Piesza Pielgrzymka Sieradzka na Jasną Górę. Powrót...

  Piesza Pielgrzymka Sieradzka na Jasną Górę. Powrót pielgrzymów [ZDJĘCIA]

  Dariusz Piekarczyk

  Dziennik Łódzki

  Dziennik Łódzki

  Piesza Pielgrzymka Sieradzka na Jasną Górę. Powrót pielgrzymów [ZDJĘCIA]
  1/38
  przejdź do galerii

  ©Dariusz Piekarczyk

  Pielgrzymka sieradzka wróciła. Około godziny 19 w czwartek uczestnicy 403. Pieszej Pielgrzymki Sieradzkiej na Jasną Górę dotarli do kolegiaty. W Sieradzu witały ich tłumy mieszkańców miasta.
  Pielgrzymów witały na ulicach tłumy sieradzan. Na czele grupy szedł przewodnik Stanisław Kosatka oraz kierownik pielgrzymki ksiądz Jarosław Szpolorowski. W grupie był także Jacek Walczak, prezydent Sieradza oraz Rafał Matysiak, wiceprezydent. W kolegiacie witał wszystkich ksiądz proboszcz Marian Bronikowski, który tak jak jego wielki poprzednik ksiądz Józef Frątczak, rzekł do zebranych "witajcie w domu".

  Ci pielgrzymi, którzy szli w obie strony pokonali ponad 230 kilometrów. Pielgrzymi wyszli z Sieradza 22 sierpnia
  . Grupa liczyła wtedy ponad 650 osób. W czwartek do Sieradza wróciło ponad 400. Pozostali, po dojściu do Częstochowy, zdecydowali się na powrót samochodami, autobusami lub koleją.

  Pielgrzymka sieradzka jest bodajże najstarszą w Polsce. Pierwsze wzmianki o przybyciu sieradzan na Jasną Górę pochodzą z roku 1611. Wydaje się jednak, że sieradzanie pielgrzymowali do Czarnej Madonny już wcześniej. Nie ma wątpliwości, że mieszkańcy ziemi nadwarciańskiej chodzi do Czarnej Madonny wcześniej. W księgach wotywnych jasnogórskiego sanktuarium, jak podaje Michał Klimas w swojej książce "Pielgrzymki sieradzkie na Jasnej Górze" znajdujemy zapis z roku 1549. Kobieta zamężna z Sieradza złożyła zeznanie o doznanej łasce za przyczyną Matki Boskiej Jasnogórskiej. Z kolei w 1596 roku cudownie uzdrowiony został pachołek Sebastiana Poniatowskiego ze wsi Poniatów w powiecie sieradzkim.Od roku 1834 Jasna Góra zaczęła oficjalnie prowadzić rejestr pielgrzymek. Za to w 1895 roku grupa sieradzka liczyła aż 1.375 osób.

  Czytaj treści premium w Dzienniku Łódzkim Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Mój reporter

  Zadaj pytanie swojemu reporterowi!

  Chcesz wiedzieć co wydarzyło się przed chwilą na Twojej ulicy?
  Zastanawiasz się gdzie zjesz w Łodzi najsmaczniejsze lody?
  Szukasz miejsc parkingowych w centrum?
  Chcesz wiedzieć ile zarabia prezydent?
  A może masz inne pytanie związane z naszym miastem?
  Zadaj je, a nasz reporter poszuka odpowiedzi!

  Dane kontaktowe

  Dziękujemy za przesłanie pytania, prosimy o cierpliwość. Opublikujemy je na stronie Mojego_reportera kiedy redakcja rozpocznie prace nad odpowiedzią.

  Oświadczenia:

  Użytkownik, który podał w powyższym formularzu dane osobowe klikając przycisk "WYŚLIJ" potwierdza, że: (czytaj dalej)
  • został poinformowany, że podanie danych osobowych jest dobrowolne, jednak konieczne do publikacji przekazanych materiałów
  • został poinformowany, że jego dane osobowe będą przetwarzane przez Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie przy ul. Domaniewskiej 45, dla celów korzystania i publikacji przekazanych materiałów w internecie i prasie drukowanej, oznaczenia ich imieniem i nazwiskiem / nazwą autora oraz kontaktu z Użytkownikiem i korzystania przez Operatora z udzielonej mu na podstawie Regulaminu przez Użytkownika licencji
  • został poinformowany, że Polska Press Sp. z o.o. jest administratorem danych osobowych. Właściciel danych ma prawo wglądu do swoich danych oraz ich poprawiania siedzibie spółki. Nadto ma prawo w każdym czasie wyrazić sprzeciw oraz cofnąć zgodę na przetwarzanie przez Spółkę danych w zakresie przewidzianym przez przepisy. Oświadczenia woli o w/w treści powinny by ze względów bezpieczeństwa wyrażone na piśmie.

  Komentarze

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Polecamy

  Wideo