Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Pogrzeb prof. Przemysława Waingertnera, znanego łódzkiego historyka

Anna Gronczewska
Anna Gronczewska
Pogrzeb prof. Przemysława Waingertnera
Pogrzeb prof. Przemysława Waingertnera Anna Gronczewska
Setki ludzi pożegnały prof. Przemysława Waingertnera, znanego historyka. Znawcy historii łodzi. Wszyscy podkreślali, że był wyjątkowym człowiekiem i naukowcem.

Pożegnanie łódzkiego profesora

Na pogrzebie Przemysława Waingertnera pojawiły się przedstawiciele Uniwersytetu Łódzkiego z którym związany był od trzydziestu lat, studenci, znajomi, przyjaciele. Żegnała go też najbliższa rodzina – mama, żona, córka.

Był prawdziwym entuzjastą historii, a także charyzmatycznym pedagogiem – mówił przedstawiciel Uniwersytetu Łódzkiego. Prorektor tej uczelni. - Miał niezwykły zapał by zgłębiać przeszłość i łączyć to z wybitną zdolnością do przedstawienia problemu przystępny sposób. Zyskał dzięki temu sympatię studentów, współpracowników, a także tych którzy na co dzień pracują na rzecz popularyzacji historii.

Historia była jego pasją

Prof. dr hab. Przemysław Waingertner od 2016 roku był szefem Katedry Historii Polski Najnowszej. Trzy lata później otrzymał tytuł profesora. Był wiceprezesem Oddziału Łódzkiego Polskiego Towarzystwa Historycznego, a także przewodniczący Komitetu Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa przy Oddziale Instytutu Pamięci Narodowej w Łodzi oraz przedstawicielem Dziekana Wydziału Filozoficzno-Historycznego Uniwersytetu Łódzkiego. Był laureatem wielu nagród i innych wyróżnień. Otrzymał między innymi Złotą Odznakę UŁ, Nagrodę Świadek Historii Srebrny Krzyż Zasługi.

Pisał nie tylko o Łodzi

Był autorem licznych książek poświęconych Łodzi, ale nie tylko. Napisał „Wolnomularstwo Drugiej Rzeczypospolitej w oczach współczesnych” „Naprawa (1926–1939): z dziejów obozu pomajowego”, „Żelazna Karpacka: II Brygada Legionów Polskich w fotografii”, „Ruch zetowy w Drugiej Rzeczypospolitej: studium myśli politycznej”, „Komunizm w Rosji i jego polskie interpretacje”, „Prezydenci miasta Łodzi”, „Ostatni lodzermensch Robert Geyer 1888–1939” oraz „Włodarze województwa łódzkiego”.
Był zaangażowany w działalność Muzeum Dzieci Polskich – ofiar totalitaryzmu pełniąc funkcję przewodniczącego Rady Muzeum. Często występował w radiu i telewizji. Publikował także na łamach „Dziennika Łódzkiego”. Prof. Przemysław Waingertner miał 55 lat.

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki