MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Podwyżka cen biletów MPK Łódź w październiku 2022. Bilety komunikacji miejskiej w Łodzi będą najdroższe w całej Polsce!

Marcin Darda
Marcin Darda
Od października w Łodzi będą obowiązywać wyższe o 10 proc. ceny biletów komunikacji publicznej. I - jak się okazało na środowej sesji nadzwyczajnej - będą to najwyższe ceny biletów komunikacji w skali całego kraju.
Od października w Łodzi będą obowiązywać wyższe o 10 proc. ceny biletów komunikacji publicznej. I - jak się okazało na środowej sesji nadzwyczajnej - będą to najwyższe ceny biletów komunikacji w skali całego kraju. Grzegorz Gałasiński
Od października w Łodzi będą obowiązywać wyższe o 10 proc. ceny biletów komunikacji miejskiej. I - jak się okazało na środowej sesji nadzwyczajnej - będą to najwyższe ceny biletów komunikacji w skali całego kraju.

PODWYŻKA CEN BILETÓW MPK ŁÓDŹ W PAŹDZIERNIKU 2022

Na podwyżki dla załogi Miejskiego Przedsiębiorstwa Komunikacyjnego - w zakresie pierwotnych założeń, czyli od 1 czerwca 2022 r. - spółka potrzebowała 12 mln zł tylko do końca tego roku. Rzutem na taśmę na dwa dni przed zapowiadanym rozpoczęciem strajku planowanego od 5 września, prezesowi MPK udało się wynegocjować wzrost wynagrodzeń (2 zł za godzinę dla stanowisk robotniczych i 340 zł miesięcznie dla nierobotniczych), acz nie od czerwca, a od września.

Niebezpieczeństwo strajku i paraliżu komunikacyjnego miasta, zostało zażegnane, a MPK na podwyżki w tym roku będzie potrzebować mniej: nie 12 a 8 mln zł.

W lutym 20220 cena 30-dniowej migawki na wszystkie linie wzrosła z 90 zł do 96 zł. Teraz ma kosztować 168 zł!

Co istotne, w środę na sesję nadzwyczajną trafił tylko prezydencki projekt uchwały o podwyższeniu cen biletów o 10 proc., nie było natomiast projektu przesunięć w budżecie miasta, które zagwarantowałyby pieniądze na wyższe wynagrodzenia w MPK do końca roku 2022. Taki projekt być trafi na sesję 16 września, bo co prawda podwyżka cen biletów ma przynieść dodatkowe 20 mln zł, ale w skali najbliższych 12 miesięcy. Tymczasem MPK już dziś jest na minusie ponad 30 mln zł. m.in. ze względu na wyższe ceny paliw.

NOWY CENNIK BILETÓW MPK ŁÓDŹ

  • bilet jednorazowy do 20 minut: 4,40 zł normalny, 2,20 zł ulgowy
  • bilet jednorazowy do 40 minut: 5,60 zł normalny, 2,80 zł ulgowy
  • bilet jednodniowy: 18 zł normalny, 9 zł ulgowy
  • bilet 90-dniowy, imienny na wszystkie linie: 414 zł normalny, 207 zł ulgowy
  • bilet 90-dniowy, na okaziciela, na wszystkie linie: 620 zł normalny, 310 zł ulgowy
  • bilet 30-dniowy, imienny na wszystkie linie: 168 zł normalny, 84 zł ulgowy
  • bilet 30-dniowy, na okaziciela, na wszystkie linie: 252 zł normalny, 126 zł ulgowy

Bilety jednorazowe - do 20 i 40 minut - do końca 2023 r. będą miały dłuższe terminy ważności, odpowiednio do 40 i 60 minut, ze względu na opóźnienia taboru przez prowadzone w mieście inwestycje. Relatywnie tańsze będą bilety okresowe dla posiadaczy Karty Łodzianina: np. bilet 30-dniowy, imienny na wszystkie linie będzie kosztował 140 zł normalny i 70 zł ulgowy.

Z informacji, którą przedstawił Maciej Sobieraj, zastępca dyrektora Zarządu Dróg i Transportu, wynika, że po podwyżce Łódź będzie miała najdroższe bilety komunikacji publicznej w całym kraju. Bilety czasowe Łódź będzie miała droższe o 20-40 groszy, a okresowe od 21 do 60 zł. - przy jakości usług na o wiele niższym poziomie - jak komentowali radni opozycji.

PODWYŻKI DLA DYREKTORÓW I PREZESA MPK ŁÓDŹ

Co więcej, okazało, się, że podwyżki otrzyma także kadra dyrektorska, a zatem i radna Karolina Kępka (KO), która ma w MPK etat dyrektorski. Maciej Sobieraj po pytaniach radnych PiS, przyznał, że związkowcy zasadniczo postulowali o podwyżki dla wszystkich pracowników, a zatem dyrektorzy też mogą liczyć na 340 zł więcej w skali miesiąca, przy czym na sesji padła też wysokość miesięcznej pensji Zbigniewa Papierskiego, prezesa MPK: 30 tys. 826 zł brutto miesięcznie, a do tego 55 tys. zł brutto premii rocznie. Średnie wynagrodzenie motorniczego i kierowcy autobusu przed podwyżką to ponad 4,8 - 4,9 tys. zł brutto, bez nadgodzin.

To już druga podwyżka cen biletów łódzkiej komunikacji w 2022 roku, poprzednia sięgnęła 30 proc. Poparcia uchwały z wyższymi cenami biletów odmówili radni PiS, radni klubu Niezależni Socjaldemokraci i dwójka radnych niezrzeszonych, ale by uchwała została przegłosowana, wystarczyły głosy Koalicji Obywatelskiej i Nowej Lewicy. Radna Karolina Kępka nie wzięła udziału w głosowaniu.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Katastrofa śmigłowca z prezydentem Iranu. Co dalej z tym krajem?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki