PERŁA REGIONU: Maluszyn nad Pilicą (nr 52)

  PERŁA REGIONU: Maluszyn nad Pilicą (nr 52)

  Wioletta Bąk

  Dziennik Łódzki

  Aktualizacja:

  Dziennik Łódzki

  W Maluszynie, tuż obok zjazdu z nowoczesnego mostu wantowego na Pilicy (trasa z Radomska do Włoszczowej) wzrok przyciąga okazała baszta. To jednak tylko niewielka pozostałość imponującego niegdyś majątku rodu hrabiów Ostrowskich, a później Potockich.
  Pierwsze wzmianki o Maluszynie pochodzą z połowy XIII wieku. Na początku XIV wieku wieś należała do Pukarzewskich, następnie Duninów i Malczewskich, a od 1738 r. do rodu Ostrowskich herbu Korab (skoligaconych m.in. z rodem Potockich), którzy gospodarowali na wielkich połaciach nadpilickich ziem. Ich latyfundium (pola, folwarki, młyny, gorzelnie, cegielnie, itp.) oraz pałac uznawane były za wzorcową siedzibę ziemiańską.

  Do dziś z eleganckiej rezydencji ziemiańskiej pozostał park (wpisany do rejestru zabytków), świadcząca o dawnym przepychu wjazdowa wieża bramna, kordegarda i bramy oraz budynki administracji. Ale nawet oglądając oficyny kuchenne, administracyjne czy czworaki można wyobrazić sobie rozmach, z jakim urządzono dawne latyfundium.

  Niestety, po samym reprezentacyjnym pałacu Ostrowskich, zupełnie zniszczonym w 1945 roku, pozostały już tylko resztki ruin.

  W ocalałych budynkach zespołu pałacowego mieści się teraz m.in. szkoła podstawowa (dzisiejsza podstawówka to niejako kontynuacja szkoły założonej w 1849 roku przez hrabiów Ostrowskich).

  Zabytkiem świadczącym o świetności majątku Ostrowskich i Potockich jest także położony malowniczo, nad wysokim lewym brzegiem Pilicy kościół parafialny pw. św. Mikołaja, ulokowany dziś po drugiej stronie trasy Radomsko - Włoszczowa. Zbudowana w latach 1777-1787 (w miejscu drewnianego kościółka z 1562 r.) jednonawowa świątynia z transeptem, prostokątnym prezbiterium ma od zachodu dwie wieże.

  Warto zwrócić uwagę na główny ołtarz w stylu rokoko z późnogotyckimi rzeźbami świętych Mikołaja i Jana Chrzciciela. Chrzcielnica w kształcie łodzi pochodzi prawdopodobnie z drugiej połowy XVIII wieku. Jest też kaplica cmentarna zbudowana w 1895 r. w miejscu poprzedniego drewnianego kościoła z 1756 r. oraz neoromańska rzeźba anioła (XVIII w.).

  W Maluszynie zachował się też charakterystyczny budynek dawnego zajazdu. W pobliskiej wsi Silniczka można zaś oglądać budynek dawnego zboru ariańskiego.

  Czytaj treści premium w Dzienniku Łódzkim Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze (2)

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  ?

  Piotr (gość)

  Zgłoś naruszenie treści

  ..z Radomska do Włoszczowej...? jakiej Włoszczowej do cholery? do WŁOSZCZOWY!!
  Włoszczowa- do Włoszczowej?
  Czestochowa- do Częstochowej
  Warszawa - do Warszawej
  Nauczcie się pisać!


  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  do Piotr

  doPiotr (gość)

  Zgłoś naruszenie treści

  obie formy są poprawne - Włoszczowej oraz Włoszczowy.
  to nie mój wymysł - mówił o tym Prof Miodek
  prośba - sprawdź zanim skomentujesz

  Polecamy

  Menedżer Roku 2018

  Menedżer Roku 2018

  Najlepsze prezenty dla kobiety na urodziny i imieniny

  Najlepsze prezenty dla kobiety na urodziny i imieniny

  Szamanie na ekranie - nowy program kulinarny

  Szamanie na ekranie - nowy program kulinarny