Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Pieniądze dla łódzkich studentów - jak zdobyć stypendium na łódzkich uczelniach. Ile wynosi studenckie stypendium?

Agnieszka Jedlińska
Agnieszka Jedlińska
Akademia Sztuk Pieknych w Łodzi:stypendia socjalne według dochodu na członka rodziny - do 600 zł - 950 zł, od 601 do 850 - 850 zł, od 851 do 1050 - 750 złrektora - 850 złdla niepełnosprawnych - 850 złJednorazowa zapomoga do 2 tysięcy zł.
Akademia Sztuk Pieknych w Łodzi:stypendia socjalne według dochodu na członka rodziny - do 600 zł - 950 zł, od 601 do 850 - 850 zł, od 851 do 1050 - 750 złrektora - 850 złdla niepełnosprawnych - 850 złJednorazowa zapomoga do 2 tysięcy zł. Grzegorz Gałasiński
Studiowanie na łódzkich uczelniach państwowych jest bezpłatne. Szczególnie jeśli są to studia dzienne. Niestety w praktyce bycie studentem jest dość kosztowne. I to nie tylko dlatego, że zabawa w klubach studenckich kosztuje. Wydatki zaczynają się już od 1 października i często nie kończą wraz z rozpoczęciem wakacji.

Student bezpłatnej uczelni państwowej swoje wydatki zaczyna od opłacenia studenckiej legitymacji. Ta wprawdzie uprawnia do wielu korzystnych zniżek na komunikację miejską, czy rozrywki jak kino, teatr, muzea, ale nie zmienia to faktu, że takie koszty trzeba ponieść. Do tego dochodzą książki, ćwiczenia, a na uczelniach artystycznych jak np. na Akademii Sztuk Pięknych krocie wydaje student na materiały plastyczne niezbędne na ćwiczeniach jak kartony do rysowania, glina, rękawiczki ochronne, pędzle, ołówki itp.

zobacz galerię

Nie każdego studenta stać na takie wydatki, co więc zrobić jeśli brakuje mu środków na studiowanie? Warto wystąpić o stypendium. To może być znaczący dodatek do rodzinnego budżetu.

Informacje o stypendiach są dostępne na stronach internetowych poszczególnych uczelni, a ich wysokość może się od siebie różnić. To rektor wraz z przedstawicielami samorządu studenckiego określa regulamin przyznawania stypendiów oraz ich wysokość. Ta zależy często od liczby studentów i możliwości uczelni. Warto pamiętać, że stypendia należą się każdemu studentowi (jeśli spełnia określone wymagania) bez względu na to czy studiuje w systemie dziennym, czy zaocznym. Jednak beneficjentami z reguły jest nie więcej niż 10 procent studentów na danym roku studiów - w przypadku np. stypendiów socjalnych. Stypendia są też przyznawane na prywatnych uczelniach.

Jakie stypendia przysługują studentom?

  • socjalne
  • rektora
  • dla niepełnosprawnych
  • zapomoga

Obok stypendiów fundowanych przez uczelnię można się ubiegać o stypendia:

  1. Młodzi w Łodzi - fundowane przez Urząd Miasta
  2. Stypendia naukowe Marszałka Województwa Łódzkiego
  3. Stypendia do potęgi 2023 - fundatorem jest Fundacja Politechniki Łódzkiej
  4. Stypendium Ministra Edukacji i Nauki
  5. Stypendia pomostowe - fundowane przez Polsko-Amerykańską Fundację Wolności

Stypendiami student musi zainteresować się sam. Żadna uczelnia nie przyznaje dodatkowych środków ze swojej inicjatywy. Może się więc zdarzyć, że osoba z niepełnosprawnościami składając w dziekanacie swoje orzeczenie o niepełnosprawności nie zostanie poinformowana o możliwości otrzymania stypendium.

Terminy składania wniosków o konkretne stypendia odbywa się zwykle w październiku po rozpoczęciu roku akademickiego i dotyczy również studentów pierwszego roku. Aktualne wnioski są z reguły dostępne na portalu studenckim lub na oficjalnej stronie uczelni. Jest tam też aktualny regulamin stypendiów wraz z terminami składania wniosków, ich rozstrzygnięć i harmonogramem wypłat. Pierwsza wypłata w listopadzie z reguły jest podwójna z wyrównaniem za październik.

Student ma prawo ubiegać się jednocześnie o kilka różnych stypendiów i jeśli spełnia wszystkie warunki otrzyma każde z nich. W takim przypadku rektor określa maksymalną kwotę wypłaty stypendiów. Na Politechnice Łódzkiej w roku akademickim 2023/24 jest to kwota 2739 zł.

Zobacz galerię i sprawdź ile wynoszą stypendia w poszczególnych łódzkich uczelniach wyższych.

od 7 lat
Wideo

Tadeusz Płużański - Dlaczego warto pielęgnować pamięć o wyklętych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki