Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Pisz prosto, czyli zrozumiale

Wiktor Sawiuk
Wiktor Sawiuk, dziennikarz "Dziennika Łódzkiego"
Wiktor Sawiuk, dziennikarz "Dziennika Łódzkiego" Dziennik Łódzki / archiwum
W gazetce wydawanej przez jedną ze spółdzielni mieszkaniowych znalazłem coś takiego: "Na osiedlu wyremontowany i odnowiony został pasaż i wykonana aranżacja zieleni. Efektem tego stała się poprawa estetyki i wizerunku osiedla".

Czy nie można było tego napisać prościej? Na przykład tak: "Na osiedlu wyremontowano deptak i zrobiono nowy zieleniec". I wystarczy. To drugie zdanie jest zupełnie niepotrzebne, bo przecież każdy wie, że jak jest nowy pasaż i zieleniec, to musi być ładniej.

Młodzi dziennikarze często zastanawiają się, jak pisać, żeby było poprawnie, wiernie cytują rozmówców, zapożyczają słówka z innych języków. Tymczasem zdania powinny być krótkie, z konkretnym i prostym słownictwem. Bez przymiotników, rzeczowników abstrakcyjnych, strony biernej.

U progu kariery zawodowej uczono mnie, że najlepszą receptę na pisanie zrozumiałych tekstów ma BBC. Jaką? Otóż, gdy wracamy ze spotkania, konferencji, etc. i zasiadamy do pisania tekstu - zamknijmy zeszyt z notatkami i opiszmy historię swoimi słowami. Potem sprawdźmy tylko daty i nazwiska. W ten sposób unikniemy urzędniczej nowomowy, dziwnych sformułowań, których nikt nie rozumie.

Słowem, im prościej, tym lepiej. I to nawet w bardzo poważnych gazetach.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki