MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Poczta Polska ma problemy finansowe. Szykuje cięcia zatrudnienia. Prezydent Duda składa podpis, który może pomóc

Redakcja Strefy Biznesu
Redakcja Strefy Biznesu
Czy podpis Prezydenta Andrzeja Dudy uratuje Pocztę Polską. Chodzi o dwa miliardy złotych oraz los tysięcy pracowników
Czy podpis Prezydenta Andrzeja Dudy uratuje Pocztę Polską. Chodzi o dwa miliardy złotych oraz los tysięcy pracowników jrms/PPG
Od ponad tygodnia pracownicy Poczty Polskiej drżą o pracę. Polska firma z tradycjami ma długi, które skłoniły ją niedawno do zapowiedzi zmniejszenia zatrudnienia. Problem byłby znacznie mniejszy, gdyby na wsparcie spółki zgodziła się Bruksela. Ta jednak wciąż nie daje zielonego światła dla udzielenia firmie pomocy ze środków publicznych. Być może uda się jednak je uruchomić, po wczorajszym podpisie Prezydenta Andrzeja Dudy. Sprawa nie jest prosta.

Spis treści

Jak donosił niedawno dziennik „Rzeczpospolita”, straty Poczty Polskiej tylko w dwóch pierwszych miesiącach tego roku mogły wynieść nawet 60 mln zł. W konsekwencji potrzebne będą cięcia etatów. Jak duże? Tu opinie są rozbieżne. Najpierw jednak Pocztę miały czekać kolejne zmiany na najwyższych szczeblach oraz próba wsparcia polskiej spółki z tradycjami, zanim wypowie się w sprawie Bruksela. We wtorek 26 marca takie ryzyko podjął prezydent.

Poczta Polska może otrzymać wsparcie przed zgodą Komisji Europejskiej

Prezydent Andrzej Duda podpisał we wtorek nowelizację ustawy Prawo Pocztowe. – Nowelizacja ustawy z dnia 23 listopada 2012 r. – Prawo pocztowe ma na celu umożliwienie wypłaty Poczcie Polskiej S. A. wstępnej płatności na poczet finansowania kosztu netto obowiązku świadczenia usług powszechnych przed wydaniem przez Komisję Europejską decyzji w sprawie dopuszczalności pomocy publicznej w tym zakresie – dowiadujemy się z komunikatu Kancelarii Prezydent.
Łącznie Poczta Polska może otrzymać nawet dwa miliardy złotych, na poczet finansowania kosztu netto świadczenia usług powszechnych..

To stanie się z pieniędzmi wypłaconymi Poczcie Polskiej, jeśli Bruksela wyda negatywną opinię

Z pisma wynika także, że po wydaniu pozytywnej decyzji przez KE wypłacona wstępna płatność ma podlegać sprawdzeniu co do zgodności z warunkami określonymi w tej decyzji. A co jeśli Bruksela uzna, że Poczcie pomoc się nie należy?

– Natomiast w przypadku wydania przez Komisję Europejską decyzji negatywnej wypłacone środki mają zostać zwrócone – czytamy w komunikacie.

To jednak nie jedyne zmiany w sytuacji jednej z największych polskich spółek z przedwojennymi tradycjami.

Nowy zarząd Poczty Polskiej zajmie się robieniem porządków w firmie

W dniu 25 marca Rada Nadzorcza Poczty Polskiej S.A. podjęła decyzję o wyborze na stanowisko prezesa i wiceprezesów zarządu Poczty Polskiej S.A. V wspólnej kadencji. Tym samym prezesem spółki został dotychczasowy p.o. prezesa Sebastian Mikosz, a wiceprezesem Dariusz Śpiewak, który będzie odpowiadał za obszar cyfryzacji.

W zarządzie Poczty Polskiej S.A. znajdują się również wiceprezesi: Wojciech Krysztofik, którego obszarem działań jest infrastruktura oraz Andrzej Bodziony wyłoniony w wyborach na przedstawiciela pracowników Poczty Polskiej S.A. Można się spodziewać, że to właśnie ten członek zarządu będzie miał najwięcej pracy w związku z koniecznymi cięciami zatrudnienia. Kto może obawiać się utraty pracy w pierwszej kolejności?

Zwolnienia pracowników w Poczcie Polskiej? Tak zmniejszać się będzie kadra spółki z tradycjami

Przynajmniej na razie sprawa wygląda tak, że ten, kto ma podpisaną z Pocztą Polską umowę na czas określony, powinien spać spokojnie. Cięcia mają się dokonać poprzez nieprzedłużanie umów na czas określony oraz zatrzymanie rekrutacji na opróżniane stanowiska, wskutek odejść z pracy z innych powodów, na przykład, gdy ktoś przejdzie na emeryturę. Jeśli listonosz ma umowę na czas określony, powinien już teraz zacząć rozglądać się za nowym zajęciem.

Państwowa spółka wytnie pięć tysięcy etatów. Związkowcy twierdzą, że więcej

Dziennik dotarł do informacji, zgodnie z którymi, za sprawą nowej polityki kadrowej stan osobowy Poczty Polskiej skurczy się nawet o 5000 etatów. Inne zdanie na ten temat mają jednak sami pracownicy, którzy obawiają się utraty pracy. Według związkowców, z którymi rozmawiała „Rz”, podana liczba jest niedoszacowana. Obecnie w spółce pracuje około 63 tys. osób.

Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź Strefę Biznesu codziennie. Obserwuj StrefaBiznesu.pl!

Co jest powodem redukcji zatrudnienia w Poczcie Polskiej?

Dziennik podając przyczyny redukcji zatrudnienia, powołuje się na oświadczenie, które do pracowników wysłał Sebastian Mikosz, pełniący obowiązki prezesa PP. Chodzi o rosnące koszty pracy (tj. zmiana wysokości wynagrodzenia minimalnego), surowców, a także ograniczenia w zakresie możliwości podnoszenia cen. Spółka ma problem z zachowaniem płynności finansowej.

Bruksela wciąż nie zgadza się na wsparcie Poczty Polskiej. Pomóc ma nowe prawo krajowe

Warto dodać, że Poczta Polska wciąż czeka na wypłatę rekompensaty za tzw. świadczenie nierentownych usług powszechnych. Chodzi o kwotę nawet dwóch miliardów złotych za okres 2021–2022. Niestety na przekazanie środków zgodę wyrazić musi Bruksela, a ta jak na razie nie spieszy się z podjęciem decyzji. Z kolei w polskim parlamencie trwają prace nad ustawą zmieniającą prawo pocztowe. Jednym z jej skutków miałoby być naprawienie sytuacji finansowej spółki mającej bogate, historyczne znaczenie dla Polski.

Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź Strefę Biznesu codziennie. Obserwuj StrefaBiznesu.pl!

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Inflacja będzie rosnąć, nawet do 6 proc.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Poczta Polska ma problemy finansowe. Szykuje cięcia zatrudnienia. Prezydent Duda składa podpis, który może pomóc - Strefa Biznesu

Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki