Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Pacjenci onkologiczni szpitala im. Kopernika w Łodzi będą dostawać wspierający leczenie miód. To prezent od Uniwersytetu Łódzkiego FILM

Matylda Witkowska
Matylda Witkowska
Wideo
od 16 lat
20 litrów miodu trafiło w czwartek (13 lipca) do pacjentów szpitala im. Kopernika w Łodzi. To dar od Uniwersytetu Łódzkiego, który ma wspomóc ich leczenie.

Pacjenci szpitala im. Kopernika w Łodzi dostali w prezencie miód

Prezent w postaci 20 słoików z miodem od Uniwersytetu Łódzkiego otrzymał w czwartek (13 lipca) szpital im. Kopernika w Łodzi. Miód pochodzi z pasieki na obrzeżach Lasu Łagiewnickiego, uczelnia otrzymała go od Stowarzyszenia Pszczelarzy Ziemi Łódzkiej z którą współpracuje.

Miód akacjowy, rzepakowy i faceliowy i wielokwiatowy będą podawane pacjentom poddawanym radioterapii. Pacjenci trzy razy dziennie dostawać będą od 5 do 20 ml miodu w formie naturalnej lub rozpuszczonej w wodzie.

- W diecie pacjentów onkologicznych miód jest bardzo ważny - podkreśla Anna Papis-Ubych, kierująca w szpitalu Kopernika oddziałem radioterapii i onkologii ogólnej.

Jak wyjaśnia miód dostarcza wiele witamin i składników mineralnych, a przede wszystkim regeneruje błony śluzowe i skórę, które ulegają uszkodzeniu podczas chemioterapii i radioterapii.

Beata Chmielewska-Pytka onkolog, radioterapeuta i kierownik pracowni edukacji zdrowotnej szpitala dodaje, że miód ma szczególne znaczenie w walce z nowotoworami. Działa bowiem przeciwzapalnie, posiadając m.in. flawonoidy, które pomagają zwalczać wolne rodniki.

- Należy pamiętać, że wolne rodniki współuczestniczą w niszczeniu DNA komórki, a to - oprócz uwarunkowań genetycznych - jest powodem powstawania nowotworów - wyjaśnia Beata Chmielewska-Pytka.

Andrzej Kasprzyk, dyrektor szpitala im. Kopernika w Łodzi

- Dieta jest uzupełnieniem leczenia i cieszymy się, że dociera to do coraz większej liczby pacjentów - mówi.

podkreśla, że także w codziennej diecie pacjentów pojawia się miód.

Jednocześnie lekarze podkreślają, że stosowanie miodu może wspierać leczenie nowotoworów, ale nie może zastąpić konwencjonalnego leczenia szpitalnego. Miodu jako wsparcia nie mogą stosować np. osoby chore na cukrzycę i uczulone na produkty pszczele.

Miód przekazany został już po raz drugi. Za rok uczelnia chce przekazać miód z własnych uli, które znajdują się na dachu Biblioteki Uniwersytetu Łódzkiego oraz na terenie Wydziału Ekonomiczno-Socjologicznego.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki