tzw. orzeczeń covidowych, których termin ważności miał upłynąć w pandemii. Wraz z nową ustawą o szczególnych rozwiązaniach w celu zachowania ważności niektórych orzeczeń o stopniu niepełnosprawności, przedłużone zostały również karty parkingowe, wypłaty świadczeń związanych z tymi orzeczeniami.

Osoby z niepełnosprawnościami i stosownymi orzeczeniami mają od dłuższego czasu problem z uzyskaniem nowych orzeczeń. Formalnie wniosek można złożyć nie wcześniej niż 30 dni przed jego końcem. Jednak proces orzekania trwa w tej chwili nawet do ośmiu miesięcy. A to oznacza, że orzeczenie traci ważność a wraz z nim osoba z niepełnosprawnościami traci swoje uprawnienia.

Wiele z nich to świadczenia, które pozwalają takiej osobie i jej rodzinie normalnie funkcjonować. Jednak w przypadku orzeczeń przedłużanych ustawą wniosek można złożyć zgodnie z terminem określającym koniec jej ważności na pierwotnym dokumencie. Jest to szczególnie ważne, bo zmniejsza się ryzyko, że komisja orzekająca nie zdąży wydać nowego orzeczenia przed upływem starego.

Do czego jest potrzebne orzeczenie o niepełnosprawności lub o stopniu niepełnosprawności?

  • świadczenie z pomocy społecznej
  • świadczenia rodzinne
  • świadczenia z funduszu alimentacyjnego
  • zasiłki dla opiekunów osób niepełnosprawnych
  • możliwość skorzystania z asystenta osoby niepełnosprawnej
  • wydanie karty parkingowej
  • wydanie karty "Łódzka karta bez barier"
  • stypendium dla osoby niepełnosprawnej na wyższej uczelni
  • korzystanie ze wsparcia finansowego w szkołach niższego szczebla

Orzekaniem o stopniu niepełnosprawności i niepełnosprawności zajmuje się w Łodzi Miejski Zespół ds. Orzekania o Niepełnosprawności w Łodzi przy ul. Leczniczej 6 czynny w poniedziałek w godz. 9 - 15, wtorek w godz. 9.30 - 16 oraz
środę, czwartek, piątek w godz. 9 - 15.

Powiatowy Zespół ds. Orzekania o Niepełnosprawności (Powiatu Łódzkiego Wschodni i Zgierski) znajduje się w Łodzi przy al. Piłsudskiego 133 d. Czynny od poniedziałku do piątku w godz. 9-15.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Polski smog najbardziej szkodzi kobietom!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki