Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Pierwsze dni w szkole: jak przygotować dziecko

Andrzej Gębarowski
Obowiązki szkolne i nowe otoczenie mają duży wpływ na samopoczucie dziecka. Jak przygotować malucha do pobytu w szkole?

Dziecko rozpoczynające naukę w szkole musi być przede wszystkim wypoczęte i zrelaksowane. Odpowiednia ilość snu, cisza i spokój sprawią, że przystosowanie się do nowej szkolnej rzeczywistości będzie łatwiejsze. Rodzic odgrywa tutaj kluczową rolę - pozytywne nastawienie i rozmowy spowodują, że dziecko pójdzie to szkoły w dobrym nastroju.

Pójście do szkoły to bardzo ważny etap w rozwoju dziecka. Pojawiają się nowe zasady, system oceniania i obowiązki, z których trzeba regularnie się wywiązywać. Dla dziecka może się to wiązać z dużym stresem - tym bardziej, że musi odnaleźć się w grupie rówieśniczej.

Spędzanie kilku godzin dziennie w otoczeniu wielu obcych ludzi może wywołać stres nawet u dorosłego, a co dopiero u dziecka. Dlatego tak ważne jest wcześniejsze przygotowanie dziecka. Rozmowa jest bardzo istotna, warto też czytać bajki, których bohaterowie wybierają się do szkoły.

**Zobacz też:

Przed nowym rokiem szkolnym poprawiane są pasy i znaki przed szkołami

**
Zanim dziecko pójdzie do szkoły, dobrze będzie ustalić z nim plan tygodnia i wyjaśnić, jak będzie wyglądał jego dzień w szkole.

Pozwólmy dziecku uczestniczyć w przygotowaniach. Niech wybierze w sklepie plecak i zeszyty, które podobają mu się najbardziej. Gdy odprowadzamy dziecko do szkoły, nie przeciągajmy pożegnań. Dobrze jest też wybrać się wcześniej na tzw. drzwi otwarte, zwiedzić szkołę i poznać nauczycieli. Dzięki temu dziecko i rodzice będą spokojniejsi. Ważne, żeby po powrocie z lekcji sześcio- lub siedmiolatek miał okazję wypocząć i wyciszyć się. Ma to ogromne znaczenie, ponieważ narażenie na hałas w szkole jest ogromne.

Organizm dziecka, które zaczyna chodzić do szkoły, potrzebuje czasu na przyzwyczajenie się do nowego trybu życia. Mnóstwo nowych bodźców sprawia, że dziecko potrzebuje ogromnej ilości energii. Niestety, w większości szkół hałas skutecznie energię dzieciom odbiera.

- Długotrwałe przebywanie w hałasie jest dużym obciążeniem dla psychiki. Dzieci przebywające w głośnych miejscach mają obniżoną koncentrację, wolniej uczą się czytać i szybciej się męczą. Ciągłe narażenie dziecka na taki stan może mieć negatywny wpływ na jego zdrowie w przyszłości - mówi Mikołaj Jarosz z firmy Ecophon.

Wybierając szkołę dla dziecka, warto zatem pójść do niej wcześniej (najlepiej jeszcze w czasie roku szkolnego) i samemu ocenić, czy hałas nie jest tam zbyt uciążliwy.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki