Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Pies poszkodowany w wypadku

Dorota Domienik
123rf
Reanimacja pupila, pozwoli utrzymać go przy życiu do przyjazdu weterynarza. Sprawdź, jak postępować z czworonogiem po wypadku.

Pochylamy się nad psem i sprawdzamy czy jego klatka piersiowa się unosi, oddech można też sprawdzić przykładając lusterko do nosa. Z kolei puls kontrolujemy używając środkowego i wskazującego palca poniżej nadgarstka, wewnątrz uda, poniżej kostki albo w miejscu, gdzie lewy łokieć dotyka klatki piersiowej.

Pozycja bezpieczna

Jeśli pies oddycha, jego serce pracuje i nie ma żadnych widocznych obrażeń (np. złamanej łapy) układamy go na prawym boku, odchylamy do tyłu głowę układając ją nieco wyżej niż resztę ciała i sprawdzamy czy w jamie ustnej nie ma ciał obcych albo wymiocin. W tej pozycji zmniejszymy ryzyko zadławienia się śliną czy językiem, a psu będzie łatwiej oddychać. Gdy oczyścimy pysk, zamykamy go, pozostawiając język na zewnątrz.

Przywracanie oddechu

W przypadku, gdy pies nie oddycha, przystępujemy do sztucznego oddychania metodą: usta-nos. Wdmuchujemy powietrze w płuca co trzy sekundy. Głębokość wdechu powinna być tym większa, im większy jest reanimowany pies. Reanimujemy około 15 minut.

Przywracamy akcję serca

W przypadku gdy pies oddycha, natomiast ustała akcja serca, rozpoczynamy masaż. Serce psa znajduje się na wysokości łokcia lewej łapy, między 3 a 6 żebrem. Wykonujemy 10 ucisków co 6 sekund dłońmi ułożonymi jedna na drugą (u dużych psów) lub tylko palcami czy kciukiem jednej dłoni (u małych psów). Masaż prowadzimy przez około 10 minut.

W przypadku gdy pies nie oddycha i ustała akcja serca, warto poprosić o pomoc w reanimacji drugą osobę. Reanimujemy zwierzę naprzemiennie wykonując: 10 ucisków i 2 wdechy, maksymalnie przez 10 minut.

Urazy kończyn

Po wypadku komunikacyjnym niemal pewne jest, że pies będzie potłuczony. Naszym zadaniem jest jednak ocena poważnych obrażeń. Złamanie rozpoznamy po zmienionym kształcie lub ustawieniu kończyny oraz opuchliźnie. Taką łapę powinniśmy unieruchomić, a psa zabezpieczyć. Gdy doszło do przebicia skóry (złamanie otwarte), ranę na ciele psa należy zdezynfekować, położyć na niej jałowy opatrunek i unieruchomić.

Rana, z której pulsuje krew o jasnoczerwonej barwie świadczy o krwotoku tętniczym. W takiej sytuacji, należy unieruchomić zwierzę i założyć na ranę opatrunek uciskowy (ciasno zabandażować). Gdy w dalszym ciągu będzie leciała krew, nakładamy kolejny opatrunek (nie zdejmujemy wcześniejszego!) - postępujemy tak do momentu ustania krwawienia. Koniecznie wzywamy weterynarza - tylko on może uratować psu życie.

Krwotok wewnętrzny nie jest dostrzegalny gołym okiem, mogą o nim świadczyć: blade spojówki, spadek ciśnienia, przyspieszenie akcji serca i oddechu, rozszerzone źrenice oraz utrata przytomności. Potwierdzimy to wykonując następującą czynność: odchylamy górną wargę psa i kciukiem lub palcem wskazującym mocno uciskamy błonę śluzową dziąsła przez 2 sekundy. U zdrowego psa powinna zaróżowić się w ciągu maksymalnie 3 sekund. Innym objawem krwotoku wewnętrznego jest krew w kale lub moczu. Niezależnie od objawu, pies potrzebuje pilnej pomocy lekarza.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki