Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Pięć najdłuższych kolejek do leczenia specjalistycznego w Łodzi. Dominuje rehabilitacja na oddziałach szpitalnych. terminy nawet za 5 lat

Liliana Bogusiak-Jóźwiak
Liliana Bogusiak-Jóźwiak
W Łódzkiem w 2022 roku oddziały udarowe przyjęły 4346 pacjentów, najwięcej oddział udarowy w Szpitalu Kopernika – 685, a najmniej - 169 Szpital w Bełchatowie. Średnio na jednym oddziale udarowym leczonych jest w ciągu roku 340 chorych.
W Łódzkiem w 2022 roku oddziały udarowe przyjęły 4346 pacjentów, najwięcej oddział udarowy w Szpitalu Kopernika – 685, a najmniej - 169 Szpital w Bełchatowie. Średnio na jednym oddziale udarowym leczonych jest w ciągu roku 340 chorych. Pawel Lacheta/ Polska Press/ Express Ilustrowany
Na pierwszą wizytę dziecko z podejrzeniem autyzmu musi czekać 5 lat. Taki termin wizyty wyznaczają małemu pacjentowi w placówce przy ulicy Cedry 2 w Łodzi. Jeszcze dłużej czeka chory po udarze na rehabilitację w zgierskim szpitalu.

Oto szokująca lista terminów do specjalistów - TOP 5 gdzie trzeba czekać najdłużej

  • 1. 6 czerwiec 2028 - rehabilitacja na oddziale rehabilitacji neurologicznej w Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym w Zgierzu, ulica Parzęczewska 35
  • 2. 17 kwietnia 2028 - Poradnia dla osób z autyzmem dziecięcym, ulica Cedry 2 w Łodzi
  • 3. 16 grudnia 2027 - rehabilitacja na oddziale neurologicznym Centrum Leczenia Chorób Płuc i Rehabilitacji Łagiewnikach, ulica Okólna 181
  • 4. 4 kwietnia 202 - rehabilitacja ogólnoustrojowa na oddziale w szpitalu imienia WAM w Łodzi, plac Hallera 1
  • 5. 26 styczeń 2027 - rehabilitacja neurologiczna na oddziale MCM imienia doktora Jonschera w Łodzi, ulica Milionowa 14

To terminy dla pacjentów w stanie stabilnym. Pilny w przypadku rehabilitacji do lipca tego roku. Wyjątkiem lipiec przyszłego roku MCM Jonschera.

W ubiegłym roku w Łodzi i Zgierzu na oddziałach udarowych leczonych było 2242 pacjentów, a we wszystkich oddziałach udarowych w naszym województwie ponad 4 tysięcy osób. Tylko 1 na 4 pacjentów, którzy doznali udaru wychodzi z niego bez uszczerbku na zdrowiu. Pozostali wymagają rehabilitacji. Pacjentom po świeżo przebytym udarze przysługuje pacjentom w trybie pilnym, chory w placówkach na terenie naszego województwa jest na nią przyjmowany w tym roku. Wyjątkiem jest Jonscher gdzie pacjenci zapisywani są na lipiec przyszłego roku. Pacjenci, którzy są kilka lat po udarze muszą czekać w rehabilitację, a większość z nich nadal takiej potrzebuje, w kolejce aż do 2027 lub 2028 roku.

- Rehabilitacja neurologiczna jest bardzo długa, ze względu na rodzaj zaburzeń może trwać nawet do 16 tygodni - wyjaśnia Anna Leder, rzecznik łódzkiego oddziału Narodowego Funduszu Zdrowia.

- Chory – zgodnie z rozporządzeniem Ministerstwa Zdrowia – powinien na nią trafiać w przyjęcie bezpośrednio po wypisie lub w ciągu 14 dni od wypisu z ośrodka leczenia ostrej fazy uszkodzenia ośrodkowego układu nerwowego w przypadku wystąpienia chorób współistniejących albo bezpośrednio po wypisie lub w ciągu 30 dni od wypisu z ośrodka leczenia ostrej fazy choroby – uszkodzenia ośrodkowego układu nerwowego w przypadku braku chorób współistniejących. Każdy oddział udarowy prowadzi wczesną rehabilitację poudarową.

W Łódzkiem jest 11 oddziałów rehabilitacji neurologicznej.
W Łódzkiem w 2022 roku oddziały udarowe przyjęły 4346 pacjentów, najwięcej oddział udarowy w Szpitalu Kopernika w Łodzi – 685, a najmniej - 169 Szpital w Bełchatowie. Średnio na jednym oddziale udarowym leczonych jest w ciągu roku 340 chorych.

Dla porównania pół roku temu, we wrześniu ubiegłego roku, najdłuższa w Łodzi kolejka na zabieg w ramach ubezpieczenia zdrowotnego jest na operację zespołu cieśni nadgarstka w Klinice Chorób Ręki w szpitalu imienia WAM. Pacjenci zapisywani byli na styczeń 2027 roku. O cztery miesiące dłużej czekają chorzy na rehabilitację na oddziałach stacjonarnych w szpitalu Jonschera i Łagiewnikach. Prawie cztery lata trzeba było poczekać na plastykę więzadła pobocznego kolana. Te operacje w szpitalu imienia WAM wyznaczano na styczeń 2026 roku. Na artroskopię stawu kolanowego w szpitalu MSW w Łodzi zapisywano na kwiecień 2025 roku, a na operacje przepukliny pachwinowej w Pirogowie na maj 2025.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Polski smog najbardziej szkodzi kobietom!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki