W niedzielę 25 czerwca o godz. 12 łodzianki przebiegną 5-kilometrową trasą w Parku na Zdrowiu. Różowe barwy biegaczek symbolizują walkę z chorobą, która zabija w Polsce 5 tys. kobiet rocznie.

To pierwsza łódzka edycja Biegu Kobiet. Te imprezy odbywały się wcześniej w Gdyni, Poznaniu, Świdnicy i Wrocławiu. Teraz trafiły w Łodzi. Akcja organizowana jest, żeby przekonać kobiety, że rak piersi może pojawić się w każdym wieku i choć śmiertelnie niebezpieczny, wykryty we wczesnym etapie rozwoju jest całkowicie wyleczalny. W tę edukację zaangażowała się prezydent miasta, Hanna Zdanowska, która pobiegnie razem z innymi uczestniczkami.

Pomysłodawczyni i organizatorka wydarzenia i projektu Kobieta w Biegu, Marzena Michalec nie ukrywa, że pomysł zrodził się kiedy sama musiała zmierzyć się z tą chorobą.

- Cykl tych biegów rozpoczął się dwa lata temu - mówi Michalec. - Związany jest z moim osobistym doświadczeniem. Mimo tego, że jestem młodą osobą, wykryłam u siebie guza w piersi. Stwierdziłam, że to jest po prostu niemożliwe, że ja mogę mieć jakikolwiek związek z nowotworem, było to kompletnie poza mną. Oczywiście było przerażenie, była chwila nostalgii, co dalej robić, jak w ogóle poruszać się z taką wiadomością. I stwierdziłam że skoro jestem pasjonatką biegania i mogę mieć wpływ na większą liczbę kobiet, to chciałabym oprócz zachęcenia ich do biegania powiedzieć też „badajcie się!”. „Zawsze pier(w)si”, Zawsze pierwsi przed rakiem, to jest główna idea tego wydarzenia. Na starcie stanie ponad tysiąc pań, myślę że to bardzo fajna liczba na początek. Pani prezydent, będzie biegła z numerem pierwszym. To nobilitacja, ale tu przede wszystkim chodzi o wsparcie. Co ciekawe, wciąż ponad pięć tysięcy kobiet umiera, a zachorowań na raka piersi jest ponad 14 tysięcy. Ta liczba będzie się zwiększać, dlatego uważam, że możemy mówić bardziej dosadnie, właśnie poprzez lekką akcję, tę formę biegania - dodaje organizatorka i zapewnia, że każda z pań, nawet jeśli nie biega na co dzień, poradzi sobie z wyznaczoną trasą.

- Trasa jest piękna, zakochałam się w Parku na Zdrowiu. Tam panie będą miały do pokonania nieco ponad pięć kilometrów, nie ma podbiegów, trasa jest łatwa, dlatego zapraszam debiutantki i wszystkie panie które jeszcze się zastanawiają. Z wielkim przekonaniem mówię: podołacie! - przekonuje organizatorka.

Start i meta biegu, oraz tzw. miasteczko biegowe zlokalizowane będą przy rondzie w Parku na Zdrowiu.

Przez dwa lata trwania projektu w biegach w całej Polsce wzięło udział siedem tysięcy kobiet. Zapisy trwają na stronie kobietawbiegu.pl