Nasza Loteria - pasek na kartach artykułów

OSP Kalenice i OSP Złaków Kościelny nadal w Krajowym Systemie Ratowniczo-Gaśniczym [ZDJĘCIA]

Rafał Klepczarek
Rafał Klepczarek
Arkadiusz Makowski, komendant powiatowy Państwowej Straży Pożarnej w Łowiczu w poniedziałek (7 września) podpisał porozumienie z przedstawicielami jednostek Ochotniczej Straży Pożarnej z Kalenic (gm. Łyszkowice) i Złakowa Kościelnego (gm. Zduny). Dotyczy ono pozostania druhów w Krajowym Systemie Ratowniczo-Gaśniczym.

- Obie jednostki OSP włączono do krajowego systemu na pięć lat w 2015 roku i teraz prowadzone są działania zmierzające do przedłużenia tego okresu - informuje Tomasz Ledzion, oficer prasowy PSP w Łowiczu.

W jej siedzibie w poniedziałek pojawili się nie tylko Zbigniew Sukiennik, prezes OSP w Kalenicach oraz Marcin Stańczyk, prezes OSP w Złakowie Kościelnym, ale także Krzysztof Skowroński, wójt gminy Zduny. Ten ostatni również parafował stosowny dokument. Z zaproszenia do PSP nie skorzystał jedynie przebywający na urlopie Adam Ruta, wójt gminy Łyszkowice.

W skład krajowego systemu w powiecie łowickim wchodzi 21 jednostek OSP, których działania koordynuje Państwowa Straż Pożarna.

Poniżej przedstawiamy zdjęcia z aktu podpisania porozumienia oraz fotografie druhów z OSP w Kalenicach i Złakowie Kościelnym, a także rys historyczny obu jednostek.

OSP w Kalenicach

Pierwszą organizacja społeczną jaka powstała w Kalenicach była ochotnicza straż pożarna. Miało to miejsce w 1924 roku. Założycielem kalenickiej jednostki był nauczyciel Wojciech Kruk. Przez pierwsze lata działalności spełniała ona różne funkcje, począwszy od gaszenia pożarów po ochronę mienia oraz dbałość o zachowanie ładu i porządku.

Początki były trudne. Jednak po kilku latach działalności udało się uzyskać rejestrację i Status OSP, co miało miejsce w maju 1927 roku i ta data jest właściwie oficjalną datą założenia OSP w Kalenicach.

W 1938 roku w wyniku przeprowadzonej komasacji OSP w Kalenicach otrzymała na własność działkę, wcześniej zastawiona przez mieszkańca wsi Franciszka Kruka. Na działce tej została pobudowana drewniana remiza.

W czasie okupacji ograniczono działalność jednostki. Nie mniej jednak, miała ona nadal duże znaczenie dla działalności kultularno – oświatowej oraz ruchu oporu.

Pod koniec lat 50. XX wieku wieś podjęła się budowy ośrodka kulturalno – oświatowego, w tym także nowej remizy strażackiej. Oddano ją do użytku w 1971 roku. remiza strażacka. W latach 80. XX wieku aktywność kalenickiej OSP zmalała. Stało się tak, ponieważ wielu działaczy ze względu na podeszły wiek zaprzestało czynnej działalności. Brak było również zaangażowania ze strony młodzieży, jak również ze strony władz administracyjnych.

Wznowienie aktywnej działalności nastąpiło w 1999 roku po spotkaniu dwóch pokoleń mieszkańców wsi, którego głównym inicjatorem był Jan Markus, ówczesny dyrektor Banku Spółdzielczego w Łyszkowicach, późniejszy wiceprezes OSP Kalenice. Wówczas wybrano nowe prężne władze.

Niezwykle istotną datą dla kalenickich druhów jest 15 października 2015 roku. Wtedy to ich jednostka stała się częścią Krajowego Systemu Ratowniczo – Gaśniczego.

OSP w Złakowie Kościelnym

Ochotnicza Straż Pożarna w Złakowie Kościelnym została założona w 1908 roku. Inicjatorem jej powstania był m. in. ks. prałat Stanisław Wasilewski, ówczesny proboszcz złakowskiej parafii.

Początkowo złakowscy druhowie dysponowali jedynie ręczną sikawkę. Dopiero w 1910 roku zakupiono 200-litrową beczkę na dwukołowym wózku. Straż liczyła wtedy 45 członków czynnych.

W roku 1929 zakupiono wóz na resorach pod sikawkę, 45 hełmów rzymskich oraz mundury drelichowe. Sprzętem tym posługiwano się do 1937 roku. Rok później zakupiono motopompę typu "Silesia" o wydajności 200 litrów na minutę.
Podczas kampanii wrześniowej 1939 roku posiadany sprzęt przeciwpożarowy został zabrany do Łowicza w celu gaszenia pożarów powstałych na skutek hitlerowskich nalotów bombowych. W okresie niemieckiej okupacji OSP w Złakowie Kościelnym straciła dwóch strażaków, którzy zostali aresztowani i zamordowani przez gestapo.

Po wojnie jednostka zaczęła uzupełniać zdewastowany sprzęt, remontując motopompę, kupując węże tłoczne oraz inny sprzęt przeciwpożarowy.

W 1950 roku druhowie otrzymali z Powiatowej Komendy Straży Pożarnych w Łowiczu nową motopompę M800. Było to sprzętowe podziękowanie za czynny udział w strażackich zawodach oraz rekompensata za zniszczony sprzęt w czasie działań wojennych.

W 1971 roku utworzono na strychu domu ludowego świetlicę strażacką, która służyła do 1990 roku. W 1973 roku pobudowano zaś dwa baseny strażackie. W 1979 roku pobudowano magazyn gospodarczy oraz utwardzono część placu przed domem ludowym. Rok później złakowska straż otrzymała pożarniczego stara.

Pod koniec lat 80. XX wieku władze OSP w Złakowie Kościelnym podejmują decyzję o rozbudowie domu ludowego, powiększając go o dwa boksy garażowe oraz na piętrze o dużą salę z zapleczem kuchennym i gospodarczym.
W październiku 2015 roku OSP w Złakowie Kościelnym została włączona do Krajowego Systemu Ratowniczo-Gaśniczego. Jednostka liczy sobie około 100 członków wspierających oraz 20 druhów przeszkolonych pożarniczo.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Węgry w końcu na TAK, Szwecja wstąpi do NATO

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki