Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

PERŁA REGIONU: Manufaktura w Łodzi (nr 21)

Matylda Witkowska
Manufaktura to dziś jeden z najważniejszych punktów na mapie Łodzi
Manufaktura to dziś jeden z najważniejszych punktów na mapie Łodzi Dariusz Parus/polskapresse
Łódzka Manufaktura mieszkańcom regionu kojarzy się głównie z zakupami i organizowanymi na rynku licznymi imprezami. Ale wraz z sąsiadującym z nią Pałacem Poznańskiego stanowi najlepsze miejsce do zagłębienia się w historię Łodzi.

Już sama wiodąca do Manufaktury czerwona ceglana brama z zegarem dawnej fabryki Izraela Poznańskiego jest jednym z symboli Łodzi. Prowadzi do zespołu charakterystycznych, czerwonych murów fabrycznych z drugiej połowy XIX wieku, mieszczącego bawełniane imperium Poznańskiego. Pod koniec XIX wieku pracowało w nim 6 tysięcy osób, produkujących tkaniny głównie na rynek rosyjski. Tuż obok od lat 80. XIX wieku do początku wieku XX powstawał inny symbol Łodzi - Pałac Poznańskiego, w którym dziś mieści się Muzeum Miasta Łodzi.

Imperium Izraela Poznańskiego działało do II wojny światowej, choć w okresie międzywojennym powoli podupadało. Później mieściły się tutaj równie znane zakłady im. Juliana Marchlewskiego, nazwane później Polteksem.

Zamknięte zakłady przejęła firma Apsys, która zdecydowała się na rewitalizację. W ciągu kilku lat popadająca w ruinę fabryka zmieniła się w tętniące życiem miejsce. Pośrodku fabrycznego kompleksu pojawił się przyjazny użytkownikom rynek z fontanną, ławeczkami i miejscem do organizacji letnich imprez. W dawnych budynkach fabrycznych pojawiły się instytucje kulturalne i miejsca rozrywki.

W zabytkowym budynku XIX-wiecznej tkalni umieszczono filię Muzeum Sztuki ms2. Mieści się w nim ponad trzy razy więcej dzieł sztuki niż w głównym budynku muzeum. W środku można podziwiać kolekcję sztuki XX i XXI wieku, zasiąść w kawiarence czy wyszperać coś w księgarni artystycznej.

W budynku dawnej tkalni powstał czterogwiazdkowy andel's Hotel, a w budynku elektrowni popularna wśród łódzkiej młodzieży dyskoteka.

Historię miejsca przypomina Muzeum Fabryki. Tam w starych wnętrzach pod okiem ubranych w XIX-wieczne stroje pracowników można zobaczyć, jak działały dawne krosna, zobaczyć jak z bawełnianych kłębków powstają tkaniny, a także wziąć udział w warsztatach edukacyjnych.

Wycieczka po dawnym imperium Poznańskiego będzie niepełna bez wizyty w Muzeum Miasta Łodzi, gdzie można obejrzeć kipiące przepychem wnętrza byłego pałacu fabrykanta.
Goście Manufaktury mogą skorzystać z kilkudziesięciu pubów i restauracji rozłożonych wokół rynku Manufaktury, zrobić zakupy w jednym z ponad dwustu sklepów, odwiedzić kino z piętnastoma salami lub skorzystać ze ścianki wspinaczkowej i kręgielni.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki