Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Pierwszy mistrz Polski z ŁKS i depesza gratulacyjna dla ŁKS z Manchesteru United

Dariusz Kuczmera
Dariusz Kuczmera
Lekkoatletyka. Pierwszy sportowiec ŁKS, który w barwach ŁKS zdobył mistrzostwo Polski, a później w niezwykły sposób pomagał klubowi.

120 lat temu przyszedł na świat Stefan Kostrzewski. 4 sierpnia 1902 roku urodził się w Łodzi, syn Stanisława i Stanisławy, jeden z najwszechstronniejszych polskich lekkoatletów - tak Jacek Bogusiak, kustosz tradycji ŁKS, pisze o Stefanie Kostrzewskim. 23 sierpnia 1923 roku na lekkoatletycznych mistrzostwach Polski w Warszawie w biegu na 5000 m zdobył w barwach ŁKS pierwszy tytuł mistrza Polski.

Podczas igrzysk olimpijskich 1928 roku w Amsterdamie zaprzyjaźnił się z zawodnikiem reprezentacji Wielkie Brytanii, złotym medalistą olimpijskim, lordem Borghley. Po II wojnie światowej pojechał do jego posiadłości pod Londynem, gdzie był zarządcą posiadłości lorda.

W 1946 roku, gdy dowiedział się, że ŁKS szykuje się do walki o awans do nowo zorganizowanej polskiej ligi piłkarskiej, pokazał swoje przywiązanie do ŁKS. Przekonał swojego przyjaciela lorda, a wtedy już markiza Extrer George Brownlow (d. Burghley) do sfinansowania zakupu sprzętu piłkarskiego i lekkoatletycznego. W ten sposób ŁKS w tamtych odległych czasach ŁKS miał najlepszy nowy sprzęt piłkarski. W 1949 roku wyjechał do Kanady, gdzie przez kilka lat prowadził własną farmę w okolicach Galt w prowincji Ontario. Zmarł 24 lutego 1999 roku w Galt.

Tak jak jego ełkaesowskie serce pomagało ukochanemu ŁKS, tak teraz pamiętając o Stefanie, jako wielkim ełkaesiaku, inni młodzi ludzie spod znaku ŁKS, odnaleźli jego miejsce pochówku w Kanadzie.

- W rocznicę zdobycia przez Stefana Kostrzewskiego pierwszego mistrzostwa Polski na jego mogile na cmentarzu Mountviw Cemeterr w Cambridge został złożony ełkaesowski szal i zapalone zostały biało-czerwone-białe znicze - opowiada Jacek Bogusiak. - Co roku przesyłam znajomym w Kanadzie symbole ŁKS, które następnie są przez nich składane na grobie Stefana Kostrzewskiego. To był wielki ełkaesiak, pamiętam, ile radości i wzruszenia było w jego głosie, gdy w 1998 roku dzwonił z Kanady do Łodzi, by pogratulować piłkarzom ŁKS mistrzostwa Polski.

W 1958 roku Stefan Kostrzewski nie mógł też zapomnieć o wielkiej uroczystości, jakim było święto ŁKS z okazji udekorowania starego wypłowiałego sztandaru klubowego złotym krzyżem zasługi. W ten sposób ŁKS stał się drugim po Cracovii klubem, który dostąpił tego wysokiego odznaczenia.

Przegląd Sportowy z 22 maja 1958 roku pisał Ponad 400 depesz otrzymał ŁKS tego dnia, a wśród nich wiele z zagranicy. Były lekkoatleta ŁKS, mistrz i rekordzista Stefan Kostrzewski, przebywający obecnie w Anglii, nadesłał telegram, w którym napisał: Moi synowie założyli w Glasgow ŁKS. Zapraszamy was na nasz pierwszy jubileusz, który obchodzimy w 1965 roku.

Depeszę gratulacyjną otrzymał także ŁKS od dyrekcji Manchesteru United, z którym jubilaci nawiązali kontakt po tragicznej katastrofie lotniczej za pośrednictwem szkółki piłkarskiej...

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Wywiad z prezesem Jagiellonii Białystok Wojciechem Pertkiewiczem

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki