Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Pogrzeby wampirów. Muzeum Archeologiczne i Etnograficzne w Łodzi zaprasza na spotkanie

Sławomir Sowa
Sławomir Sowa
Spotkanie poświęcone wampirom w średniowiecznej Polsce odbędzie się 16 listopada
Spotkanie poświęcone wampirom w średniowiecznej Polsce odbędzie się 16 listopada Żródło: Muzeum Archeologiczne i Etnograficzne w Łodzi
Co jakiś czas archeolodzy natrafiają na cmentarzyskach na zagadkowe pochówki: szkielety bez czaszek, kołki w miejscu klatki piersiowej. O tych antywampirycznych praktykach na ziemiach polskich w okresie średniowiecza będzie można posłuchać w Muzeum Archeologicznym i Etnograficznym w Łodzi. Spotkanie odbędzie się w czwartek 16 listopada o godz. 18.00 przy placu Wolności 14. Obowiązują jednak zapisy.

Skąd wzięła się wiara w wampiry i jak unieszkodliwiano zmarłych "wampirów"

Jak czytamy na stronie muzeum, archeolodzy badający średniowieczne cmentarzyska szkieletowe, natrafiają niekiedy na zagadkowe pochówki odbiegające swym wyglądem od powszechnie obowiązującego rytuału. Anormalne pozy zmarłych, brak niektórych części ciała (np. głowy) czy też przebicie klatki piersiowej ostrym przedmiotem są niemymi świadectwami praktyk mających ochronić pozostałą przy życiu społeczność przed szkodliwą działalnością „wampirów”, czyli powrotem umarłych do świata żywych.

Tego rodzaju pochówki domniemanych „wampirów” datowane są na okres wczesnego średniowiecza (X-XIII w.), w którym to czasie zjawisko wampiryzmu przybiera najbardziej wyraziste formy. Przenikały się wówczas pogańskie jeszcze praktyk antywampiryczne z nowo przyjętymi ideami chrześcijaństwa. Zjawisko wampiryzmu trwało jeszcze długo po chrystianizacji zachowując swój pogański charakter. Zabiegi przeciwko „wampirom” stosowano nawet w XX wieku. W latach 30. w wiosce na Mazowszu odkopano zwłoki rzekomego wampira i odcięto głowę.
Wiara w wampiry była bardzo rozpowszechniona wśród Słowian. Ich wierzenia i przesądy zostały zmodyfikowane przez niektóre dogmaty wiary chrześcijańskiej, a następnie utrwalone przez zdarzenia autentyczne, których wyjaśnień szukano w wampiryzmie.

Pochówki wampiryczne odkryto m.in. w Sandomierzu i podczas wykopalisk pod płytą krakowskiego Rynku.
Muzeum Archeologiczne i Etnograficzne w Łodzi zaprasza na spotkanie

Spotkanie odbędzie się w ramach cyklu "Muzeum dla Dorosłych". Koszt 5 zł, z racji ograniczonej liczby miejsc obowiązują jednak zapisy: [email protected] lub tel. 665 655 606.

Ze względu na liczne zgłoszenia i osiągnięcie limitu miejsc zapisy na wydarzenie zostały wstrzymane.

od 7 lat
Wideo

Konto Amazon zagrożone? Pismak przeciwko oszustom

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki