MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Plac zabaw z urządzeniami dla dzieci niepełnosprawnych w Wieluniu. Rodzice mobilizują władze ratusza do złożenia skutecznego wniosku

Zbigniew Rybczyński
Zbigniew Rybczyński
Wideo
od 16 lat
Inicjatywa społeczności Przedszkola nr 4 w Wieluniu skłoniła do stworzenia ogólnopolskiego programu finansowania placów zabaw z urządzeniami dla dzieci niepełnosprawnych. Rodzice naciskają na wieluński ratusz, aby złożył wniosek w pierwszym naborze do 15 lipca. Na sesji Rady Miejskiej zapadła decyzja, która zwiększa szanse na dofinansowanie

Od ponad roku społeczność Publicznego Przedszkola nr 4 w Wieluniu zabiega o budowę integracyjnego placu zabaw, na którym mogłyby też bawić się dzieci niepełnosprawne. To właśnie wieluńska inicjatywa zainspirowała Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej do stworzenia pilotażowego programu finansowania takich inwestycji. Aktualnie Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych prowadzi pierwszy nabór wniosków.

W Wieluniu wnioskodawcą ma być samorząd miejski, który właśnie zabezpieczył środki na udział własny w projekcie. Na sesji 28 czerwca burmistrz Paweł Okrasa wniósł w tej sprawie autopoprawkę do budżetu, a radni jednogłośnie ją zaakceptowali. Wnosili o to rodzice, by zwiększyć szanse powodzenia wniosku.

- Złożyła taką prośbę na piśmie i ponowiłam ją na sesji. Zabezpieczenie środków na wkład własny, najlepiej w formie uchwały, jest jedną z wytycznych PFRON. Zostaliśmy zapewnieni, że wniosek będzie złożony w pierwszym naborze. Mamy nadzieję, że obędzie się bez braków formalnych i wszystko pójdzie dobrze – mówi Anna Widera-Bednarek.

Podczas sesji radna Anna Dziuba-Marzec zaprezentowała, jakie urządzenia mogłyby znaleźć się na placu zabaw przy PP nr 4. Zaapelowała też do władz ratusza, aby bardzo skrupulatnie przyłożyć się do wniosku, gdyż ewentualne braki formalne będą z automatu skutkowały jego odrzuceniem bez możliwości naprawienia błędów.

ZOBACZ WIDEO -integracyjny plac zabaw w Wieluniu

od 16 lat

Termin pierwszego naboru mija 15 lipca. Ze strony osób najmocniej zaangażowanych w temat integracyjnego placu zabaw pojawiły się pod adresem władz miasta zarzuty opieszałości w przygotowaniu wniosku. W ostatnim czasie odbyło się spotkanie delegacji rodziców z urzędnikami ratusza. Władze tłumaczyły, że pojawiły się pewne przeszkody proceduralne, które wydłużyły proces przygotowania wniosku. Chodzi o geodezyjny podział działki, który jest czasochłonny.

Placówka planowała samodzielnie aplikować o dotację z państwowego programu, jednak okazało się to niemożliwe ze względu na wymogi dotyczące dostępności placu zabaw. Musi być ogólnodostępny dla wszystkich mieszkańców. Temat konsultowano bezpośrednio w PFRON.

- Znaleźliśmy rozwiązanie takie, że dostępne będą dwie furtki, tak żeby do godz. 16, kiedy placówka jest czynna, korzystały z placu dzieci przedszkolne, a po 16 otwierana będzie druga bramka. Na spotkaniu w PFRON rozmawialiśmy, czy to spełnia wymóg dostępności. Uzyskaliśmy odpowiedź twierdzącą i to nam dało takie światełko w tunelu - mówiła podczas spotkania z rodzicami wiceburmistrz Joanna Skotnicka-Fiuk.

Przedszkole zorganizowało m.in. bal charytatywny, z którego dochód zasili budowę integracyjnego placu zabaw. Efekt finansowy inicjatywy (ponad 30 tys. zł) przerósł oczekiwania, jednak nadal była to kropla w morzu potrzeb. Koszt inwestycji oszacowano aż na ponad pół miliona złotych.

Tematem placu zabaw zainteresowano wieluńskiego posła Pawła Rychlika, który przedstawił pomysł minister rodziny i polityki społecznej Marlenie Maląg. Jesienią 2022 r. doszło do spotkania w ministerstwie, podczas którego oficjalnie zapowiedziano wdrożenie specjalnego programu dostosowywania placów zabaw do potrzeb dzieci niepełnosprawnych.

Program pod nazwą „Dostępna przestrzeń publiczna” został uruchomiony na początku maja. Całkowita wysokość przeznaczonych na niego środków w latach 2023-2027 wyniesie ok. 300 mln zł. Oprócz placów zabaw (na ten cel przewidziano 10,6 mln zł) są jeszcze trzy rodzaje przedsięwzięć, na które można aplikować o dofinansowanie.

- Gorąco zachęcam do składania wniosków w programie, który przyczynia się do tego, by przestrzeń publiczna była coraz bardziej przyjazna osobom z niepełnosprawnościami. Ten program ma za zadanie usuwać bariery, które uniemożliwiają tym osobom swobodne funkcjonowanie – powiedziała po ogłoszeniu naboru minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg.

Dodajmy, że PP nr 4 jest realizatorem projektu "Przedszkole dla wszystkich!", dofinansowanego z funduszy unijnych. Przewidziano w nim doposażenie sal przedszkolnych i plac zabaw, dodatkowe zajęcia dydaktyczne oraz szkolenia zawodowe dla nauczycieli. Wartość całego przedsięwzięcia to prawie 600 tys. zł. Dotacja przyznana przez Urząd Marszałkowski Województwa Łódzkiego wynosi 509 tys. zł, pozostałe środki zabezpieczono w budżecie Gminy Wieluń.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki