18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

"Pan Tadeusz" przeczytany

Małgorzata Mijas
"Litwo! Ojczyzno moja!" - zabrzmiał w sobotę na scenie Teatru Małego w Łodzi głos Stanisława Brejdyganta, jednego z aktorów, którzy zgodzili się uczestniczyć w akcji "Narodowego czytania Pana Tadeusza" i tym samym przypomnieć publiczności najpiękniejsze fragmenty dzieła.

- Teatr Mały wtapia się w tę inicjatywę z wielką nadzieją na kultywowanie i podkreślanie istoty, piękna i bogactwa języka polskiego. "Pana Tadeusza" można nazwać "biblią narodową" - mówił Mariusz Pilawski, dyrektor Teatru Małego.

Kolejne księgi, we fragmentach prezentowali Loretta Cichowicz, Barbara Szcześniak, Anna Grzeszczak, Krzysztof Kaczmarek, Witold Łuczyński, Marek Kołaczkowski, Bogumił Antczak, Jarosław Pilarski, Marek Kasprzyk i Mariusz Pilawski. Dwunastą księgę, "Kochajmy się", aktorzy odczytali wspólnie na rynku Manufaktury. W przerwach czytania widzowie mogli wysłuchać utworów Fryderyka Chopina.

W tym samym czasie w Pasażu Schillera tę samą akcję wspierali kolejni łodzianie. W trakcie trzygodzinnej imprezy wybrane fragmenty "Pana Tadeusza" przeczytali m.in. Marcin Brzozowski, Monika Kamieńska, Bogusław Suszka, Marcel Szytenchelm, Beata Ziejka, Andrzej Strąk, Zdzisław Jaskuła oraz wiceprezydenci miasta - Agnieszka Nowak i Radosław Stępień. Gościem specjalnym była Miss Polski Ziemi Łódzkiej 2012, Ewa Będzia.

- To święto literatury. Zachęcamy ludzi do czytania. Myślę, że miłość do "Pana Tadeusza" jest w każdym z nas. To wspomnienie dzieciństwa, szkoły, kiedy musieliśmy w pocie czoła uczyć się na pamięć "Inwokacji" i innych fragmentów - powiedziała Agnieszka Nowak.

- Mam swoje ulubione fragmenty, jak na przykład "Polowanie", jak "Grzeczność wobec dam"; one są dla mnie ważne zwłaszcza, że te dawne obyczaje: wytworność wobec pań, szacunek dla starszych, poszanowanie tradycji, języka polskiego, zanikają. Warto oswajać młodych ludzi ze współczesnym patriotyzmem, ale poprzez powiązanie z tradycją - mówiła Monika Kamieńska, dyrektor Akademickiego Ośrodka Inicjatyw Artystycznych, która przez 10 lat pracowała jako nauczycielka języka polskiego i przyznała, że bardzo trudnym zadaniem było zachęcić młodzież do czytania "Pana Tadeusza" i oswajać ją z poematem.

- Akcja, która odświeża i przypomina ważne treści i wartości w naszej kulturze, w mojej opinii jest czymś niezwykle wartościowym i potrzebnym - dodał Marcin Brzozowski z Teatru Szwalnia i przyznał, że "Pan Tadeusz" był dla niego jednym z najtrudniejszych zadań aktorskich na studiach.

Przedsięwzięcie, z okazji 200. rocznicy "Ostatniego zajazdu na Litwie", odbyło się w blisko 60 miejscowościach. W przyszłym roku planowane jest kolejne narodowe czytanie, tym razem "Zemsty" Aleksandra Fredry.

Damy ci więcej - zarejestruj się!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki