Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Pałac Poznańskiego w 585. rocznicę nadania Łodzi praw miejskich

Anna Pawłowska
Kopiarz Macieja Drzewickiego, zawierający odpisy najstarszych dokumentów związanych z Łodzią, w tym przywilej lokacyjny wystawiony przez króla Władysława Jagiełłę w dniu 29 lipca 1423 roku, prezentowany jest w sali jadalnej Pałacu Poznańskiego w Łodzi (ul. Ogrodowa 15).

Prezentacji dopełnia obraz Tadeusza Kokietka zatytułowany "Król Władysław Jagiełło nadaje Łodzi prawa miejskie na zamku w Przedborzu".

Dokumentów bezpośrednio nawiązujących do Łodzi z okresu przedprzemysłowego zachowało się bardzo niewiele. Niektóre z nich, zwłaszcza te najdawniejsze, zachowały się jedynie w formie odpisów w "Kopiarzu" biskupa Macieja Drzewickiego, spisanym w 1517 roku oraz w "Księgach ziemskich łęczyckich".

W akcie z 1423 roku król Władysław Jagiełło wyraził zgodę na podniesienie wsi Łodzi do rzędu miast, nadał jej prawo magdeburskie, zwolnił jej mieszkańców z sądownictwa urzędników ziemskich i dał im pozwolenie na organizowanie targów w każdą środę oraz dwóch jarmarków rocznie.

Prezentowany w czasie wakacji Kopiarz jest własnością Biblioteki Zakładu Naukowego Ossolineum we Wrocławiu, dokąd wróci jesienią.

Obraz Tadeusza Kokietka zaś, powieszony za gablotą z księgą, namalowany został na zamówienie władz Łodzi w 1973 roku, z okazji 550. rocznicy nadania praw miejskich. Do tej pory eksponowany był w gmachu Urzędu Miasta Łodzi. Mimo że powstał całkiem niedawno, ma swoją tajemnicę. Na starym zdjęciu, umieszczonym w 2006 roku w Internecie, orzeł na królewskiej chorągwi na obrazie nie ma korony. W czasach Jagiellonów miał ją na pewno.

Żona Tadeusza Kokietka - Zofia, wdowa po artyście, twierdzi, że mąż nie zrobiłby takiego błędu, ponieważ malując przykładał dużą wagę do szczegółów historycznych.

Na zdjęciu zobaczyć można coś, co może być fragmentem korony. Można przypuszczać z dużą dozą prawdopodobieństwa, że została ona zamalowana, czy też zasłonięta ramą obrazu w czasach PRL, żeby orzeł wyglądał bardziej socjalistycznie.

Obecnie na chorągwi nad głową orła widnieje korona, delikatna i trochę gorzej widoczna niż inne szczegóły.

Dwuelementową ekspozycję można oglądać w Muzeum Historii Miasta Łodzi do 31 sierpnia w godzinach otwarcia muzeum, czyli w poniedziałki od godz. 10 do 14, we wtorki od 10 do 16, w środy od 14 do 18, w czwartki od 10 do 16. W piątki muzeum jest nieczynne. W soboty i niedziele pracuje natomiast w godzinach 10-16.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki