Piękna kamienica Rosenbluma przy al. Kościuszki niszczeje i...

  Piękna kamienica Rosenbluma przy al. Kościuszki niszczeje i grozi jej unicestwienie [ZDJĘCIA]

  Wiesław Pierzchała

  Dziennik Łódzki

  Aktualizacja:

  Dziennik Łódzki

  Piękna kamienica Rosenbluma przy al. Kościuszki niszczeje i grozi jej unicestwienie [ZDJĘCIA]
  1/8
  przejdź do galerii

  ©Krzysztof Szymczak

  Zabytkowa, pokryta bogatymi dekoracjami, jedna z najpiękniejszych w centrum miasta kamienica Nissena Rosenbluma przy al. Kościuszki 21 marnieje w oczach i woła o pilny ratunek. Widzą to służby konserwatorskie, które podjęły interwencję i nie wykluczają, że w sprawie tej zaalarmują prokuraturę.
  - Nasza kontrola wykazała, że kamienica jest w coraz gorszym stanie i stopniowo postępuje jej dewastacja - mówi Wojciech Szygendowski, wojewódzki konserwator zabytków w Łodzi. - Dziury w dachu sprawiły, że woda zaczęła przenikać do środka i doprowadziła do tego, że na suficie runęła cenna sztukateria będąca w rejestrze zabytków ruchomych.

  W tej sytuacji służby konserwatorskie wystąpiły do właściciela nieruchomości, firmy "Urbanica" (kapitał hiszpański), o pilne zabezpieczenie zabytkowej kamienicy, tak aby powstrzymać proces degradacji.


  - Nie wykluczamy, że sprawa trafi do prokuratury - dodaje Wojciech Szygendowski.

  Co na to inwestorzy? Paweł Wroński, dyrektor zarządzający "Urbaniki" w Łodzi, zapewnił nas, że wytyczne konserwatora zostaną wykonane i kamienica w najbliższym czasie zostanie zabezpieczona.

  - W sprawie tej przygotowujemy harmonogram prac, które zastopują degradację. Prace obejmą m.in. dach, który w roku ubiegłym został częściowo naprawiony - wyjaśnia Paweł Wroński.

  Zapytany zaś co stanie się z kamienicą: zostanie sprzedana czy wyremontowana?, odparł, że oba warianty są możliwe.

  Tę piękną kamienicę, której dekoracje na elewacji nawiązują do rokoka, zbudowano w latach 1896-97 dla Nissena Rosenbluma, właściciela tkalni wyrobów wełnianych. Projektantem był znakomity architekt Dawid Lande. Powstała luksusowa trzypiętrowa kamienica z poddaszem i z oficynami tworzącymi na zapleczu podwórko typu "studnia".

  Do dziś podziw budzą bogate dekoracje na fasadzie. Jej wyróżnikiem jest okazały ryzalit podtrzymywany przez siłaczy-atlasów i zwieńczony balkonem z balustradą. Ponadto wzrok przyciągają muszle, maski, kartusze, gzymsy, ornamenty roślinne, główki dzieci i inne ozdoby, które wymagają gruntownej renowacji. W środku zaś była m.in. efektowna klatka schodowa wyłożona płatami białego marmuru i ozdobiona żeliwną balustradą z drewnianymi poręczami.

  Po pierwszej wojnie światowej właścicielem posesji był J. Klarmann, a po drugiej wojnie kamienicę przejęła Państwowa Gospodarka Mieszkaniowa. Co w niej wtedy było?

  - Po wojnie kamienica tętniła życiem - wspominał Zbigniew Mirosław Wojalski, znawca dawnej Łodzi. - W latach 50. mieściła się w niej Wyższa Szkoła Pedagogiczna. Z okien patrzyło się na aleję Kościuszki, której środkiem biegła promenada dla spacerowiczów, a po jej bokach były dwie jezdnie wyłożone klinkierem, który podczas remontu w 1956 roku przeniesiono na ulice Jaracza i Piramowicza. Przy promenadzie rosły topole, stały ławki. Było zupełnie inaczej niż dziś.

  Potem użytkownikiem nieruchomości był Uniwersytet Łódzki. Dlatego wielu łodzian pamięta ten obiekt jako siedzibę Wydziału Geografii i Wydziału Historii Sztuki UŁ.

  Przełom nastąpił w 2006 roku, gdy kamienicę kupiła "Urbanika", aby ją wyremontować pod 4-gwiazdkowy hotel. Inwestor zapowiadał wtedy, że uzupełni dekoracje o brakujące, efektowne elementy na szczycie budynku, które skuto w czasach PRL. Chodzi o wspaniałą attykę i grupę rzeźb podobną do tej, jaką widzimy na pałacu Juliusza Heinzla przy ul. Piotrkowskiej 104, czyli na Urzędzie Miasta.

  Inwestor miał już pozwolenie na budowę, ale nic z niej nie wyszło, bowiem kryzys na rynkach finansowych pokrzyżował Hiszpanom szyki. Dlatego kamienica stoi dziś pusta i niszczeje. Jej fasadę zabezpieczono ochronną, zieloną siatką, tak aby tynki nie spadły na głowy przechodniów. Kilka lat temu rabusie skradli wspomnianą, zabytkową balustradę. Niestety, policji nie udało się wykryć sprawców. Obrazu degradacji dopełniają zabite i zakryte brama główna i dwa wejścia po bokach. Z dawnych czasów pozostał jedynie szyld wskazujący, że na parterze była apteka. Kiedy się doczekamy, że ten rzadkiej urody zabytek odzyska dawny blask?

  Czytaj treści premium w Dzienniku Łódzkim Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze (17)

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Zdjęcie autora komentarza
  https://www.youtube.com/watch?v=hRLVHCNpsQo Sprawa dla ABW -"reprywatyzacja" Tuska

  Krystyna Stefańska

  Zgłoś naruszenie treści / 3 / 3

  Zanim zagłosujesz za odnowieniem chociaż jednej żydowskiej kamienicy itp najpierw zobacz ten film :
  https://www.youtube.com/watch?v=hRLVHCNpsQo Sprawa dla ABW - demaskuje "reprywatyzację" Tuska

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Kamienica 6 Sierpnia 30

  łodzianka (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 3

  Co się stało,że tak pięknie wyremontowana kamienica-trraz od frontu wgląda tak ohydnie??????.Dziwne malowidła na ścianie frontowej i pozrywany styropian.

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  KIEDY REMONT ROKICINSKIEJ W ANDRZEJOWIE?

  panna lodzia (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 5 / 6

  przepraszam ze nie jestem menelem,domem kultury,teatrem lub innym"dajdajem".ja tylko pracuje placac podatki na utrzymanie tego miasta.


  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Jak będzie A1

  łodzianin (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 5

  Uspokój się wreszcie!

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Budowa ?

  Chochoł (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 14

  Kamienica jest piękna. Widziałem ją gdy była czynna. Teraz kapitał hiszpański chce doprowadzić do wyburzenia. Teren jest wart więcej niż rewitalizacja. To samo jest na Wólczańskiej 236/238.

  Zdjęcie autora komentarza
  Przeciw tworzeniu mitu "zabytków" z ohydnych ruder

  Krystyna Stefańska

  Zgłoś naruszenie treści / 5 / 37

  Jestem przeciw marnowania kasy na rudery. Wyburzyć i postawić w nowoczesną architekturę. Skrócić , może zlikwidować listę "zabytków ruder" / przekleństwo nawet całych kwartałów/ i dać śródmieściu...rozwiń całość

  Jestem przeciw marnowania kasy na rudery. Wyburzyć i postawić w nowoczesną architekturę. Skrócić , może zlikwidować listę "zabytków ruder" / przekleństwo nawet całych kwartałów/ i dać śródmieściu śliczną nowoczesną architekturę. Historycy sztuki wraz z konserwatorem zrobili sobie fetysz i tabu z ohydnych ruder i fajne zarobkowanie na ekspertyzach, opisach itp dających dziesiątkom historyków sztuki tworzących mit zabytków - forsę .zwiń


  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  e?

  Mateusz Wojtkiewicz (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 25 / 5

  Ty tak na serio jesteś debilem czy udajesz?


  Zdjęcie autora komentarza
  A ty jesteś jednym z tych oszustów utrzymujących się na 'zabytkach' ?

  Krystyna Stefańska

  Zgłoś naruszenie treści / 1 / 8

  hę ?
  chcesz by dalej żarły forsę nie twoją ?

  Zdjęcie autora komentarza
  Pożytecznych idiotów po historii sztuki, którzy chcą takich restauracji przepędzić i nie marnować na

  Krystyna Stefańska

  Zgłoś naruszenie treści / 8 / 17

  Nie należy restaurować pożydowskich kamienic. Oni czekają na to właśnie, a po każdym podniesieniu z ruin zgłaszają się po odbiór odnowionego "spadkobiercy", bo okazuje się że Niemcy nie zrobili...rozwiń całość

  Nie należy restaurować pożydowskich kamienic. Oni czekają na to właśnie, a po każdym podniesieniu z ruin zgłaszają się po odbiór odnowionego "spadkobiercy", bo okazuje się że Niemcy nie zrobili holokaustu i wszyscy potomkowie żydowskich kamienic żyją i wyciągają łapska.zwiń

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  historia sztuki.

  łodzianin. (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 5 / 1

  bardzo ciekawe informacje. pierwsze słyszę, ażeby pod nrem 21. przy alei Kościuszki znajdowała się siedziba historii sztuki... Aleja Kościuszki się zgadza. ale numer - 17.

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Czas wpisywać w umowy sprzedaży zabytków punkt że jeśli

  al (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 28 / 1

  do danego dnia nie zostanie wykonany remont to kamienica (czy inny zabytek albo teren po zabytku) przechodzi na własność miasta bez konieczności wypłaty odszkodowania właścicielowi. Dodatkowo...rozwiń całość

  do danego dnia nie zostanie wykonany remont to kamienica (czy inny zabytek albo teren po zabytku) przechodzi na własność miasta bez konieczności wypłaty odszkodowania właścicielowi. Dodatkowo właściciel otrzymuje do zapłacenia fakturę z kwotą odpowiadającą kosztowi remontu.

  A co najlepsze aby nie było cwaniakowania, zmian właścicieli, sprzedawania to zostaje wykonany odpowiedni wpis do księgi wieczystej. Miasto jest uprawnione do pierwokupu. Co oznacza że bez zgody miasta zabytku nie można sprzedać, darować, podzielić itd itp.

  TYLKO WTEDY ODDZIELIMY CWANIAKÓW OD INWESTORÓW.
  zwiń


  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Komuna

  W (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 4 / 15

  komuchy przy Tobie to prawica. Jak Ci spieszno remontować rudery z własnej kasy to je wykup a czemu chcesz wydawać kasę z budżetu?

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  O, moje zgłoszenie!

  tres (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 9 / 2

  W tej sprawie zgłaszałem potrzebę interwencji radnej Niziołek-Janiak. Mówiła, że pisało do niej kilka osób, bo budynek słabo zabezpieczony i można wejść. Pani radna, dziękuję za alarm u...rozwiń całość

  W tej sprawie zgłaszałem potrzebę interwencji radnej Niziołek-Janiak. Mówiła, że pisało do niej kilka osób, bo budynek słabo zabezpieczony i można wejść. Pani radna, dziękuję za alarm u konserwatorów :)zwiń

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Szkoda goni szkodę

  Pogromca Bałwanów (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 25

  Ciekawe co robili policjanci w sąsiednim budynku przez ścianę że nie usłyszeli jak rabusie wykuwają balustradę której do dnia dzisiejszego nieodnaleziono - sprawców też.


  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Chodzili jak w West Point ....

  SpoX (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 6

  wzdłuż ścian z obawy o zawalenie się podłogi...

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Polecamy

  Wideo