Pierwsze w historii mistrzostwo Polski dla kadetek KS Budowlani Łódź

Dzień po triumfie drużyny KS Budowlani Łódź w finałach Mistrzostw Polski Juniorów w Krakowie rywalizowały kadetki. Przed ostatnim turniejem tylko dwie drużyny pozostały w grze o złoty medal. Żeby wygrać Mistrzostwo gospodynie z Juvenii Kraków musiałyby znaleźć się dwie lokaty nad liderkami klasyfikacji generalnej - KS Budowlani Łódź.

Budowlane zaczęły turniej od gry z lokalnymi rywalkami - Venol Atomówkami Łódź. Po nerwowym, chaotycznym początku meczu, z minuty na minutę, zawodniczki z Górniczej grały coraz lepiej i po końcowym gwizdku mogły cieszyć się zwycięstwem 24:0. W kolejnym meczu Budowlane zmierzyły się z Tygrysicami Orkan Sochaczew. Mniej doświadczone zawodniczki z Mazowsza były tłem dla Łodzianek, które przez całe spotkanie kontrolowały grę i bezlitośnie wykorzystywały błędy rywalek. Wynik 43:0 dla Budowlanych dał im pewne miejsce w pierwszym półfinale. Nieoczekiwanie, po zwycięstwie w pierwszym meczu eliminacyjnym, Juvenia Kraków wystawiła rezerwowy skład w drugim spotkaniu eliminacyjnym i przegrała z dobrze grającymi Diablicami Ruda Śląska 37:5 awansując do półfinału do pary z KS Budowlanymi Łódź. Wygrana nad Łodziankami w półfinale była de facto jedyną szansą dla Juvenii na zdobycie Mistrzostwa Polski w tym roku. Dla obu ekip był to mecz o złoto. Rozpoczęła go Juvenia, która utrzymując posiadanie piłki kolejnymi atakami zbliżała się do pola punktowego zawodniczek z Górniczej. Budowlane twardo, z zimną determinacją, broniły się przez ponad 3 minuty, ale Krakowiankom w końcu udało się zdobyć przyłożenie. Strata punktów nie zrobiła na Łodziankach większego wrażenia, bo po wznowieniu gry wreszcie one miały piłkę w rękach i szansę na pokazanie swojej siły ofensywnej. Krakowianki miały ogromne problemy z zatrzymaniem mocnych wejść i gry na kontakcie Budowlanych sprytnie łączonych z szeroką grą po skrzydłach. Do przerwy łodzianki zdobyły dwa przyłożenia i prowadziły 12:7. W drugiej połowie zawodniczki KS Budowlani Łódź skutecznie narzuciły przeciwniczkom swój styl gry i zdobyły kolejne dwa przyłożenia. Wynik końcowy 24:7 rozstrzygnął walkę o Mistrzostwo Polski na korzyć zawodniczek z ul. Górniczej i dał im miejsce w finale krakowskiego turnieju. W drugim półfinale, po bardzo wyrównanym meczu, Venol Atomówki Łódź zwyciężyły z Diablicami Ruda Śląska 19:14. Finał to koncertowa gra zawodniczek Budowlanych, które zdobyły 5 przyłożeń, mimo ofiarnej obrony Atomówek. Mecz zakończył się wynikiem 31:7.

W zeszłym roku zawodniczki KSB zdobyły wicemistrzostwo Polski, a w tym udało im się poprawić ten wynik. Złoty medal kadetek jest pierwszym mistrzostwem Polski dziewcząt do lat 16 w historii łódzkiego klubu z ul. Górniczej. Budowlane przerwały 3-letnią mistrzowską passę Juvenii Kraków.

-Ze względu na sytuację pandemiczną to był bardzo trudny sezon. Nie udało rozegrać się części zaplanowanych turniejów, nie zawsze mogliśmy trenować tak jak chcieliśmy i nie mogliśmy zrobić rekrutacji. Jestem bardzo dumna z dziewczyn, bo ciężko pracowały na ten sukces, a na turnieju poradziły sobie z presją faworyta - powiedziała trenerka Patrycja Badowska. - Mamy w drużynie zarówno dziewczyny, które grają w rugby w KS Budowlani Łódź od najmłodszych lat i mają za sobą rywalizację w młodszych grupach wiekowych, jak i dziewczyny, które przyszły do nas w ciągu ostatnich 2 lat i dzięki systematycznej pracy i wytrwałości doszły do wysokiego poziomu sportowego. Nasz tegoroczny sukces jest w dużej mierze sukcesem naszego doskonale funkcjonującego systemu szkolenia nie byłby możliwy, gdyby nie wieloletnia praca w klubie trenerów dzieci.

Chcielibyśmy po raz kolejny podziękować firmom, które wspierają pasję naszych zawodniczek i bez których ten sukces nie byłby możliwy: Pagma-Bud, Commercecon, CWK Sp. z o.o., Axxo Fitness, Zielony by Synergia, Fabiś Medical Center, Klotho i Book&Cook - dodali trenerzy Budowlanych

Złota drużyna kadetek KS Budowlani Łódź: Zosia Fornalczyk, Weronika Goździk, Natalia Janiak, Patrycja Janiak, Berenika Jędrycha (wypożyczona z RC Skierniewice), Patrycja Kowalska, Dorota Krawczyk, Karolina Krawczyk, Martyna Łaszcz, Kinga Moskot (wypożyczona z RC Bełchatów) Nadia Rowińska.
Trenerzy: Patrycja Badowska i Michał Czerwiowski.

Maksym Chłań: Awans przyjdzie jeśli będziemy skoncentrowani