Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Pod Łaskiem powstaną dwie elektrownie wiatrowe. Każda z nich zasili ponad 200 gospodarstw domowych

Norbert Uram
Norbert Uram
Pracownia Finansowa Inwestycje Sp. z o.o.
W okolicach Łasku trwa budowa dwóch elektrowni wiatrowych, które mają zasilić łącznie ponad 400 gospodarstw domowych. 100 metrowe wiatraki o mocy 1,5 MW mają nie tylko wytwarzać zieloną energię, ale także generować czysty zysk dla inwestorów crowdfundingowych. Elektrownie wiatrowe mają zostać uruchomione w czwartym kwartale 2023 roku.

Pod Łaskiem powstają dwie elektrownie wiatrowe

Ekologiczne Elektrownie Wiatrowe, które są stawiane pod Łaskiem, zostały wyprodukowane przez amerykański konglomerat General Electric.

Każda z nich o mocy 1,5MW, średnicy rotora 77 metrów i 100-metrowej wieży. Obie maszyny mogą wyprodukować ponad 3 tysiące MWh zielonej energii rocznie, co odpowiada możliwości zasilenia prądem prawie 2000 gospodarstw domowych. - To łącznie blisko 4000 domów, które obecnie zużywają głównie prąd wytwarzany w konwencjonalnych elektrowniach węglowych, emitujących zanieczyszczenia przyczyniające się do niekorzystnych zmian klimatu i dziesiątki tysięcy przedwczesnych zgonów rocznie – dodaje Tomasz Wiśniewski, prezes Pracowni Finansowej.

Elektrownia wiatrowa to stał dochód?

Jak podkreśla inwestor - Na budowie elektrowni wiatrowych w Polsce korzystają również właściciele ziemi, która staje się lokalizacją danej maszyny. Takie pole jest dzierżawione przez firmę budującą wiatrak, a na dzierżawie zarabia rolnik. Biorąc pod uwagę, że żywotność elektrowni wiatrowej to ok. 25 lat, po których wiatrak można wymienić na nowy, właściciel ziemi ma praktycznie zagwarantowany stały, dodatkowy dochód.

Dla kraju, każdy GW elektrowni wiatrowych to 2 mld. złotych oszczędności na imporcie gazu rocznie. Strategia crowdfundingowego finansowania inwestycji w OZE daje zatem zarobić nie tylko inwestorom. Budowanie elektrowni wiatrowych w Polsce to czysty zysk dla środowiska i społeczeństwa. - dodaje.

Czym jest OZE?

OZE to akronim od Odnawialne Źródła Energii. Wedle ustawy z lutego 2015 roku OZE to odnawialne, niekopalne źródła energii obejmujące:

  • energię wiatru,
  • energię promieniowania słonecznego,
  • energię aerotermalną,
  • energię geotermalną,
  • energię hydrotermalną,
  • hydroenergię,
  • energię fal,
  • prądów i pływów morskich,
  • energię otrzymywaną z biomasy,
  • biogazu,
  • biogazu rolniczego oraz z biopłynów.

Czy inwestycja w OZE jest opłacalna?

- To właśnie Ty masz wpływ na to, jakie postawy wobec OZE i ekologii przyjmujesz oraz jakie działania podejmujesz – mówi Tomasz Wiśniewski, prezes Pracowni Finansowej - już dziś możesz zadbać o swoje nadwyżki kapitału, chroniąc je przed wysoką inflacją, z jaką się teraz zmagamy. Pasywne zarabianie jest marzeniem każdego, kto dba o własną niezależność finansową i buduje majątek. Jednak świadomi Inwestorzy chcą czegoś więcej niż tylko to aby ich „pieniądz robił pieniądz”. Jeśli mają wybór, to inwestują w społecznie odpowiedzialne projekty przyczyniające się do poprawy jakości powietrza, ochrony środowiska, a przez to i życia na świecie.

Co daje zielona energia?

Projekty ekologicznych elektrowni realizowane w grupie INWE, do których nadal można dołączać we współpracy z Pracownią Finansową już dziś mogą zasilić zieloną energią prawie 24.000 gospodarstw domowych. Dzięki elektrowniom wiatrowym grupy INWE: 1880 ton dwutlenku węgla, nie dostaje się do atmosfery rocznie. Jak podaje inwestor - pozwalają one zaoszczędzić Polsce 41,5 mln. złotych na imporcie gazu rocznie.

od 7 lat
Wideo

Konto Amazon zagrożone? Pismak przeciwko oszustom

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki