Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Pogoda na Boże Narodzenie 2020. Za kilka dni zacznie się astronomiczna zima. Jaka będzie nadchodząca zima?

Magdalena Rubaszewska
Magdalena Rubaszewska
Grzegorz Gałasiński
Prognozy pogody na Boże Narodzenie i na zimę 2020/2021. Już za kilka dni zacznie się astronomiczna zima. Nowa pora roku nastanie w poniedziałek, 21 grudnia o godz. 11.02. Potrwa 90 dni i zakończy się 20 marca o godz. 10.37. Jaka będzie zima w tym roku?

Boże Narodzenie 2020 - prognozy pogody

Jednak jej początek, w tym święta Bożego Narodzenia, sylwester i Nowy Rok, będą przypominać ostatnie dni jesieni. Nie zapowiada się, by spadł obfity śnieg, a mróz, do tego lekki, chwyci w nocy. Śnieg co prawda już popadał, ale symbolicznie. A dodatnia temperatura w dzień nie dała szansy, by utrzymał się dłużej niż kilka godzin. Pierwszy śnieg można było uznać raczej za incydent zimowy niż początek nowej pory roku.

Pogoda na święta Bożego Narodzenia 2020

Według dokładniejszych już prognoz temperatura w święta Bożego Narodzenia ma być dodatnia. W Łodzi w Wigilię termometry wskażą maksymalnie 5 st. C, w Boże Narodzenie 4 st. C, w drugi dzień świąt 3 st. C i tego dnia może popadać śnieg z deszczem. Jest szansa na słońce, zwłaszcza w Boże Narodzenie ma się rozpogodzić. Sylwester i Nowy Rok też zapowiadają się bezśnieżne oraz ciepłe jak na zimową porę z maksymalną temperaturą 3-4 st. C. Natomiast w nocy będzie mroźnie od minus 1 do minus 3 st. C.

Popada i zmrozi w styczniu

- Zimowe warunki zaczną się nie wcześniej niż w połowie stycznia - przewiduje Zdzisław Cyganiak, obserwator pogody - Tegoroczna zima zapowiada się raczej łagodna niż surowa. Opady śniegu będą niezbyt obfite, chwyci mróz choć nie syberyjski.
Na ciepłą, choć nie najcieplejszą zimę w Łodzi wskazują także eksperymentalne prognozy opracowane przez Laboratorium Zaawansowanych Metod Modelowania Meteorologicznego IMGW w Warszawie. Zimowe miesiące będą najprawdopodobniej cieplejsze od co najmniej 20 z 30 zaobserwowanych zim w latach 1981-2010. W styczniu średnia temperatura wyniesie 0,8 st. C, a w lutym minus 1,4 st. C. Więcej popada w pierwszym miesiącu nowego roku, spadnie 43,3 litra wody na m kw., a w lutym tylko 14 l/m kw.

A przyroda już śpi

Także w przyrodzie obserwuje się nadejście zimy. Spadki temperatury w nocy spowodowały, że wegetacja wreszcie wyhamowała. Do niedawna kwitły stokrotki polne i mniszek lekarski. U zwierząt także widać oznaki zmieniających się pór roku. Chociaż borsuki jeszcze nie śpią i latają komary to w letarg zapadły jeże i nietoperze. Na niebie widać jeszcze klucze dzikich gęsi, a także żurawie, które wędrują na zimowiska.

od 7 lat
Wideo

echodnia Policyjne testy - jak przebiegają

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki