Oszczędne mieszkanie. Jak stworzyć dom przyjazny środowisku i portfelowi?

Akcja specjalna Dziennika Łódzkiego
Oszczędne mieszkanie to miejsce komfortowe, estetyczne, a także w pełni przyjazne środowisku i finansom właścicieli. Jak odpowiednio je urządzić, aby ograniczyć koszty eksploatacji? Może się wydawać, że zaprojektowanie nowoczesnego mieszkania to skomplikowana i droga sprawa. Nic bardziej mylnego. Odpowiednie kroki sprawią, że zwykłe mieszkanie może zamienić się w inteligentne, oszczędne i ekologiczne miejsce do życia.

W obecnych czasach ekologia ma coraz większe znaczenie. Wielu z nas zaczyna szukać sposobów na ograniczenie swojego wpływu na środowisko. Jesteśmy coraz bardziej świadomi, że segregacja odpadów, oszczędność wody i prądu to dobre nawyki, które przynoszą korzyść zarówno przyrodzie, jak i portfelom. Jednym z kluczowych obszarów, który można zoptymalizować, jest nasze miejsce zamieszkania - dom lub mieszkanie.

Projektując i urządzając ekologiczne mieszkanie, warto znać rozwiązania, które pozwalają zaoszczędzić pieniądze i dodatkowo dbają o naturę. Poniższe przykłady są coraz chętniej wybierane przez świadomych właścicieli mieszkań, którzy chcą stworzyć wygodny dom, ale także szanują i chronią środowisko.

Oświetlenie w oszczędnym mieszkaniu
Istnieje szereg rozwiązań wybitnie przyjaznych dla domowego budżetu. Zalicza się do nich między innymi oświetlenie LED (Light Emitting Diode). Tradycyjne żarówki żarowe i halogenowe są znane ze znacznego zużycia energii. Przejście na energooszczędne źródła światła, takie jak diody LED, pozwala obniżyć rachunki za prąd nawet o kilkadziesiąt procent. Wiele nowoczesnych oświetleń umożliwia regulację jasności. To pozwala dostosować poziom światła do konkretnej sytuacji, co dodatkowo zwiększa efektywność energetyczną. Technologia smart lighting pozwala na zdalne sterowanie oświetleniem za pomocą aplikacji mobilnych. Dzięki temu możemy łatwo dostosować intensywność światła oraz ustawić harmonogramy włączania i wyłączania. Warto zainwestować także w sensory ruchu - urządzenia, które włączają oświetlenie tylko wtedy, gdy ktoś się do niego zbliża. Jest to zdecydowanie korzystna, oszczędna i ekologiczna forma kontroli nad światłem.

Ocieplenie mieszkania od wewnątrz
Dobra izolacja termiczna redukuje zużycie energii na ogrzewanie lub chłodzenie mieszkania, przyczyniając się do oszczędności. Warto więc rozważyć dodatkowe ocieplenie mieszkania od wewnątrz. To rozwiązanie stosowane jest głównie w budynkach, gdzie izolacja zewnętrzna jest trudna do przeprowadzenia lub niemożliwa. W przypadku mieszkań na poddaszu ocieplenie może znacznie poprawić izolacyjność termiczną. Ocieplanie wewnętrzne ścian to kolejny krok w poprawie efektywności energetycznej mieszkania. Podobnie w przypadku podłóg, co jest istotne w mieszkaniach na parterze. Wymiana okien na energooszczędne modele z podwójnym lub potrójnym szybami znacząco poprawia izolacyjność termiczną mieszkania. Czasami wystarczy zamontowanie nowej uszczelki, aby znacznie poprawić komfort, w szczególności w starszych mieszkaniach.

Energooszczędne sprzęty w eko mieszkaniu
Inwestycja w ekologiczne sprzęty nie tylko przyczynia się do ochrony środowiska, ale także pozwala na oszczędność zasobów i redukcję emisji szkodliwych substancji. Do ekologicznego mieszkania wybierz energooszczędne sprzęty AGD i RTV, które posiadają najwyższą klasę energetyczną, ponieważ wtedy zużywają mniej prądu i wody. Przypomnimy, że od 1 marca 2021 r. wszystkie sprzedawane w UE lodówki, zamrażarki, zmywarki do naczyń, pralki, telewizory i inne monitory zewnętrzne powinny być oznakowane nową unijną etykietą energetyczną. Zniknęły klasy A+, A++ i A+++. Obecnie obowiązują klasy energetyczne od A (najbardziej energooszczędnej) do G.

Smart home, czyli sprytne mieszkanie
Popularność urządzeń smart home stale rośnie, głównie z uwagi na oferowany wyższy komfort życia. Inteligentne rozwiązania mogą pomóc w oszczędzaniu energii elektrycznej. Pozwalają one bowiem m.in. samoczynnie wyłączać lampy w domu, na bieżąco monitorować zużycie prądu czy zdalnie wyłączać urządzenia podłączone do gniazdka. Warto rozważyć przede wszystkim zakup takich gadżetów, jak: inteligentne gniazdka, inteligentne sterowanie oświetleniem, inteligentne włączniki, automatycznie zamykane okna. Wszystkie są dziś dostępne na polskim rynku i dają niespotykany przedtem zakres kontroli nad zużyciem energii elektrycznej czy cieplnej. Inteligentne urządzenia mogą być skonfigurowane do automatycznego reagowania na określone warunki. Na przykład, połączenie czujników ruchu z lampą pozwala na automatyczne włączanie światła, gdy ktoś wchodzi do pokoju czy łazienki.

Nowoczesne mieszkanie w prostych krokach
Oszczędne mieszkanie to przede wszystkim takie, w którym żyją świadomi mieszkańcy. Segregowanie odpadów, oszczędzanie wody i prądu, korzystanie z ekologicznych surowców podczas remontu czy zakup energooszczędnych sprzętów i gadżetów - te nawyki przybliżają nas do stworzenia oszczędnego mieszkania, które jest przyjazne domownikom i ich portfelom.

Partnerzy akcji: DRAFT, GEOPOWER, DSICOM Nieruchomości Jakub Piąstka, TMK SYSTEM SYSTEMY ZABEZPIECZEŃ, GWIAZDOWA PARK, BRAIN HOUSE, PLASTEK OKNA & DRZWI, ELECTRICROOM, ELBUD, HYDRO-TECH

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki