PIT po terminie. Kiedy i za co Urząd Skarbowy może nas ukarać? Czy czynny żal załatwia każdą urzędową sprawę?

a.w.
Spóźniłeś się ze złożeniem PITu? Jest jeszcze szansa na nadrobienie zaległości bez dodatkowych sankcji. Co należy zrobić?
Spóźniłeś się ze złożeniem PITu? Jest jeszcze szansa na nadrobienie zaległości bez dodatkowych sankcji. Co należy zrobić? Grzegorz Olkowski
Złożenie deklaracji podatkowej zawsze następuje przed długim weekendem, czyli Majówką. 30 kwietnia, minął termin składania PIT za rok 2017. Jak co roku spóźnialskich nie brakuje. Masz zaległy PIT do złożenia? Jakie kary grożą za niedopełnienie obowiązków?

Kiedy i za co Urząd Skarbowy może nas ukarać?

Żeby zostać ukaranym za niepłacenie podatku trzeba się solidnie „postarać”. Zwykłym spóźnialskim przysłowiowy włos nie musi spaść z głowy. Jednak Kodeks Karny Skarbowy (art. 56 § 4) wyróżnia 3 przypadki, w konsekwencji których podatnik może zostać ukarany grzywną lub pozbawieniem wolności, a niekiedy nawet oboma karami jednocześnie. Te sytuacje występują, kiedy podatnik:

 • uchyla się od opodatkowania
 • nie ujawnia właściwemu organowi przedmiotu lub podstawy opodatkowania
 • nie składa deklaracji, narażając tym samym podatek na uszczuplenie

Jaka jest kara za niezłożenie PITu w terminie?

Najczęstszym zmartwieniem podatników jest kara za niezłożenie zeznania podatkowego w terminie. Przepisy wskazują, że może ona wynieść

"Od jednej dziesiątej do dwudziestokrotnej wysokości płacy minimalnej, czyli w 2018 roku od 210 do nawet 4 200 złotych. Jeżeli odmówimy przyjęcia mandatu, to sąd może nałożyć jeszcze wyższą grzywnę - od 210 do 42 tys. zł.” - wylicza salon24.pl

Jednak decyzja o nałożeniu kary na podatnika jest uzależniona od wielu czynników, m.in. od tego, czy sytuacja zdarza się pierwszy czy kolejny raz. Urząd Skarbowy każdy przypadek powinien rozwiązywać indywidualnie biorąc pod uwagę najmniejsze szczegóły. Aby uniknąć ostatecznej kary warto niezwłocznie po zauważeniu błędu czy nieścisłości, zwrócić się do odpowiedniego Urzędu, w celu wyjaśnienia sytuacji.

pit, deklaracja podatkowa, urząd skarbowy
Żeby uniknąć kary nałożonej przez Urząd Skarbowy na podatnika należy:
- niezwłocznie zgłosić do urzędu błąd
- złożyć prawidłowe dokumenty, zapłacić zaległy podatek z odpowiednimi odsetkami, wypełnić odpowiednie pisma.
- złożyć tzw. „czynny żal” Wojciech Barczyński

„Czynny żal”, czyli najlepsze rozwiązanie dla spóźnialskich

Jak załatwić sprawę z urzędem skutecznie i po myśli podatnika? Przede wszystkim najlepiej samodzielnie zgłosić swój problem, wątpliwość czy błąd. Nie warto czekać aż urząd się o to upomni. Po zauważeniu błędu i zgłoszeniu go do urzędu skarbowego możliwie jak najszybciej należy złożyć prawidłowe dokumenty, zapłacić zaległy podatek z odpowiednimi odsetkami, wypełnić odpowiednie pisma. Dodatkowym dokumentem, który pomaga w załatwieniu sprawy jest tzw. „czynny żal”

Czynny żal to:

 • najczęściej oficjalne pismo, w którym zawiadamiamy o popełnieniu czynu zabronionego (np. niezłożeniu deklaracji podatkowej ww terminie)
 • powołujemy się na odpowiednie paragrafy
 • oświadczamy, że działanie nie było celowe i nie były w niego zaangażowane inne osoby
 • dajemy racjonalne i zgodne z prawdą wytłumaczenie zaistniałej sytuacji
 • przekazujemy informację o dopełnieniu obowiązku w możliwie jak najszybszym terminie
 • wystosowujemy prośbę o odstąpienie od stosowania sankcji przewidzianych w KKS

Czynny żal jest dokumentem wspierającym działania. Priorytetowe w pozytywnym rozwiązaniu sytuacji spóźnionego PITu jest zawiadomienie o błędzie i naprawienie go. Złożenie czynnego żalu nie daje gwarancji odstąpienia od sankcji, ale zwykle jest elementem, które przeświadczy o pozytywnym rozwiązaniu sprawy.

Korekta PIT - kiedy ją złożyć?

Błędy w deklaracji podatkowej czy pomyłki w kwocie przelewu podatkowego się zdarzają. Zawsze jest jakieś wyjście z sytuacji. Przede wszystkim niezwłocznie po zauważeniu błędu należy zgłosić go do odpowiedniego urzędu skarbowego, złożyć korektę dokumentów lub wyrównać zaległości.

Korektę PIT można składać do zakończenia okresu przedawnienia, czyli przez 5 lat.

PIT po terminie - spóźnienie kontrolowane

Złożenie PITu po terminie zawsze wiąże się z konsekwencjami. Jak się przed tym uchronić?

 • Oznacz dokładnie w kalendarzu ostatni dzień na składanie deklaracji
 • Umów wizytę u księgowej
 • Wyjściem awaryjnym jest wysłanie zeznania podatkowego PIT z błędami lub pustego dokumenty, przez co zyskujemy dodatkowy czas na złożenie korekty.

Co nam grozi za rozliczenie PIT-u po terminie?

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie