Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Perła Regionu Maurzyce

Anna Pawłowska
Łowickie chaty przyciagają wzrok chabrową kolorystyką
Łowickie chaty przyciagają wzrok chabrową kolorystyką mat. prasowe
Chcesz przenieść się do XIX-wiecznej wsi łowickiej i myślisz, że możliwe jest to tylko w filmach? Wcale nie. Siedem kilometrów od Łowicza skansen w Maurzycach odtwarza taką wieś.

Od końca lat 70. przenoszone tu są zabytki architektury z terenów dawnego Księstwa Łowickiego. Chaty, malowane na niebiesko, jeśli w domu była panna na wydaniu, lub biało - kiedy mieszkała w niej wdowa albo mężatka, stodoły, obory, wiatrak, a nawet mały drewniany kościółek. Obecnie w skansenie znajduje się ok. 40 obiektów. Wszystkie przeniesiono tu z okolicznych wiosek, ratując przed zniszczeniem.

Skansen prezentuje dwa typy zabudowy wiejskiej - tzw. starej wsi, występującej do poł. XIX wieku o kształcie zbliżonym do owalnicy z centralnym placem wioskowym oraz nowej wsi - ulicówki, powszechnej w drugiej połowie XIX wieku.

W obrębie starej wsi znajdują się trzy gospodarstwa. Dwa z nich reprezenują okólniki, czyli zagrody zamknięte i jedna otwarta. Jeden z budynków mieszkalnych, przeniesiony ze Złakowa Borowego, zasługuje na szczególną uwagę - zanim trafił do skansenu mieszkała w nim słynna wycinankarka łowicka, Justyna Grzegory. Chałupa składa się z przelotowej sieni, dwóch izb i jednej komory szczytowej. Izba mniejsza jest ekspozycją wnętrza roboczego, wyposażonego w warsztat tkacki, zaś izba większa - lewa - reprezentuje wnętrze odświętne z zaaranżowanym miejscem pracy wycinankarki.

''Nową wieś'' reprezentuje pięć gospodarstw i trzy wolnostojące budynki mieszkalne. W XIX-wiecznej chałupie ze wsi Złaków Borowy urządzono wiejską szkołę - w większej izbie i mieszkanie nauczycielki z okresu międzywojennego - w mniejszej.

Uzupełnieniem gospodarstw w skansenie są przykłady małej architektury - studnie, kapliczki przydrożne, piec chlebowy oraz budynki związane z wiejskimi rzemiosłami: kuźnia i wiatrak. Wiatrak typu ''koźlak'' był niezwykle popularny w XIX i na początku XX wieku. Trzon wiatraka stanowił tzw. kozioł, dzięki któremu można było ustawiać wiatrak w zależności od kierunku wiatru.
Drewniany kościółek z 1758 z Wysokienic, wsi położonej na południowych terenach Księstwa Łowickiego, ma odzyskać swą sakralną funkcję.

Jeden z budynków mieszkalnych zaadaptowano na karczmę. Zwiedzjący mogą tu coś przekąsić i wypić. W innej chałupie kilka ludowych artystek na oczach zwiedzających wycina łowickie wzory. Kolejną atrakcją jest możliwość zamówienia dla grup zorganizowanych pokazu wesela łowickiego z pieśniami wykonywanymi przez zespół ludowy przy zastawionych stołach.

W Maurzycach, poza skansenem, jest jeszcze jeden ciekawy obiekt. Pierwszy na świecie most spawany, wykonany bez użycia nitów. Powstał w latach 20. XX wieku według projektu inżyniera Stefana Bryły.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki