ZOBACZ
  KONIECZNIE

  Pielęgniarki z Uniwersytetu Medycznego odebrały dyplomy

  Rozwiń
  Plebiscyt Dzielnicowy Roku 2017. Wybieramy dzielnicowego...

  Plebiscyt Dzielnicowy Roku 2017. Wybieramy dzielnicowego [PLEBISCYT]

  Jarosław Kosmatka

  Aktualizacja:

  Dziennik Łódzki

  Plebiscyt Dzielnicowy Roku 2017. Wybieramy dzielnicowego [PLEBISCYT]

  ©Lucyna Nenow

  Najczęściej są nazywani policjantami pierwszego kontaktu. Nie znają ich najczęściej ci, którzy nie sprawiają problemów i sami ich nie mają. Wielu jednak zawdzięcza im swoje bezpieczeństwo a nawet życie. Od dzisiaj razem z Wami wybieramy Dzielnicowego Roku 2017 w Łódzkiem.
  Plebiscyt Dzielnicowy Roku 2017. Wybieramy dzielnicowego [PLEBISCYT]

  ©Lucyna Nenow

  Ludzie zwracają się do nich ze sprawami błahymi i poważnymi. Tematy są niejednokrotnie wstydliwe i dotyczą życia prywatnego, a dzielnicowy pracuje najczęściej sam. Nie może być anonimowy. Umundurowany zawsze jest w centrum uwagi. Ludzie przyglądają się jego zachowaniu. Musi być nieskazitelny i dawać dobry przykład.

  DZIELNICOWY ROKU 2017  Do tego musi umieć nawiązywać kontakty, wzbudzać zaufanie i być otwartym na drugiego człowieka.
  Także na tych, na których społeczeństwo patrzeć nie chce. Każdy dzielnicowy musi doskonale znać rejon, w którym pracuje. Podstawową formą jego działania jest obchód . Funkcjonariusz kontroluje podległy mu rejon, obserwuje zjawiska i zdarzenia mające wpływ na porządek i bezpieczeństwo publiczne.

  Wzbudzający sympatię, kontaktowy, życzliwy - to najbardziej pożądane cechy u dzielnicowego. Liczy się otwartość, kompetencje, radzenie sobie w sytuacjach trudnych i nieprzewidzianych oraz podejmowanie skutecznych i trafnych decyzji. Dobry dzielnicowy powinien łączyć w umiejętności prawnika, analityka, psychologa, pedagoga, sędziego oraz socjologa.

  Najważniejszym zadaniem dzielnicowego jest profilaktyka. Regularnie dzielnicowi spotykają się z młodzieżą w szkołach. Informują o występujących zagrożeniach. Starają się też zapobiegać przemocy w rodzinie. Niejednokrotnie pomagają ustalać sprawców przestępstw i wykroczeń (na przykład ustalają ich rysopisy, docierają do świadków zdarzeń i osób pokrzywdzonych).

  Przede wszystkim zapobiegać  Dzielnicowy zna mieszkańców swojego rejonu. Stąd też doskonale wie, które osoby ze względu na swoją przeszłość lub aktualny styl życia, stwarzają zagrożenie dla porządku i bezpieczeństwa innych. Dzielnicowy profilaktyczne spotyka się z nimi, a jeśli jest taka potrzeba pomaga w umieszczeniu potrzebujących w placówkach odwykowych, leczniczych albo opiekuńczych.

  Do obowiązków dzielnicowego należy też nadzorowanie miejsc spotkań nieletnich. Sprawdza okolice lokali gastronomicznych odwiedzanych przez osoby podejrzewane o popełnienie przestępstw i wykroczeń.

  Do dzielnicowego można zgłaszać sprawy dotyczące zarówno wykroczeń, jak również prosić o poradę - jak uniknąć przestępstw, nie stać się ofiarą przemocy albo też jak reagować na przejawy przestępczości i demoralizacji nieletnich. Natomiast, jeśli chcemy wezwać policyjną interwencję, np. do własnego miejsca zamieszkania, to w takim przypadku powinniśmy zadzwonić do oficera dyżurnego.

  Wybieramy Dzielnicowego Roku  Dzisiaj rozpoczynamy głosowanie w naszym plebiscycie na Dzielnicowego Roku 2017 w Łódzkiem. Współorganizujemy go wspólnie z Komendą Wojewódzką Policji w Łodzi, reprezentowaną przez insp. Andrzeja Łapińskiego, szefa łódzkiego garnizonu policji.

  W naszym województwie pracuje blisko 500 dzielnicowych. Na razie do naszego plebiscytu zgłosiło się 28 kandydatów. Każda z jednostek powiatowych i miejskich ma przynajmniej jednego reprezentanta.

  Choć już dzisiaj rozpoczynamy głosowanie, to oczywiście czekamy jeszcze na Wasze zgłoszenia. Kandydatury swoich dzielnicowych można wysyłać do nas pocztą elektroniczną na: joanna.stepnik@polskapress.pl lub j.kosmatka@dzienniklodzki.pl.

  Każda kandydatura musi zawierać niezbędne dane: imię i nazwisko, jednostkę w której pracuje dzielnicowy oraz jego zdjęcie. Każdą z kandydatur oczywiście zweryfikujemy, gdyż chcemy by w plebiscycie wybierany był najlepszy z najlepszych. Na Wasze zgłoszenia czekamy jeszcze do 23 czerwca. Im szybciej kandydat trafi do naszego systemu głosowania, tym ma większe szanse w walce o tytuł „Najpopularniejszego Dzielnicowego województwa Łódzkiego 2017”. Głosowanie zakończymy wieczorem 30 czerwca (punktualnie o godz. 21.59.59).

  Kandydaci, którzy zajmą pierwsze trzy miejsca w plebiscycie, oprócz tytułów „najpopularniejszych dzielnicowych” otrzymają atrakcyjne nagrody rzeczowe. Wśród nich są między innymi weekendowe pobyty wypoczynkowe dla nich i osób towarzyszących.

  Natomiast pierwsza dziesiątka zostanie uhonorowana też pamiątkowymi dyplomami, które policjanci odbiorą uroczyście na wojewódzkich obchodach Święta Policji, które w tym roku odbędą się 14 lipca w Tomaszowie Mazowieckim.

  Czytaj treści premium w Dzienniku Łódzkim Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Polecamy

  Sylwester w Teatrze Wielkim

  Sylwester w Teatrze Wielkim

  OSOBOWOŚĆ ROKU 2019 Nominuj kandydatów do prestiżowych nagród

  OSOBOWOŚĆ ROKU 2019 Nominuj kandydatów do prestiżowych nagród

  Szamanie na ekranie - nowy program kulinarny

  Szamanie na ekranie - nowy program kulinarny