Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Owsiki, świerzb, wszy. Jak uchronić przed nimi dzieci? NFZ przypomina zasady profilaktyki chorób pasożytniczych

Matylda Witkowska
Matylda Witkowska
Na początku roku szkolnego warto wyjaśnić dziecku zasady ochrony przed pasożytami – radzi łódzki oddział NFZ. Wszy, owsiki i świerzb mogą pojawić się w każdej placówce.

Choroby pasożytnicze u dzieci. Owsiki, wszy, świerzb. Skąd się biorą i jak się przed nimi ochronić?

Przebywanie w dużej grupie w żłobku, przedszkolu czy szkole przy nieodpowiednim reżimie higienicznym może skończyć się dla dziecka złapaniem choroby pasożytniczej. Statystycznie co czwarta osoba w Polsce jest zarażona jakimś pasożytem. Dlatego w czasie edukacji nasze dziecko prawdopodobnie z takimi chorobami się zetknie. Zachowując higienę możemy jednak ograniczyć szkody.

Najczęstsze choroby pasożytnicze u dzieci to owsica, wszawica i świerzb.

Świerzb wywoływany jest przez niewidoczne gołym okiem roztocza, które tocząc w skórze korytarze powodują grudki, zadrapania i pęcherzyki. Świerzbem można się zarazić przez używanie wspólnych przedmiotów, w tym ręczników. Nie wystarczy jednak samo podanie ręki.

Owsicę wywołują nicienie o długości ok. 1 cm. Głównym objawem choroby jest swędzenie okolic odbytu, bóle brzucha i zaburzenia odżywiania. Czasem same owsiki rodzice widzą w kale. Najczęściej chorują małe dzieci, które nie nauczyły się jeszcze zasad higieny.

- Jeśli podejrzewamy owsicę, zgłośmy się do lekarza POZ, może zlecić badanie kału w kierunku pasożytów – radzi Anna Leder z ŁOW NFZ

Wszawicę wywołuje wesz ludzka – pasożyt mający 2-4 mm. Przenoszeniu go sprzyja pożyczanie gumek czy szczotek do włosów. Głównym objawem jest swędzenie skóry głowy, można też zaobserwować we włosach same wszy lub ich białe jaja zwane gnidami.

Choroby pasożytnicze można i trzeba wyleczyć. W aptekach jest wiele preparatów, część z nich dostępna jest bez recepty. Zwykle leczeniu trzeba poddać całą rodzinę oraz stosować w domu ostry reżim sanitarny. Bywa to uciążliwe, dlatego lepiej minimalizować ryzyko zakażenia stosując zasady higieny i regularnie przypominając o nich dziecku.

Choroby pasożytnicze - zasady higieny

Wiele mogą zrobić zarówno dzieci jak i rodzice. Najważniejsze jest dokładne mycie rąk, zwłaszcza przed jedzeniem, po wyjściu z toalety, po zabawie ze zwierzętami czy w piaskownicy. Pomóc tu mogą obcięte na krótko paznokcie. Nawet w bliskiej rodzinie trzeba mieć osobne ręczniki oraz szczotki do włosów, często zmieniać pościel, bieliznę i ręczniki. Rodzice powinni przeglądać włosy dziecka i systematycznie myć jego zabawki.

Metody zwalczania chorób pasożytniczych to:

  • dokładne mycie rąk, szczególnie przed jedzeniem, po wyjściu z toalety, po zabawie ze zwierzętami lub w piaskownicy, po pracy
    w ogrodzie
  • utrzymywanie krótkich, czystych paznokci
  • osobne ręczniki i szczotki do włosów
  • częsta zmiana bielizny, pościeli, ręczników
  • utrzymywanie czystości w toalecie i kuchni
  • dokładne mycie warzyw i owoców
  • systematyczne mycie zabawek
  • unikanie zabaw w zanieczyszczonej piaskownicy
  • przeglądanie włosów dziecka i codzienne ich czesanie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki