18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Początek Festiwalu Kultury Chrześcijańskiej w Łodzi

Łukasz Kaczyński
Grzegorz Gałasiński/archiwum
W niedzielę rozpoczyna się XVII Festiwal Kultury Chrześcijańskiej. Już pierwszy dzień przyniesie wydarzenia, których nie warto przegapić. A co czeka nas w całym tygodniu?

Taniec, teatr, muzyka, sztuki plastyczne - rokrocznie z tych "elementów" powstaje niepowtarzalna mozaika, którą układa ksiądz Waldemar Sondka, organizator i dyrektor FKCh. Tegorocznemu festiwalowi towarzyszy cytat z "Psałterza Dawida" Jana Kochanowskiego: "Ochotną myśl, ochotne serce w sobie czuję,/ Nowy psalm Panu swemu, nową pieśń gotuję".

Jak rozumieć te słowa? - To zarówno określenie wiary i nauki, mądrości serca i mądrości umysłu, ale także miłości serca i miłości umysłu - tłumaczy ksiądz Waldemar Sondka.

- Pisał o tym przejrzyście Jan Paweł II. Powołują się na tę "dwuskrzydlatość" i Benedykt XVI i Franciszek. Oto sztuka jest tym wyrazem bycia człowieka i bycia człowiekiem, który splata w sobie to, co jest domeną precyzyjnego rozumu i żarliwego uczucia. Jan Kochanowski cudownie to Dawidowe przekonanie połączył z ochotnością, z pragnieniem chwalenia Boga nowym psalmem, nową pieśnią.

Z gór w górę

Tradycyjnie już, jak i poprzednie edycja, tak i XVII Festiwal Kultury Chrześcijańskiej rozpocznie Msza Św. zaduszkowa. W niedzielę 3 listopada o godz. 11 w Kościele Środowisk Twórczych (ul. M. Skłodowskiej-Curie 22) przewodniczył będzie jej abp senior Władysław Ziółek. Po mszy, około godz. 12 w zakrystii kościoła, gdzie mieści się Galeria "Logos", odbędzie się wernisaż wystawy fotografii Krzysztofa Wojnarowskiego "Na bezdrożach tatrzańskich". Część druga wydarzenia, o godz. 16 przyniesie wieczór poetycki Michała Jagiełły.

Jeszcze tego samego dnia o godz. 19 Teatr Polski im. Arnolda Szyfmana z Warszawy pokaże "Zwiastowanie" według "L'Annonce faite a Marie" Paula Claudela w reż. Lembita Petersona. Spektakl grany będzie w Teatrze Powszechnym w Łodzi.

Od sacrum do...

Nie sposób przegapić przede wszystkim wystawy "Opus sacrum. Opus profanum". We wnętrzach Centralnego Muzeum Włókiennictwa w Łodzi ujrzymy bowiem kolekcję uchodzącą za chlubę Lwowa - zbiory malarstwa polskiego od wieku XVI do początku II wojny światowej. Dział polski Galerii (liczący ponad 2000 płócien) jest najbardziej wartościową kolekcją malarstwa polskiego poza granicami Polski.

Wystawa "Opus Sacrum. Opus Profanum" zaprezentuje 58 eksponatów autorstwa czterdziestu pięciu najznamienitszych malarzy polskich, w tym Olgi Boznańskiej, Jacka Malczewskiego, Józefa Mehoffera, Artura Grottgera, Józefa Brandta, Juliusza i Wojciecha Kossaków, Jana Matejki, Henryka Siemiradzkiego, Jana Stanisławskiego, Szymona Czechowicza, Alojzego Rejchana, Stanisława Kamockiego. Mogą one wejść w ciekawy dialog ze stałą wystawą Muzeum Sztuki w Łodzi, dostępną w Galerii Sztuki Dawnej w Pałacu Herbsta na Księżym Młynie. Wernisaż odbędzie się już 4 listopada o godz. 13. Wystawa będzie dostępne w Centralnym Muzeum Włókiennictwa do 12 stycznia 2014 roku.

Również w poniedziałek w Teatrze Powszechnym zobaczyć będzie można spektakl "Quo vadis" słowami Sienkiewicza, Eliota, Audena i innych" w reż. Janusza Wiśniewskiego, zrealizowany przez warszawski Teatr Polski im. A. Szyfmana.

We wtorek, również w "Powszechnym", wystąpi Wrocławski Teatr Lalek ze spektaklem "Pacan - historia o miłości" w reż. Jakuba Krofty (o godz. 16).

Na pewno warto wybrać się również na koncert angielskiej formacji wokalnej The King's Singers w klubie Wytwórnia (ul. Łąkowa 29), która okeślana jest mianem "idealnej harmonii głosów, stanowiącej niezwykłą ucztę dla ducha od pierwszej do ostatniej nuty" (godz. 20).

Środa przyniesie spektakl "Szatnia" Wrocławskiego Teatru Pantomimy i koncert niemieckiego kontratenora Andreasa Scholla z austriackim Morphing Chamber Orchestra.

Tradycyjnie wstęp na wydarzenia FKCh jest wolny, ale trzeba wcześniej odebrać bezpłatne wejściówki w biurze festiwalowym (ul. M. Skłodowskiej-Curie 22). Ich liczba jest ograniczona, ale organizatorzy słyną też z tego, że sale starają się wypełniać do ostatniego miejsca.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki