MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Ostatni tydzień na rozliczenia. Na złożenie zeznania podatkowego PiT za rok 2023 zostało tylko 7 dni. Skarbówka zwraca pieniądze

Agnieszka Jedlińska
Agnieszka Jedlińska
W przypadku PiT-a elektronicznego na nadpłatę czekamy kilka dni.
W przypadku PiT-a elektronicznego na nadpłatę czekamy kilka dni. Polskapress/archiwum
Do 30 kwietnia Urzędy Skarbowe będą przyjmować zeznania podatkowe za rok 2024. Większość łodzian zrobiła to elektronicznie. Jednak zeznanie można wypełnić również w tradycyjny sposób. Lepiej nie zostawiać tego na ostatnią chwilę, bo za spóźnienie lub brak zeznania grozi mandat karny.

W Łodzi i województwie swoje deklaracje podatkowe za rok 2023 wypełniło już 840 tysięcy podatników. W sumie urzędnicy oczekują miliona zeznań. Tak więc blisko 200 tysięcy naszych mieszkańców ma zaledwie tydzień na dopełnienie tego obowiązku. Termin składania deklaracji upływa 30 kwietnia. Urzędy skarbowe nie przewidują wydłużenia w tym dniu godzin urzędowania, co zdarzało się we wcześniejszych latach.

Większość osób wybrała możliwość złożenie elektronicznego zeznania. Aż 90 procent wszystkich deklaracji to te składane online przez portal internetowy urzędu skarbowego. W ubiegłym roku było ich 93 procent, a więc zaledwie 7 procent podatników wypełniła papierowy dokument, który dostarczyła bezpośrednio do urzędu lub wysłała go za pośrednictwem poczty. Z reguły do ostatniej chwili z zeznaniem czekają osoby, które muszą dopłacić podatek, bo zaliczki pobierane na bieżąco nie pokryły całej kwoty należnego podatku. Ze złożeniem deklaracji spieszą się zwykle ci, którzy czekają na zwrot nadpłaty.

Zgodnie z przepisami przy zeznaniu złożonym elektronicznie zwrot podatnik otrzyma wciągu 45 dni – obecnie średnio zwroty wychodzą do 12 dni, a bywa że wcześniej, tak dzieje się przy zwrotach automatycznych (gdy podatnik ma uregulowaną sytuację u fiskusa, czyli nie ma zaległości i tytułów wykonawczych. Przy złożeniu zeznania drogą tradycyjną – forma papierowa – urząd skarbowy ma czas do 3 miesięcy od daty wpływu dokumentu - tłumaczy Agnieszka Majchrzak, rzecznik prasowy kierujący Wieloosobowym Stanowiskiem Komunikacji Izba Administracji Skarbowej w Łodzi.

Oto najwyższe zwroty nadpłaconego podatku za 2023rok w Łodzi i województwie:

  • z PIT 37 ponad 67 tysięcy zł otrzymał podatnik rozliczający się w US Łódź-Polesie
  • ponad 55 tysięcy zł zwrócił na konto bankowe US Łódź-Widzew
  • I US Łódź-Bałuty – ponad 49 tysięcy zł
  • US w Kutnie 47 tysięcy zł
  • US w Głownie ponad 35 tysięcy zł

Usługa Twój e-PIT na podatki.gov.pl w serwisie e-Urząd Skarbowy w tym roku jest przygotowana zarówno dla osób fizycznych nie prowadzących działalności jak i dla osób prowadzących działalność gospodarczą i działy specjalne produkcji rolnej oraz dla osób z zawieszoną działalnością gospodarczą. Podatnicy mają podgląd zeznania, które jest wstępnie wypełnione przez Krajową Administrację Skarbową danymi, które posiada. Podatnik musi sam uzupełnić chociażby w przypadku osób rozliczających się deklaracją PIT 37 o ulgi jakie mu przysługują czy darowiznę 1.5% na OPP. Natomiast osoby prowadzące działalność gospodarczą muszą same uzupełnić zeznanie o wszystkie swoje koszty, ulgi i inne informacje, których nie posiada fiskus.

Jeśli podatnik nie złoży samodzielnie zeznania PIT 37 lub PIT 38 i nie odrzuci go w usłudze Twój e-PIT, to z upływem 30 kwietnia 2024 r. deklaracje przygotowane przez administracje podatkową w usłudze zostaną automatycznie zaakceptowane. Jednak zeznania PIT 28, PIT 36 i PIT 36L nie będą automatycznie akceptowane.

Rozliczenie roczne muszą złożyć wszystkie te osoby, które w 2023 roku uzyskały jakikolwiek przychód opodatkowany na gruncie ustawy o PIT. Bez znaczenia jest kwota przychodu oraz koszty jego uzyskania, chodzi o sam fakt jego uzyskania. Za niezłożenie zeznania w terminie na podatnika może być nałożony mandat karny od 424,20 zł aż do 21 210 zł a nawet wyrok nakazowy do 84 840 zł. Nie było takiego przypadku z IAS w Łodzi.

Największą karą poza finansową w mojej ocenie jest fakt, że każde zeznanie złożone po terminie uniemożliwia nam przekazanie darowizny na Organizacje Pożytku Publicznego w postaci 1,5%, wyjątkiem jest sytuacja gdy w ubiegłym roku deklarowaliśmy darowiznę na OPP na wybrany KRS i jest on zapamiętany z poprzedniej deklaracji - dodaje Agnieszka Majchrzak.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Praca sezonowa. Jaką umowę podpisać?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Ostatni tydzień na rozliczenia. Na złożenie zeznania podatkowego PiT za rok 2023 zostało tylko 7 dni. Skarbówka zwraca pieniądze - Express Ilustrowany

Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki